חבר מועצת עיריית רחובות מתן דיל מגיב השבוע לאמירות של ראש העירייה רחמים מלול בנושא התוכניות העתידיות לעיר בתחום המסחר והבנייה, כפי שעלו מהראיון שהעניק ל'מיינט רחובות' בשבוע שעבר, שם אמר שרחובות תהיה בירת ההייטק של ישראל ומכנה אותן "אסון לעיר".

רחמים מלול בפארק המדע | צילום: אבי מועלם

"אני חושב שזה הנושא הכי חשוב של העיר", אומר השבוע דיל. "איך שאתה מתכנן את העיר, ככה היא תיראה בשנים הקרובות, זה משפיע על הכל. כשקראתי את הדברים התעצבנתי, כי אוי ואבוי לנו אם זה מה שיהיה בעיר שלנו. אני חושב שיש שם זריית חול בעיני התושבים".

דיל טוען שלאחר שהתקבל המחקר שערכה חברת גיאוקרטוגרפיה בשנת 2017, ובו התוכנית האסטרטגית לרחובות, הכוללת מקסום שטחי התעשייה והמסחר, היתה צריכה להיקבע מדיניות תכנון אחרת.

דיל. "זה יהיה אסון לעיר" | צילום: אבי מועלם

"בדקתי את הנתונים היום, ואנחנו נמצאים באותה מגמהההכנסות מארנונה למגורים גבוהות יותר מארנונה לתעסוקה. אנחנו נמצאים במקום לא טוב כבר היום. עיר איתנה שרוצה לכלכל את עצמה ולשפר את השירות צריכה להכניס יותר כסף מארנונה מניבה מתעסוקה. לא רק שהוא לא עושה את זה, אלא הוא גם בא עם תוכניות גרנדיוזיות של עשרות אלפי יחידות דיור".

דיל טוען כי קצב המימוש של המגורים גבוה ומהיר יותר מהתעסוקה, "ואז אם נכניס למשוואה עוד מגורים, אנחנו נגדיל את הפער ואת הבור ולא נצליח לצאת ממנו".

מה אתה מציע לעשות?

"לכאורה מה שצריך לעשות כרגע זה להגביל בנייה ולהשקיע במסחר ותעשייה. פארק תמר ב', לדבריו, תקוע שנים. "לפני 20 שנה התחלנו לתכנן אותו, והתכנון נמצא היום בנושא של טבלאות איזון וחלוקה. תפתור את זה קודם".

דיל מוסיף ואומר כי על פי אותו מחקר של חברת גיאוקרטוגרפיה, יש לרחובות תקרת זכוכית של 60 אלף מ"ר של תעשייה ומסחר שבמסגרתה העיר יכולה לגדול בשנה.

"זה הנתון, ולכן אם אתה עכשיו לא תתמקד ותגדיל את המסחר והתעשייה ותתחיל לצמצם את הפער, לא תוכל אף פעם לצמצם את הפערים. בשנים הקרובות ניהנה מהכנסות והיטלים, אבל עוד שלוש ארבע שנים, אף ראש עירייה, לא משנה איזה ראש עירייה יהיה פה, לא יוכל לפתור את הבור התקציבי שניכנס אליו. זו פשוט קטסטרופה".

תקוע. פארק תמר ב' | צילום: אבי מועלם

דיל טוען גם שאת הרכבת הזו מוביל ראש העירייה לבדו. "למה לא משתפים את נבחרי הציבור? למה לא מציגים את הדברים לחברי המועצה? ואם אתה טועה? אישור התוכניות בוותמ"ל ימיט על רחובות אסון".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "מי שאינו מכיר את העובדות טועה, ואם הוא מכיר ומתעלם מהן - הרי שהוא מטעה. הסקר משנת 2017 שעליו מתבסס הטוען, הינו סקר ראשוני שבחן מצב קיים. עיריית רחובות פועלת על פי ייעוץ כלכלי עדכני, מעמיק ומפורט הרבה יותר.

טועה מי שחושב שיחידות הדיור עליהן הכריזה המדינה כעתודות בעיר רחובות נמצאות במסלול ותמל"יולא היא. התוכנית היחידה הנמצאת בשלבי אישור סופיים בוותמ"ל הינה תוכנית התחדשות עירוניתקריית משה, ובה גם הוספנו מאות אלפי מ"ר לתעסוקה ומסחר, כולל באיזור התעשייה רכטמן. כל תוכנית אחרת, אם תקודם במסלול דומה, תובא לפני כן לדיון בוועדה המקומית.

כמו כן, נבנו בשנים האחרונות מאות אלפי מ"ר לתעסוקה, מסחר ומשרדים בפארק הורוביץ ובפארק תמר. לא בכדי הגיעה העיר בתקופת כהונתו של ראש העירייה לאיזון כלכלי. עומס המלוות פחת בשנים האלו בכ־100 מיליון שקל, וכן התקציב השוטף מזה כמה שנים מסתיים באיזון בין ההכנסות להוצאות. כל מה שנכתב בראיון עם ראש העירייה הוא נכון ומדויק וניתן לבדוק את הדברים כהווייתם".