חזון 'העיר החכמה' של עיריית רחובות קורם עוד וגידים: מתוך ליבת התקשורת שנמצאת בבניין העירייה מתנהלת כל התקשורת האלחוטית של העיר, שהופכת אותה לעיר החכמה הראשונה בישראלהיתרונות של העיר החכמה הם בעיקר חיסכון כספי לעירייה, אינטרנט איכותי בכל אגפי העירייה ובתי הספר, ובקרוב גם בגנים, ניהול איכותי של רשת האינטרנט בעיר, וגם WiFi חינם לתושבים.

"התעניינות ארצית". מימין: זרחי, גמליאלי ושעובי בליבת התקשורת בעירייה | צילום: קובי קואנקס

יצאנו לשמוע ממנהלי אגף הביטחון והתקשוב בעירייה איך הפך בניין העירייה לאחד הבניינים המתוחכמים בארץ מבחינת רשת אלחוטית, עד כדי כך שעיריות אחרות וכן גופים ממשלתיים באים לראות איך זה עובד כאן.

"טכנולוגיה כחול לבן"

הפיכת רחובות לעיר חכמה לא קרתה בין לילה. קדמו להקמת הרשת עבודה מאומצת של חזון ראש העירייה רחמים מלול ומנכ"ל העירייה דורון מילברג, יחד עם מחלקת הביטחון והתקשוב, שראו לנגד עיניהם כיצד רחובות בהתנהלותה הופכת לחלוצה בתחום הטכנולוגי בארץ.

"ניסינו למצוא פתרונות שיהיו גם טובים וגם איכותיים", מסביר מנהל אגף ביטחון ותקשוב בעירייה, אליצור זרחי. "הפתרון הראשון לפני שנים רבות היה של חיבורים אלחוטיים בין מקומות בעיר, ששימשו לקישור בין אגפי העירייה, אך העלויות לחיבור הקווים היו גבוהות".

לדברי זרחי, עם השנים היה צורך להגדיל את נפח העברת המידע, וכשמשרד התקשורת נתן אישור לעיריות ברחבי הארץ להפוך למעין שרתים עצמאיים, רחובות היתה הראשונה שלקחה את הנושא צעד אחד קדימה.

"כל הבסיס של העיר החכמה ברחובות הוא של תשתית אלחוטית של חברת 'סיקלו', שמעבירה כמות מאוד מאוד גדולה של מידע באוויר בעצם, טכנולוגיה כחול לבן ייחודית", מסביר מנהל מחלקת תקשוב וטכנולוגיה בעירייה, גד שעובי. לדבריו, בעקבות פיילוט שנערך החלו בעירייה להתרחב בתוך העיר, וההתרחבות כללה חיבור של המצלמות העירוניות, וכן חיבור מקומות מרוחקים בהפעלת חיישנים, וגם את מיזם רחוב הרצל.

עיר חכמה ברחובות | צילום: דוברות עיריית רחובות

מה הכוונה בתקשורת אלחוטית? איך למשל מגיע האינטרנט מבניין העירייה לבית ספר שנמצא בקצה השני של העיר?

"אם יש שתי נקודות, או שני עמודים, אחד נמצא בנקודה אחת, ואחד בנקודה אחרת, והם רואים אחד את השני ואין עץ או בניין שמסתיר את הקשר ביניהם, הם מעבירים כמו קרן ביניהם, שעל הקרן הזו עובר כל המידע. לעירייה לא חסר נדל"ן גבוה, ואז את יוצרת מעין רשת על תחנות כאלה של עמודי תאורה, בארות מים ובניינים, ויש מעין רשת של תחנות שרואות אחת את השנייה, והן מעבירות את המידע ביניהן. מעל העיר למעשה ישנה רשת כמו קורי עכביש".

המערכת חוסכת לעירייה כסף, ובנוסף, ניתן לנהל מעקב אחרי כל המידע שקשור לעירייה. "חוסכים את העלויות של לחרוץ את הכביש, חוסר נוחות ופגיעה בתנועה, וחוסכים המון כסף שבדרך כלל משלמים לספק, במקום לעשות את הלינק הזה תוך שעות בודדות ולחבר אתר שבמקום שנשלם 2,000 שקל לבזק בחודש אני מחבר את האתר הזה ואני מספק לו את האינטרנט", מסביר רועי גמליאלי, סגן מנהל מחלקת תקשוב בעירייה.

"עד כה, בבתי הספר שבהם היה WiFi, ברגע שהיו יותר ממאה משתמשים במוסד החינוכי הרשת היתה נופלת, ואז הם לא יכלו למשל לעשות בגרות. הם מוגבלים ולא יכולים לעשות למידה ממוחשבת. כך אנחנו מספקים להם אינטרנט ברמה גבוהה".

צנרת אווירית

נושא נוסף הוא נושא הביטחון. ברחובות יש מעל ל־1,000 מצלמות, וכעת, כאשר איכות האינטרנט השתפרה והחיבור לאינטרנט פשוט, קל וזול יותר, ניתן להציב מצלמות איכותיות יותר, וכך גם ניתן להציב מצלמה יותר בקלות.

בנוסף, אחד הפרויקטים הראשונים שהוטעמו היה התקנת אינטרנט חינם לתושבי העיר לאורך כל רחוב הרצל. "זה עובד 24\7, אם אתה יושב בבנק והוא על רחוב הרצל יהיה לך אינטרנט, וכך גם בפאבים", מסביר שעובי. בנוסף, גם בגנים הציבוריים ברחבי העיר יש WiFi חינם לתושבים המבלים בהם.

מצלמות, אחר כך תחנות האוטובוס, לאחר מכן האשפה | צילום: קובי קואנקס

יש תשתית ויש חיבור אינטרנט בין בתי הספר ואגפי העירייה, ומה מתוכנן בהמשך?

זרחי: "יש תוכנית עבודהמצלמות, אחר כך תחנות האוטובוס, לאחר מכן האשפה. תהיה טכנולוגיה שתבדוק עומסים בחניונים, ותהיה התראה של חניה בכחול־לבן בעיר לפי חיישנים. מה שנבנה היום הוא הבסיס, התשתית, ובהמשך ייבנו השכבות החדשות של הטכנולוגיות".

יכול לקרות מצב בו משהו חוסם את התקשורת בין האנטנות ומפריע לרשת להתנהל?

"קרה לנו מצב כזה. על בניין בפארק המדע יש לנו אנטנה, ואז בנו מבנה ענק שחוסם לנו חלק מהשטח. מה שאנחנו עושים זה עקיפה מסוימת, ומנהלים משא ומתן לעלות על אותו בניין שבנו. זה הליך, זה לא עובד בקלות והעירייה עובדת בשילוב כוחות של כל המחלקות".

זה אולי נשמע עתידני, אך התכנון כרגע הוא התקנת חיישנים במערכת המים והביוב, אשפה ומיחזור, כיבוי אש ועוד. "הפרישה הזו נתנה לנו היום כמו חיבורים, כמו צנרת שעוברת בין כל בית ובית. זה רק נעשה בצורה אחרת שהיא לא פיזית בתוך האדמה, אלא באוויר, ובצורה איכותית שיכולה להכיל בתוכה העברת מידע בצורה חכמה", אומר שעובי.

לאחרונה הגיעו נציגים מעיריות אחרות ברחבי הארץ לבדוק את התשתית שהוקמה ברחובות. "יש התעניינות ארצית בזה", אומר שעובי. "הגיעו מקריית ביאליק, כפר סבא, נהריה, תל אביב, נתניה, וגם משטרת ישראל. הם באים ללמוד כאן כדי לעשות את אותו הדבר אצלם".

 "להפסיק את התלות בספקי התקשורת"

חברת סיקלו הינה חברת הייטק ישראלית שמפתחת את הטכנולוגיה בה משתמשת עיריית רחובות. מי שהתקינה את רשת התקשורת בעיר היא חברת SMBIT. 

"בעיניים של רשות מקומית, עד עכשיו זה היה בגבול הנסבל, כמות המקומות הייתה מוגבלת ולכן היה אפשר להכיל את זה בלי לזעזע את התקציב, אבל בעידן של העיר החכמה, כשהרבה מקומות רוצים להביא תקשורת, זה עולה המון כסף", מסביר דני בן שמחון, מנהל מכירות ישראל ואפריקה בסיקלו

בן שמחון מסביר שעד עתה מי שסיפק את התשתית היו חברות פרטיות, והן היו גובות תשלום עבור השירות. "הרשת לא נגמרת בכך שאתה מחבר מצלמות", הוא אומר. "כשיש לעיריית רחובות בניין מרוחק, לא מביאים רק קווי טלפון ואינטרנט. במקום להביא קו טלפון הם שולחים שלוחה לכל מקום שהם רוצים בעיר מאותה הרשת, ואז כל השיחות של העירייה באותו המקוםמזכירות בית הספר או הגן או המוסך העירוני, כולם משתמשים ברשת הטלפוניה הפנימית בלי לשלם לחברת הטלפון, ועובדה שבכל מקום שהעירייה שמה את זה, ההוצאות שלה צנחו. זאת אומרת בלי להגדיל את הוצאות התקציב, הם הגדילו פי עשר את התקשורת בעיר וזה זמין בכל העיר, אין להם שום מגבלה". 

לדברי מנכ"ל SMBIT יואב לודמר, עיריית רחובות היא הראשונה בישראל שיש לה אפשרות תקשורת מהירה ומעשית שמאפשרת לה להרחיב מאוד את יישומי העיר החכמה ובעלויות נמוכות משמעותית. "מערכת הפס האלחוטי הרחב שהתקנו עבור עיריית רחובות הינה חדשנית ופורצת דרך, ואנו גאים להעניק את השירות לרחובות, שמובילה מהפכה אשר תאפשר לערים נוספות להפסיק את התלות היקרה בספקי התקשורת המסורתיים", סיכם.