להגיע למכולת ברכיבה (צילום אילוסטרציה: ShutterStock)

בשנה האחרונה מקדמת הוועדה העירונית לאיכות הסביבה ולקיימות תוכנית עבודה כוללת, שחלק עיקרי ממנה היא הכנת תוכנית להקמת רשת שבילי אופניים ברחבי העיר. 

בשנים האחרונות נסללו מספר שבילים בעיר כשלב מקדים לרשת עירונית מלאה שצפויה לשדרג את רמת השירות ולגרום ליותר אנשים לעבור לשימוש באופניים. כל זאת בשיתוף פעולה מלא עם אגף התנועה ואגף התשתיות בעיריית רחובות.

החברה שנבחרה לבצע את התכנון היא חברת 'אמאב תחבורה ותנועה' שתכננה בין היתר תוכנית אב לאופניים עבור הערים אשדוד, כפר סבא ומודיעין, וביצעה תכנון לתב"ע בערים שונות ברחבי הארץ.

העבודה על תוכנית האב תיעשה בחלוקה לשלבים: למידת המצב הקיים, הכנת חלופות לתוכנית אב, דו"ח סופי עם רשמת שבילים מוצעת ומסמך המלצות ליישום. כל אלה צפויים, לדברי העירייה, להסתיים בעוד כ- 10 חודשים מהיום.

בקרוב ייערך אירוע שיתוף ציבור בנושא עם המשרד שנבחר, על מנת לשמוע מהתושבים המשתמשים באופניים דרך קבע על הצרכים רלוונטיים, על מנת לשלב עבורם, ככל שניתן, מענה מתאים בתכנון העתידי.

עבודת המתכננים תכלול זיהוי מוקדים עיקריים להגעה באופניים ברחבי העיר, בחינת השפעות שילוב שבילים בדרכים קיימות מבחינת מקומות חניה ומדרכות, והכנת הצעה לרשת עירונית לאופניים כולל חתכים טיפוסיים לשילוב השבילים ברחובות. כחלק מהליך התכנון יוזמן ציבור התושבים להשפיע והשמיע את דעתו במסגרת אירוע שיתוף ציבור ייעודי שייערך לפרויקט.

רשת השבילים העתידית תתבסס על סלילת שבילים ייעודיים, שילוב שבילים בתוך זכות הדרך של הרחובות. פיתוח שבילים בפארקים וסימון רחובות "שקטים" בהם ניתן לרכב באופניים ללא סימון שביל. כמו כן, יבחנו חיבורים לשבילים המשכיים מחוץ לעיר, בתיאום מול התוכנית לסלילת רשת שבילי אופניים שמקדמים משרד התחבורה והוועדה המחוזית לתכנון מרכז.

מלול ומרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובות

ראש העיר, רחמים מלול: "עיריית רחובות מבקשת לקדם פתרונות תחבורה מגוונים. ברור כי ללא קידום תשתית לתחבורה חלופית לרכב הפרטי, לא ניתן יהיה להמשיך בפיתוח העיר ולשפר את מצב התנועה הקיים"

סגן ראש העיר, המכהן גם כיו"ר הוועדה העירונית לאיכות הסביבה ולקיימות, עו"ד יניב מרקוביץ': "חושבים סביבה אינה סיסמא מבחינתנו. אנו בעיצומו של תהליך ליישום תוכנית העבודה הכוללת הוועדה העירונית לאיכות הסביבה ולקיימות. התחלנו בתקן מחייב לבניה ירוקה ובנושאים נוספים ונמשיך לקדם את הנושאים הירוקים והסביבתיים בעיר. אני מזמין את התושבים לפנות אלינו בנושא, ולהשתתף באירוע שיתוף הציבור שנערוך- על מנת לקחת חלק בתכנון העתידי"