בבניין מגורים ברחוב חס"ם בשכונת דניה, בו מתגוררים בעיקר קשישים ומשפחות קשות יום, מתמודדים כבר תקופה ארוכה עם צרה צרורה. לדבריהם, דירה ריקה נפרצה והפכה למאורת נרקומנים, מצבור גז בחצר הפך לנקודת מפגש לנערים ששותים ומעשנים, והביוב זורם בחצר והביא עמו פרעושים ועקיצות. "אנחנו יודעים שזה בניין פרטי אבל יש כאן סכנת נפשות ואנחנו מתחננים לסיוע".

מצבור הגז. הפך ל'זולה' | צילום: באדיבות התושבים

 

"עברתי לגור כאן לפני כמה חודשים, אני בהריון ועם ילדה קטנה, ובניין כזה מזעזע עוד לא ראיתי", מספרת תושבת הבניין.

מדובר בבניין בבעלות פרטית, ובעבר היה שייך ל'עמידר', ומתגוררים בו בעיקר משפחות קשות יום, קשישים וניצולי שואה. "המצב הוא של הזנחה פושעת", מספרת דיירת הבניין ומפרטת: "כבר כשעולים בחדר המדרגות מתחילים להתגרד. יש בקומה הראשונה דירה ריקה של דייר שעבר לבית אבות, ומתחת לחלונה יושבים, שותים, מעשנים וכנראה גם מטפסים וישנים בדירה. עולים משם מקקים, וזה מפגע בפני עצמו".

אחת הבעיות העיקריות שהדיירים מדווחים עליה היא מצבור הגז שמתחת לבניין, שנפרץ והפך ל'זולה' שבה שותים ומעשנים. "אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם זה יתפוצץ, הבת של השכנה כבר פעמיים כיבתה שם סיגריה שנשארה דולקת, בסוף עוד יהיה פה אסון", חוששת הדיירת.

לדבריה פנתה מספר פעמים לחברי מועצה בבקשת סיוע, אך נאמר לה שמדובר בשטח פרטי ועל הדיירים לפתור את הבעיה בעצמם. "יש ביוב זורם בחצר, אנשים מתגרדים מפשפשים, וזה ממש מפגע קשה. אני לא מבינה אי אפשר להשאיר את המקום הזה דקה אחת ככה, זה מפגע סביבתי, ולאנשים שגרים פה אין יכולת להתמודד עם המצב", מסכמת הדיירת וזועקת לעזרה. 

מעיריית רחובות נמסר בתגובה:

"אכן מדובר בשטח פרטי אשר לעירייה אין סמכות לפעול בו. בשל הנסיבות ולפנים משורת הדין, ניידת השיטור העירוני תגיע למקום על מנת לבחון את הנושא ולבדוק האם וכיצד ניתן לסייע, על אף שמדובר בשטח פרטי".