לא פחות מ־600 מתנדבים מרחובות והסביבה עשו לילות כימים בחיפוש אחר חנניה בר כוכבא, תושב העיר כבן 67 הלוקה בדמנציה, שנעלם לפני כשבוע בדרכו לבית הכנסת.

החיפושים אחריו ארכו שלושה ימים ולילות, כשתושבי העיר, כוחות ההצלה ועובדי העירייה הפכו כל אבן בעיר בניסיון למצוא אותו. ביום רביעי בשעה 11:00 בבוקר מצא מתנדב 'איחוד הצלה' דותן רם את בר כוכבא בשדה סמוך לרחובות, כשהוא שוכב בבוץ, אך חי ונושם.

חמ"ל החיפושים בשטח והנעדר חנניה בר כוכבא | צילום: דוברות איחוד הצלה והאלבום המשפחתי

בזאת תמו מאמצי חיפוש שהעיר לא ידעה כמותם, עם מאות מתנדבים שיצאו ברגל ובמכוניות לשדות ולרחובות העיר"תוך כדי סריקה רגלית איתרתי את הנעדר שוכב בשדה בקרבת כביש 40 סמוך לרחובות, כשהוא במצב בינוני וסובל מהיפותרמיה עקב שהות של כיומיים באוויר הקר והגשום", סיפר רם.

בר כוכבא הועבר לבית חולים 'קפלן', שם הצוות קיבל אותו כשהוא בסכנת חיים. מבית החולים נמסר כי הצוות הרפואי העניק לו טיפול ששיפר את מצבו והוא יצא מכלל סכנת חיים, וכעת הוא מאושפז במחלקה הפנימית.

"סכנה מיידית"

בר כוכבא נעלם ביום ראשון שעבר בשעות הערב. כמו בכל יום הוא יצא לבית הכנסת, אך לא הגיע אליו ולא שב לביתו. באותו יום, ב־1:30 לפנות בוקר, פנתה המשטרה ליו"ר סניף 'איחוד הצלה' ברחובות, יוני רוטנברג, וביקשה שהארגון יצטרף לכוחות החיפוש. כמעט באופן מיידי, העירייה, ארגון 'איחוד הצלה' ויחידת החילוץ עציון הקימו חפ"ק שעבד 24 שעות ביממה כש־300 מתנדבים מחפשים בכל רגע נתון את בר כוכבא בעיר.

בשלב מסוים, עקב הקריאה לציבור, נאספו 600 מתנדבים, עובדי עירייה, מתנדבי 'איחוד הצלה' ואזרחים שרצו לסייע.

"אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם המשטרה כי יש לנו את הפלטפורמה להזעיק אנשים בכל שעה נתונה, ואם החלטנו שהסיפור הוא כזה שיש מישהו שהוא בסכנת חיים מיידית, אנחנו משתמשים בפלטפורמה הזו", מסביר רוטנברג.

חיפושים לאורך כל הלילה | צילום: דוברות איחוד הצלה

לא מדובר על הפעם הראשונה שהארגון נתקל במקרה כזה. "אלה בעיקר אנשים עם דמנציה, אנשים שמשאירים מכתבים אובדניים ואנשים שלוקים באוטיזם, אבל בשורה התחתונה, ברוב המצבים אפשר לומר שאלה מקרים שמסתיימים די מהר, בטווח של 24 שעות ואפילו פחות. המקרה הזה ספציפית היה מאוד משונה. זה היה אירוע מתגלגל שנמשך על פרק זמן ארוך".

האמנת שתמצאו אותו?

"האמנתי שנמצא אותו בוודאות. לא כל כך האמנתי שנמצא אותו חי. ברגע שהאינדיקציה היתה שהוא עדיין ברחובות והוא נמצא באחד השדות, ודי היינו נעולים על המיקום, אז חששנו שלא נמצא אותו בחיים. אבל לשמחתנו הוא נמצא חי. אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק מה היה שם, קשה לנו להאמין שהוא היה ארבעה ימים בשדה, אבל אנחנו לא ממש יודעים איפה הוא כן היה, אלא רק שהיה שם בסביבה".

מרכז השליטה בעירייה | צילום: דוברות עיריית רחובות

רוטנברג מספר שהחפ"ק פעל סביב השעון. "עשינו מה שאפשר, מיום ראשון ועד רביעי ישנו במצטבר אולי חמש שעות, אבל זה כן שווה, לחלוטין, זה נגמר טוב. אזרחים באו בהמוניהם. אני יכול להגיד דבר אחד בצורה ברורהבלי ערך ההתנדבות הבן אדם הזה היה מת, וזה משהו מדהים".

"נס גדול"

מי שהקים את החפ"ק הוא אבירן ששון, עובד מחלקת הביטחון של עיריית רחובות, בהוראת מנהל מחלקת ביטחון ותקשוב אליצור זרחי. תחילה פעלו מהחניון של בית הספר 'עמית עמיחי', ולאחר מכן החפ"ק הועבר לשכונת אושיות.

"בדקנו את כל המצלמות של העירייה באיזור ההיעלמות", מספר ששון. "אלה מצלמות לצורכי ביטחון, הן לא נועדו למצוא עבירת תנועה ולצלם, אלא יותר בשביל תאונות דרכים", הוא מסביר ומספר שכל העת נמשך החיפוש אחר תיעוד של בר כוכבא במצלמות בתקווה למצוא אותו בחיים.

רכבי ארבע   על ארבע יצאו לשטח ומסוק הוזנק לאוויר | צילום: איחוד הצלה

ביום שני הגיע מידע לחפ"ק כי אדם שעסק בפינוי זבל הבחין בבר כוכבא בצומת הרחובות זכריה מדאר ושדרות הקיבוצים.

בשיתוף עם מנהל אגף התנועה ליאור שוקרי, נפתחה המצלמה שעל הרמזור בצומת המדובר. "מצאנו אותו במצלמה של זכריה מדאר פינת שדרות הקיבוצים, ומשם זה היה הכיוון שלנו".

למקום נשלח צוות שלם של מתנדבים שדפקו על דלתות התושבים בכל האיזור ושאלו האם יש בנמצא מצלמות אבטחה פרטיות. הם סרקו כל צילום וצילום והצליחו להרכיב מסלול ברור בו צעד בר כוכבא, עד שננעלו על איזור אחד ספציפי ברחוב אלומות בשכונת אושיות, איזור השדות שבו הוא נמצא בסופו של דבר.

מרכז השליטה כלל ניידות של 'עיר ללא אלימות', ניידת חירום של העירייה וחפ"ק שמוקצה לאירועים מיוחדים. רכבי ארבע על ארבע יצאו לשטחים ומסוק הוזנק לאוויר. "גרעין של 300 איש שחיפשו אותו ולא ישנו שלושה ימים, ומצאנו אותו חי", אומר ששון שנמצא בקשר עם המשפחה. "הלכתי לבקר אותו בבית החולים ואני בקשר עם הבן שלו. מפקד התחנה וכולם אומרים את זהקרה פה נס גדול".

מהזירה בה אותר הנעדר | צילום: דוברות איחוד הצלה

ששון סבור שבר כוכבא לא שכב בבוץ שלושה ימים, וגם על פי המצלמות נראה כי הוא נכנס לשדה בשעה 19:20 ביום שלישי, יום לפני שמצאו אותו. "איפה הוא היה שלושה ימים? כל מקום אפשרי", מסכם ששון. "לא היה משהו בסדר גודל כזה בעיר, שלושה ימים התעסקנו רק בזה, למצוא בן אדם ולך תדע איפה, והנה מצאנו, והוא עוד חי".

ראש העירייה, רחמים מלול, אמר בעקבות המקרה כי הדבר היה טבעי עבור העירייה להתגייס, ולהעמיד את כל האמצעים שברשותה לטובת העניין. "עבדנו בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה ועם איחוד הצלה ומתנדבים, השיטור העירוני, אגף הביטחון והתקשוב ואגף התנועה ואגפים נוספים בעירייה היו מעורבים בסיוע לחיפושים. אנו מאחלים למר בר כוכבא רפואה שלימה והתאוששות מהירה", סיכם.

"חלקים במוח מתנוונים"

"דמנציה יכולה להיגרם משני גורמים, מחוסר בוויטמינים, כמו למשל B12 או בגלל הגיל", מסביר אבי מרכוס, פרמדיק ראשי ב'איחוד הצלה'. "ככל שהאוכלוסייה מזדקנת יש יותר דמנציה. יש שקוראים לה בשמות אחרים כמו אלצהיימר, ומה שקורה בעצם במוח הוא שחלקים ממנו מתחילים להתנוון". מרכוס מסביר שאדם שזכר דברים עלול לשכוח אותם פתאום, ובשלבים מאוחרים יותר הוא לא מזהה את הקרובים לו, ועלול אף לצאת מהבית ולא לזכור לאן הלך, וגרוע מכך, כמו שקרה ככל הנראה עם בר כוכבא, לא לזכור את הדרך חזרה".