האירוע שהסתיים בנס גדול התרחש במוצאי שבת האחרונה. מיכה שולם, אחד המתנדבים הוותיקים בסניף 'איחוד הצלה' רחובות, נסע עם משפחתו לכיוון מושב שדה חמד, ועצר להגיש עזרה לנפגעים בתאונת דרכים שאירעה בדרך. הוא לא דמיין לעצמו שבתוך כמה דקות משפחתו שלו, שחיכתה ברכב בשול הכביש, תיקלע אף היא לתאונה.

"כמו מטען חבלה". מכוניתו של שולם | צילום: פרטי

"הבן הגדול שלי הגיע אלינו במוצאי שבת עם חבר", מספר שולם, מתנדב 'איחוד הצלה' רחובות מזה 30 שנה, ואחד ממקימי הסניף. "בחצות נסענו יחד עם אשתי להחזיר אותם לישיבה שלהם בשדה חמד, ובכביש 4, כשאנחנו נוסעים מדרום לצפון, זיהיתי תאונת דרכים קשה, עם רכב מרוסק ואדם מוטל על הכביש".

שולם, שהיה הראשון בזירה, ניגש לפצוע ועד מהרה הצטרף אליו מתנדב נוסף של 'איחוד הצלה' מסניף ראשון לציון. תוך כדי שהשניים מסייעים להעלות את הפצוע לאמבולנס - נשמע קול חבטה אדיר.

"זה נשמע כמו מטען חבלה", אומר שולם. "אני מסתכל מסביב ורואה רכב שעף באוויר ונוחת על הצד. אנחנו מתחילים לרוץ לכיוון הרכב ואז אני מבין שהרכב ההפוך הוא שלי, ואשתי בפנים. הילד כבר הוציא את עצמו לכביש".

מיכה שולם | צילום: דוברות איחוד הצלה

לאחר שאשתו הוצאה מהרכב הבין שולם שכולם עומדים על הרגליים. בנו אמנם נחתך בידו אך הפגיעה הקשה ברכב לא הותירה מקום לספק - המקרה נגמר בנס. מעוצמת הפגיעה הגלגל האחורי, הסרן והתושבת נותקו לחלוטין מהרכב והועפו למרחק של 20 מטרים. "אני לא יודע באיזו מהירות נסע הנהג שפגע ברכב", אומר שולם.

שולם מסביר שאחת התפיסות כיום בתחום הטיפול בפצועים השתנתה, וכיום דואגים קודם כל לבטיחות של המטפל. "מסיבה זו המשכתי לנסוע עוד כמה עשרות מטרים, עצרתי תחת תאורה, והשארתי אורות דולקים".

בעקבות כמה תאונות דרכים קשות שאירעו לאחרונה, שולם החליט לעשות מעשה. "יחד עם קבוצת חברים פתחנו קבוצת ווטסאפ שנקראת 'חרדים לחיים', שם אנשים מתנדבים בתחום הזהירות בדרכים. עשינו מתקפת סטטוסים, בנינו מחולל סטטוסים, ואנחנו מנהלים קמפיין שמאחוריו עומדים בהתנדבות טובי המוחות בתחום הפרסום", מסביר שולם.

"אין ספק שהגורם מספר אחד לתאונות דרכים זה הנהג, בגלל הסחת הדעת. אני מבקש מאנשים - תתמקדו בנהיגה, אי־אפשר לראות שני דברים בבת אחת, לא יעזור כלום".