פורים מאחורינו וברחובות כבר מתכוננים לפסח. בימים אלה מגבשת עיריית רחובות מכרז להכנסת פחים מוטמנים חכמים לעיר, ביוזמתם של ראש העירייה רחמים מלול ויניב מרקוביץ', סגן ראש העירייה ומחזיק תיק חזות העיר. במקביל יוחלפו עד חג הפסח מוטמנים פגומים שניזוקו, ויירכשו מאות עגלות אשפה בעלות של מאות אלפי שקלים.

צילום: גיל לרנר

העיר רחובות היתה האחת הראשונות בישראל שהציבה מוטמנים ברחבי העיר, אך מאז ועד היום לא הוחלפו סוגי המוטמנים ולא הוכנסה בהם טכנולוגיה חדשה, שיכולה להביא לחסכון בעלויות ולהקטנת המפגעים הנגרמים מאותם פחים.

בימים אלה נערכת עיריית רחובות למכרז לקראת "הדור הבא" של הפחים המוטמנים: פחים מוטמנים נסתרים שכמעט ואינם תופסים את שטח המדרכה ומצוידים בחיישנים חכמים

"ראש העירייה, צוות האגף ואני למדנו את הנושא במטרה להביא בשורה אמיתית בתחום המוטמנים בעיר. החלפת המוטמנים תיקח עוד מספר חודשים מאחר, ונדרש מכרז חדש והכנת מפרטים טכניים תואמים. בהחלטה משותפת החלטנו לתקן באופן מידיי את המוטמנים הפגומים ובמקרה הצורך אף להחליפם וזאת ללא שום קשר להליך ההחלפה אותו אנו מתכננים בעתיד", מסביר מרקוביץ'.

לצורך יציאה למכרז זה נשכרו שירותיה של חברת 'אורבניקס', המתמחה בתחום הסביבה על מנת לייעץ לעיריית רחובות כיצד לבנות את המכרז בצורה המיטבית בפחים המוטמנים החכמים יוטמעו חיישנים שיאפשרו שליטה מלאה של מרכז בקרה, ומעבירים מידע על מצב הפסולת בכל פח והפינוי יבוצע לפי הצורך.

מלול ומרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובות

בנוסף, קוראים בעיריית רחובות לתושבים לדווח למוקד העירוני 106 על כל מוטמן פגום, לא תקין, ללא מכסה או לא בטיחותי ברחבי העיר. זאת על מנת שניתן יהיה להחליפו בהקדם האפשרי, ולהעניק שירות עד לסיום הליכי המכרז.

על פי הערכות העירייה יוחלפו ויוצבו קרוב ל- 8 מוטמנים חדשים ברחבי העיר בעלות של מאות אלפי שקלים. בנוסף, הוזמנו מאות עגלות אשפה שיגיעו בימים הקרובים במטרה להשלים את החוסרים הקיימים.