סכנה לחיות בר. הפסולת בשטח | צילום: באדיבות תושבים

שרידים רבים של ציוד השייך כפי הנראה לאנשי ארגון ההצלה זק"א, נמצאו בשבועיים האחרונים באתר ההנצחה לחללי חטיבת הצנחנים ובשטחים פתוחים סמוכים, באיזור הממוקם בין רחובות לגדרה.

עוברי אורח ומבקרים שהגיעו לחניון אתר ההנצחה גילו ערימות גדולות של אשפה ביתית ושאריות מזון, ובסמוך אליהם נמצאו מסמכים המעידים כי הציוד המדובר שייך לעובדים או מתנדבי זק"א.

לאור הממצאים בשטח, נראה כי במקום התקיימו פעילויות של הארגון, אולם למרות שבמרחק לא רב מהמקום שבו אותרה הפסולת ישנם מספר פחי אשפה גדולים, נראה כי אנשי הארגון נמנעו מלפנות לתוכם את הפסולת הרבה.

מדובר במארזי מזון ובאריזות של ציוד חירום כמו למשל פנסי ראש, בהם עושים אנשי הארגון שימוש בפעולות ההצלה. ציוד נוסף נמצא בקרבת מקום, בשטח פתוח שהוא חלק משמורת טבע שתהפוך בעתיד לגן הלאומי גבעות מרר, שגם היום הכניסה אליו מוגבלת.

כפי הנראה, אנשי זק"א ששהו במקום באחד מימי שבוע שעבר ביצעו בשטח השמורה תרגול לילי הכולל פעולות הצלה והענקת סיוע, שבסיומו התיישבו לאכול ברחבת האנדרטה לחללי חטיבת הצנחנים.

"קצת מוזר לראות שאנשי ארגון כזה שעושה פעולות קודש משאירים את השטח הפתוח כפי שהשאירו וגורמים לנזק סביבתי כזה", אומר תושב רחובות שגילה את הפסולת בשטח. לטענת האיש, השארת אריזות המזון והקרטון בשטח מהווה לא רק מפגע תברואתי אלא גם עלולה להביא לפגיעה בבעלי החיים הרבים הנמצאים באיזור.

"יש פה חזירי בר ותנים ושועלים, והם מחפשים מזון כל הזמן, וחבל שבסופו של דבר הם יאכלו שאריות מזון שנשאר בשטח ואת אריזות הפלסטיק והקרטון הנילוות", אומר האיש. "יש המון פחים בקרבת מקום, זה שטח פתוח שחלקו מגודר וחבל שזה מה שקרה".

תגובת זק"א: "ארגון זק"א קיים אימון והתכנסות של יחידת הגיפים בשטח האנדרטה, בסיום האימון אספו צוות הלוגיסטיקה את כל הפסולת וניקו את המקום תוך אריזת כל הפסולת והשלכתו לתוך פחי אשפה הנמצאים במקום. בתום הניקוי (לאחר השעה 1 בלילה) ובטרם נעילת שערי החניונים ביצעו עובדי המועצה יחד עם מפקד היחידות המיוחדות של זק"א סיור בשטח ואישרו כי המקום נקי ומכובד כראוי.

"בשל כמות הפסולת, הונחו המתנדבים לרכז את שקי האשפה בסמוך לכניסה לחניון, מתוך מטרה לאפשר למנוף אשפה שהגעתו למקום תואמה לשעות הבוקר, נגישות לאשפה. ככל שמסיבה כלשהי התפזרה האשפה בשטח החניון, הרי שהדבר נעשה על ידי בעלי חיים או עוברי אורח או מבקרים שחיטטו בשקי האשפה לאחר עזיבת זק"א את המקום כשהוא נקי מכובד ומסודר.

"אנו מצטערים על פיזור הפסולת הפוגעת בכבוד המקום, גם אם זו תקלה שאינה באחריותנו ומודים למועצה המקומית ואנשיה על הסיוע להצלחת אימון היחידה".