רונה רמון נשיאת 'קרן רמון', הייתה פעילה ציבורית התומכת בחינוך וקידום של בני נוער בישראל ואלמנתו של אלוף-משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, אשר נספה באסון מעבורת החלל קולומביה, ואמא לסרן אסף רמון, טייס מצטיין בחיל האוויר שנהרג בתאונת אימונים, טל, יפתח ונועה. רמון הלכה לעולמה לאחר התמודדות עם מחלה קשה,והיא בת 54 בלבד.

רונה ואסף רמון | צילום: באדיבות קרן רמון

בעיר רחובות הוקם לפני שש שנים בית ספר יסודי ע"ש אילן ואסף רמון בשכונת רחובות החדשה, ורונה רמון נכחה בטקס והשאירה רושם רב על הנוכחים. היום (שלישי) יתקיימו בבית הספר פעולות הנצחה, התלמידים יכונסו וידובר על המורשת שהותירה מאחוריה.

ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, ספד לרונה רמון ז"ל ואמר:

"הייתה אשה מופלאה, אשר בדרכה המיוחדת העניקה לכולנו השראה איך מתוך הכאב אפשר לעסוק בעשייה. אשה בעלת אישיות מיוחדת במינה, בעלת יופי פנימי וחיצוני , אצילת נפש ונשגבת בפעולותיה.

מאז מותו של אילן ז״ל היא עסקה בפעילות חינוכית וחברתית, וגם אחרי מות אסף ז״ל היא המשיכה להשקיע את מרצה וזמנה בעיסוקים ערכיים שהנציחו את אילן ואסף ז״ל. הטרגדיה המשפחתית המשולשת מהווה את סמל הכאב וההקרבה למען העם והמדינה. 

אילן ואסף רמון. צילום: באדיבות קרן רמון

זכינו להנציח את שמם של אילן ואסף רמון ז״ל בבית ספר יסודי על שמם כאן ברחובות, שנחנך בטקס בהשתתפות רונה ז״ל, לפני כשש שנים. יהי זכרה ברוך". 

גם חבר המועצה מהאופוזיציה, אביב איטח, ספד לרונה רמון בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "אובדן של אנשים כמוה בטרם עת, גורלות וסיפורים עצובים כסיפור משפחת רמון, מעלים בנו הרבה שאלות, תהיות, על גורל, על העולם הזה ועל מה חשוב בחיים. אישה מופלאה, חזקה ומעוררת השראה שתרמה רבות למדינה". 

יש לציין שלאחר מותם של בעלה ובנה, הקימה רמון שורה של מפעלים חינוכיים. כ-700,000 ילדים ובני נוער נהנו ממפעלים חינוכיים להם רמון הייתה שותפה ויזמה. ביניהם שבוע החלל הישראלי, תחרויות חלל ואסטרונומיה, מרכזי מדעים וחלל בפריפריה, מלגות לחוקרים מצטיינים ועמותת קרן 'רמון' לחינוך למצוינות וחלל בקרב בני נוער בשיתוף משרד המדע.

רונה רמון. צילום באדיבות קרן רמון

על "גבורתה האזרחיתנבחרה רונה להשיא משואה בטקס יום העצמאות ה-68 של מדינת ישראל.

מנכ"ל קרן רמון , רן לבנה: "אנחנו נפרדים היום בלב שבור מסמל מצוינות ועוז רוח של החברה הישראלית כולהומאדם שהיה משמעותי עבור כל מי שהיה איתה בקשררונה הייתה מיתוס ישראלי בחייה בעל כורחהאור גדול שלא ניתן לכבותולמרות התאכזרות הגורל אליה ואל משפחתהרונה התעקשה לצקת תוכן ומשמעות לחייהזכינו לקחת חלק ולהגשים את מפעל החיים שלה".