בעיריית רחובות בודקים לאחרונה את האפשרות להעביר משכונת רחובות ההולנדית את תחנת המיון והמעבר לאשפה הממוקמת בקרבת בית הספר היסודי השכונתי.

 מתקן המיון ברחובות ההולנדית | צילום: שי אלבלינג

ל'מיינט רחובות' נודע כי הלחץ שמפעילים התושבים, הצליח להשפיע על קברניטי העירייה, בהם סגן ראש העירייה יניב מרקוביץ', שאף עומד בראש איגוד ערים לאיכות הסביבה דרום יהודה.

בשיחות שקיימו תושבים בשכונה עם מרקוביץ' ועם גורמים אחרים בעירייה, הועבר מסר תקיף שלפיו תושבי רחובות ההולנדית מבקשים כי העירייה תפעל לאלתר להעברתו של מתקן המיון.

בעקבות מחאה זו ולאחר שמרקוביץ' ביקר בשטח עם בכירי עירייה נוספים, התקבלה ההחלטה לבדוק את האפשרויות לטיפול במפגעים הנוצרים מהפעלת התחנה.

סיור במקום מעלה כי חלק גדול מתהליך המיון וההפרדה של הפסולת המגיעה למקום מכל רחבי העיר, מבוצע תחת כיפת השמיים, ללא הגנה מספקת לתושבי האיזור ולתלמידי בית הספר הסמוך.

מאחר שהקמתה של תחנת מעבר חדשה כרוכה בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים, ינסו בעיריית רחובות לפעול בדרכים אחרות לצמצום המפגע שיוצרת התחנה.

אחת האפשרויות העומדות על הפרק היא שדרוג המתקן הקיים. הנושא שנבחן הוא קירוי חצר התחנה כך שמפגעי הריח והרעש לא יפריעו לתושבי השכונה.

כמו כן נבדקת אפשרות לסגור את התחנה ולהעתיק את תהליך העברת האשפה ומיונה אל מתקן אחר באיזור, אולי אפילו בעיר אחרת, משום שיש ערים שלא מפעילות מתקני מיון פסולת בשטחן.

כך או כך, תושבי שכונת רחובות ההולנדית מקווים שהמהלך ייצא לפועל בחודשים הקרובים.

"המקום הזה בעייתי וזה בכלל לא קשור לזה שהמתקן היה קיים פה לפני הקמת השכונה", אומרים התושבים. "משהו צריך לקרות ואנחנו מאמינים שבעירייה הבינו שיש בעיה וידאגו לנו כמה שיותר מהר, לנו ולכל תושבי האיזור שסובלים מהמפגע הזה".