רחוב הפרטיזנים ברחובות | צילום: אביגיל קדם

מזה תקופה ארוכה שמבצעת עיריית רחובות עבודות החלפת צנרת ברחוב הפרטיזנים בשכונת שרונה. מדובר בעבודות הכרחיות להחלפת צנרת ישנה, אך כחלק מהעבודות נפגעה גם מערכת הגז בשכונה.

לדברי תושבי האיזור מאז חודש מאי האחרון הם חווים ניתוקים חוזרים ונשנים ממערכת הגז, וזאת בשל פגיעה של פועלים בצובר הגז המשמש את השכונה. בכל פעם מתנתק הגז ליום או יומיים, אך בשבוע האחרון לדבריהם מסרבת חברת הגז לבצע תיקון חוזר, והתושבים נשארו ללא פתרון, וכבר שבוע אינם יכולים לבשל. 

"מקובל ומובן וברור שכשעובדים צריך לסגור את השיבר, אבל הדחפורים שלהם פוגעים בצובר הגז, וזה קורה פעם אחר פעם", מספרת דיירת בשכונה, ומוסיפה: "הם פגעו כבר כמה פעמים וחברת הגז באה ותיקנה יום למחרת, אבל אחרי כמה פעמים הם החליטו שנמאס להם, עכשיו הם אומרים: 'העירייה שלכם כל הזמן פוגעת לנו בגז' ". 

לדברי התושבים חלקם קיבלו מכתב מחברת הגז ובו שתי אפשרויות: תשלום של 45 אלף שקלים לצורך התיקון או לעבור לכיריים חשמליים/להתחבר לגז באופן פרטי.

התושבים מדווחים שפנו לעירייה והסבירו את הבעיה. "הם מודעים לזה שהם פגעו לנו בצובר ומודים בפני השכנים בשטח שזו אשמתם, אבל אף אחד לא מגיב באופן רשמי ולאף אחד לא איכפת שכבר יותר משבוע אין לנו גז ולא נראה שזה מתקרב לפתרון", טוען תושב אחר.

מתאגיד המים הבאר השלישית נמסר: "באזור המדובר עבר קו מים ישן מאוד, ולכן אירועו בו פיצוצי מים רבים בשנים האחרונות. תאגיד הבאר השלישית נענה לבקשת התושבים, ופעל להחלפת קו המים בשכונה. לצערנו, על אף מספר פניות לחברת הגז, לא קיבלנו את תוכנית הגז במקום, ובידי העיריה אין תוכניות כאלו.

"בסופו של דבר, במהלך העבודות להחלפת קו המים הוצב טכנאי קבוע מטעם חברת הגז, במימון התאגיד ולבקשתו. בניגוד לנטען וכפי שנמסר לתאגיד המים מחברת הגז-  כל דייר שחפץ באספקת גז באזור זה- מקבל חיבור מיידי לגז בתשלום של עד 400 ש"ח, וחלק מהדיירים התחברו באופן זה לגז.

"כשירות לתושבים ומבלי שהדבר מהווה הודאה בטענה כלשהי, תאגיד המים מוכן לשאת בתשלום הנ"ל עבור כל אחד מהדיירים. בימים הקרובים יסתיימו עבודות החלפת קו המים". 

מחברת 'מרכז הגז' נמסר: "ראשית, אין כל מחלוקת כי במסגרת העבודות אותם מבצעת עירית רחובות, פגעה זו בתשתיות הגז ולא בפעם הראשונה, חברתנו אשר פועלת מזה שנים ארוכות, להובלת רפורמה במשק הגז ופועלת ללא לאות למתן השירות הטוב ביותר ללקוחותיה , דאגה לתקן ולחבר את לקוחותיה אל מערכת הגז והכל על מנת שלא תפגע אספקת הגז אליהם. אולם כאמור, העיריה פגעה שוב ותשתיות ועליה לשאת בנזקי הפגיעה.

"בהתייחסות שולית ממש לעניין התוכניות של תשתית הגז –אזי מרכז הגז לא בנתה את התשתית ונוכח העובדה כי התוכניות לא הועברו אליה מהספק הקודם – אין בידיה את התוכניות האמורות – אולם במחלקת ההנדסה של עירית רחובות חייב להיות עותק מהתוכניות אשר אושרו בזמנו לצורך בניית התשתית. האפשרות אותה הצענו ללקוחות על מנת לפתור את סוגיית אי אספקת הגז ,הינה ביצוע חיבור באמצעות מכלי גז ובאופן פרטני לכל בית, כך שלכל בית תהיה עמדת אספקה עצמאית ושלא יזדקקו לצנרת גז ארוכת טווח המצויה מתחת לכביש ואשר תהיה חשופה לפגיעה נוספת של עבודות העיריה הצעה זו נשלחה אל הצרכנים – אולם טרם התקבלה עמדתם בעניין. אני מצטערים מאוד על אי הנוחות שנגרמה ועל עיריית רחובות לקחת את האחריות לפגיעה ולשאת בתשלום בעבור החיבור הפרטני למערכת הגז בעבור תושביה".

מעיריית רחובות נמסר: "באזור המדובר עבר קו מים ישן מאוד, ולכן אירועו בו פיצוצי מים רבים בשנים האחרונות. תאגיד הבאר השלישית נענה לבקשת התושבים, ופעל להחלפת קו המים בשכונה. לצערנו, על אף מספר פניות לחברת הגז, לא קיבלנו את תוכנית הגז במקום, ובידי העיריה אין תוכניות כאלו.

"בסופו של דבר, במהלך העבודות להחלפת קו המים הוצב טכנאי קבוע מטעם חברת הגז, במימון התאגיד ולבקשתו.בניגוד לנטען וכפי שנמסר לתאגיד המים מחברת הגז-  כל דייר שחפץ באספקת גז באזור זה- מקבל חיבור מיידי לגז בתשלום של עד 400 ש"ח, וחלק מהדיירים התחברו באופן זה לגז.

"כשירות לתושבים ומבלי שהדבר מהווה הודאה בטענה כלשהי, תאגיד המים מוכן לשאת בתשלום הנ"ל עבור כל אחד מהדיירים. בימים הקרובים יסתיימו עבודות החלפת קו המים".