מה עולה לכם בראש כשאתם מדמיינים טבח צבאי? עכשיו מחקו את התמונה הזו מהראש ודמיינו שף במסעדה איכותית. זה הדימוי החדש שמנסה צה"ל ליצור באמצעות מערך שינויים משמעותיים במטבחים הצבאיים.

פורום מפקדי מנהל הנגדים. פוני מימין | צילום: דובר צה"ל

בימים האחרונים נערך בצה"ל כנס מערך המזון השנתי. במהלך הכנס נחשף לראשונה, בשיתוף מערך המזון ומנהל הנגדים של צה"ל, תקן חדש לנגדים במערך המזון. במילים פשוטות: מעתה אל תאמארו עוד טבח צבאי אלא אשף המטבח. לא מדובר בהגדרה בלבד, אלא בתפקיד שיקביל במשמעותו לתפקיד 'השף' באזרחות. 

במהלך הכנס קיבלו קציני המזון האוגדתיים והפיקודיים את סיכת המערך החדשה, כדי שיוכלו להעבירה לפקודים שלהם, והחל מהיום כל הקצינים, הנגדים והחיילים אשר הוכשרו למקצוע הטבחות בצה״ל יקבלו את הסיכות ויענדו אותם בגאוות מאסטר שף. 

סיכות אשפי המטבח | צילום: דובר צה"ל

אשפי המטבח החדשים יהיו זכאים להעלאה במשכורת הצבאית, יעברו הכשרה ייעודית, ומי מהם שמפקד על "מטבחי ענק" אף יקבל מענקים בהתאם.

את הרעיון לתקן החדש שנפתח, וההכשרה שעברו הנגדים, הגו בשיתוף אגף כוח האדם הצה"ל ואגף טכנולוגיה ולוגיסטיקהעל תקני הנגדים בצה"ל, אחראית ראש מנהל הנגדים בצה"ל, סא"ל ליאת פוני, אם לשניים, מנס ציונה.

"מערך התזונה בצה"ל הוא מערך משמעותי", מסבירה פוני, ומוסיפה: "אני כאמא תמיד רוצה לדעת שהילדים שלי אוכלים טוב. במיוחד אם הם רחוקים מהבית".

פוני מסבירה שחלק מהשינוי שנעשה מותאם לצרכי השוק האזרחי, ואם תכניות הבישול הרבות מלמדות משהו על המציאות הישראלית, הרי שהמשק הישראלי משווע למקצועיים בתחום הקולינריה, וכאן נכנס לתמונה היתרון הצבאי.

"המשק זקוק במיוחד לאלה היוצאים ממערך המזון הצבאי, זאת בזכות ההכשרות היוקרתיות שעוברים בצה"ל", אומרת פוני.

קציני המזון עונדים את הסיכה החדשה | צילום: דובר צה"ל

גורם חשוב לא פחות הוא הניסיון לשמר את הטבחים, או בשפה החדשה 'אשפי המטבח' הטובים במערכת הצבאית. "כן, בהחלט חשוב לנו לשמר את בעלי המקצוע הזה בצה"ל, כך שעם פרישתם יוכלו לתרום מנסיונם גם במשק האזרחי", מסבירה פוני.

יש לציין שכראש מנהל הנגדים בצה"ל אחראית פוני לא רק על אשפי המטבח אלא על כל הנגדים בצבא, ובשנה האחרונה הובילה עבודת מטה במטרה לקדם את תפיסת הנגד כמפקד בצבא. כחלק מכך נפתח בית ספר לנגדים.