100 ימי החסד של חברי המועצה הנבחרים מסתיימים ממש בימים אלה, וזה בדיוק הזמן לבדוק האם הדיבורים לפני הבחירות הפכו למעשים בהווה.

פנינו אליהם כתושבים מודאגים דרך כתובות המייל שפרסמו באתר העירוני, עם בעיה אמיתית שבה נתקלנו לאחרונה. מי ענה הכי מהר? מי לא פותח מיילים? מי התעלם? מי הפנה אותנו לחברי מועצה אחרים? ומי הציע להיפגש כדי לדון בפתרון הבעיה? התוצאות לפניכם וגם המסקנות האופטימיות.

עיריית רחובות | צילום: אבי מועלם

שלחנו מכתב זה בשם התושב לחברי מועצת העיר לכתובות המייל שמפורסמות באתר עיריית רחובות: "שלום רב, אני פונה אליך בשם דיירי איזור הרחוב יוסף ויינר בעיר, בשל בעיה מתמשכת שיש לנו ברחוב בחודשים האחרונים", כתבנו.

במכתב מסביר התושב, המייצג את תושבי הרחוב, כי במקום קיים בניין פרטי ובו סופרמרקט ועוד מספר עסקים ותיקים בקומה התחתונה, כמה עסקים בקומה העליונה, ובנוסף פרויקט שיקום נוער חרדי נושר של העירייה.

מדובר בפנייה אמיתית שהתבצעה אלינו לאחרונה, וגם הבעיה אמיתית. הבעיה, כך מסביר התושב במייל, היא בחניון שנמצא מול הסופר. "בחודשים האחרונים, כמעט על בסיס שבועי, אם לא על בסיס יומי לפעמים, הביוב של המבנה עולה על גדותיו, מציף את הרחוב ואת החניה וגורם למטרד ריח וזוהמה. בכל פעם בעלי הסופר מרוקן את הביוב, לפעמים לפני ההצפה ולפעמים אחרי שהיא מתחילה".

התושב מסביר במייל כי להבנת התושבים קיבל בעל הסופרמרקט אפילו דוח בנושא, וכי אין פתרון באופק. הוא מסביר שבבניין מספר עסקים ופרויקט עירוני, וכן כי אין במקום ועד בניין, והאחריות היא לא רק על הסופרמרקט, אבל בגלל שפתח הביוב נמצא ממש קרוב לכניסה של העסק הוא דואג לטפל בנושא כדי למנוע בריחת לקוחות. "תושבי האיזור סובלים מהמפגע תקופה ארוכה", ממשיך המכתב.

"מי שחונה באיזור או עובר בו סובל ממפגעי הריח. זה עלול לגרור מחלות, והילדים בגן המשחקים הצמוד גם כן סובלים מהריחות. אנו מלאי תקווה כי פנייה זו אליך כמי שמייצג אותנו התושבים במועצת העיר, תסייע במציאת פתרון למצב שאליו נקלענו".

בסיום המכתב מודה נציג התושבים מראש לחבר המועצה, מציע להיפגש בחניה ברחוב יוסף ויינר או במשרד חבר המועצה, ומשאיר מייל ליצירת קשר.

הראשונים לענות

מתוך אופטימיות זהירה ניתן לומר שיש אוזן קשבת במועצה. הראשון לענות היה חבר המועצה אבי מוזס, מחזיק תיק לוגיסטיקה ותחזוקה. בתוך 24 דקות בלבד מרגע שליחת המייל שלנו מוזס ענה: "עליך לפנות לסורי, מנהל תאגיד המים".

אבי מוזס | צילום: אבי מועלם

השני לענות היה חבר המועצה פנחס הומינר, מחזיק תיק כספים וקידום פעילות בין מגזרית, 29 דקות לאחר שליחת המייל שלנו. תשובתו היתה: "פנייתך התקבלה, ננסה לקבוע מועד לפגישה בימים הקרובים, צוות הלשכה".

פנחס הומינר | צילום: אבי מועלם

חבר המועצה השלישי שהגיב היה אסף אל־בר, 53 דקות לאחר קבלת המייל מאתנו. אל־בר, מחזיק תיק נוער וצעירים, קידום מעמד הילד וילדים בסיכון, הציע שנפנה לחבר מועצה אחר שאחראי על תחום חזות העיריניב מרקוביץ'.

וזו תשובתו: "אני מציע לקבוע פגישה עם הגורמים הרלבנטיים בעירייה ובמועצהאגף חזות העיר. מחזיק התיק הוא יניב מרקוביץ' ואני מתרשם שדלתו פתוחה לפניות התושבים. במידת האפשר, הדרך הרצויה לפעולה היא באמצעות אנשי המקצוע הרלבנטיים. כל טוב, אסף".

אסף אלבר (משמאל) עם ראש העירייה מלול | צילום: דוברות עיריית רחובות

יום למחרת אל־בר שלח מייל נוסף ובו כתב: "אם תראה שאין מענה בערוצים הנכונים מוזמן כמובן לכתוב לי שוב ונראה מה אפשר לעשות".

הבאה בתור לענות היתה חברת המועצה רוני באום, מחזיקת תיק אזרחים ותיקים, קהילה ואקדמיה, 12 שעות לאחר שליחת המייל, וזו תשובתה: "מעבירה את פנייתך לסגן ראש העירייה המטפל בנושאים אלו. יתאמו לכם פגישה בהקדם, בברכה, רוני".

יום למחרת בבוקר שלחה באום מייל נוסף ובו ביקשה מספר טלפון כדי לתאם פגישה עם סגן ראש העירייה ומחזיק תיק חזות העיר, פרויקטים קהילתיים וקשרי חוץ, יניב מרקוביץ'.

רוני באום | צילום קובי קואנקס

הבא אחריה בתור לענות היה חבר המועצה החדש גיא צור, מחזיק תיק התחדשות עירונית, תמ"א 38, וזו תשובתו: "אבדוק את הנושא. למיטב הבנתי המבנה הינו מבנה בבעלות פרטית. בכל זאת אפנה את השאלה לגורמים הרלוונטיים, גיא צור".

יום למחרת צור שלח תשובה לאחר בדיקה: "בוקר טוב, לאחר בדיקת הנושא כאמור, המבנה הינו מבנה בבעלות פרטית ואחזקתו מוטלת על דיירי הבניין. המלצתי להביא אינסטלטור שיבדוק את הבעיה, בברכה גיא".

גיא צור | צילום: דני בכר

אחרי יומיים ענה חבר המועצה ויו"ר האופוזיציה, מתן דיל. זו תשובתו: "היי, העברתי פנייתך לזורי שעובי, מנהל אגף התשתיות. מיד כשאקבל תשובה אעדכן אותך". בהמשך עדכן דיל: "מכיר את הבעיה והדיירים עודכנו שמדובר בבעיה פרטית, שאינה קשורה לצנרת העירונית. בנוסף, ניתן להם סיוע ללא תשלום בהפעלת הביובית והגיע הזמן שיטפלו בצנרת הפרטית".

מתן דיל | צילום: אבי מועלם

האחרון לענות היה חבר המועצה שאול צגהון, מחזיק תיק שכונות ויזמות חברתי, אחרי ארבעה ימים. צגהון הציע שהתושב יתקשר אליו והם יקיימו פגישה בנושא.

שאול צגהון | צילום: אבי מועלם

בעקבות משלוח מייל נוסף מצדנו, שבוע לאחר המייל הראשון, ענה גם חבר המועצה אביב איטח וביקש טלפון כדי לקבוע פגישה בנושא. גם חברת המועצה איטל בציר־אלשיך כיתבה את סגן ראש העירייה יניב מרקוביץ' במייל ושאלה האם הוא יכול לסייע בנושא.

אין תגובה

כדי שנוכל לאמוד ולעקוב אחר המיילים שנשלחו לחברי המועצה, הורדנו מבעוד מועד סמן שמאשר את פתיחת המיילים, כדי שנוכל לעקוב מי מחברי המועצה כלל לא פתח את המייל, ומי פתח, קרא והתעלם.

פתחו, קראו והתעלמו: חברי האופוזיציהעו"ד קארין ברגינסקי, דניאל מרשה, ורונן אהרוני. עוד פתחו והתעלמו, חברי סיעת יש עתיד: אבי קינד ואווה גור.

חברי מועצה נוספים שפתחו את המייל אך לא ענו לתושב: סגן ראש העירייה בנציון שרעבי, אמיתי כהן, איטל בציר־אלשיך, עו"ד שמואל בר-דאנזאן, ורועי שרעבי.

נשאר סגור בתיבה

מעטים הם חברי המועצה שכלל לא פתחו את המייל שנשלח אליהם, בהם סגן ראש העירייה והמ"מ זהר בלום, יניב מרקוביץ' (דרך ד"ר רוני באום השגנו איתו פגישה כאמור), עודד עמרם ואורית שרגאי.

ויש גם חבר מועצה אחד שהמייל שלו שמפורסם באתר המועצה כלל אינו פעילחבר המועצה אבנר אקוע.

תגובות

סגן ראש העירייה זהר בלום היה במסע לפולין עם תלמידי העיר, ולכן לא קרא את המיילים

רונן אהרוני מסר כי קרא את המייל וכי הוחלט בסיעתו כי עו"ד מתן דיל יטפל בנושא והנושא אכן בטיפולו

אמיתי כהן מסר כי בשבועיים האחרונים היה עסוק בכל אירועי פורים ברשת חוויות ובמחלקת מורשת ישראל לכלל הציבור בעיר. "כשהגיע המייל נעשתה בדיקה מטעמי והובן כי העניין בטיפול בגורמים הרלוונטיים, לכן המתנתי עם המענה".

עו"ד שמואל בר דנזאן מסר בתגובה כי בשבועות האחרונים הוא עסוק במלוא המרץ בנושאים הקשורים לתיק השירותים החברתיים עליו הוא אמון, "בשבועות האחרונים עניתי למספר רב פניות מתושבים שפנו אלי. בימים הקרובים אדביק את הפער ואענה גם לפניות של תושבים בתחומים נוספים כגון אלה שאתם הפנתם אלי".

עו"ד קארין ברגינסקי: "מגיעים עשרות מיילים ביום וחלק מהם נכנסים לספאם ואם לא היית כותבת את ההודעה, לא הייתי יודעת על קיומם. בדקתי אצלנו בסיעה ומתן מטפל בנושא".

רועי שרעבי מסר בתגובה כי המייל שפורסם באתר המועצה אינו המייל הישיר שלו, אלא מייל של זימונים לישיבות, "תודה שהפנתם אותי, אעדכן כדי שהמייל האישי שלי יפורסם באתר". 

אווה גור מסרה בתגובה שבשבועות האחרונים עסקה במלוא המרץ באירועי יום האישה הבינלאומי בעיר רחובות. "מעבר לאירוע הרשמי של עיריית רחובות בו ניתנה ההוקרה ל-70 נשים משפיעות מהעיר רחובות, היו עוד עשרות אירועים של קהילות ועמותות שונות שהם הייתה לי הזכות והכבוד להיות נוכחות.

במסגרת תפקידי כמחזיקת תיק מעמד האישה וחברת מועצה בהתנדבות מלאה אני משתדלת להקפיד לענות לעשרות פניות שאני מקבלת מדי שבוע וכך אמשיך לעשות".