לפני מספר חודשים פרצה מחאת בעלי כלבים שכונת היקב ברחובות בעקבות החלטה על סגירת גינת הכלבים היחידה באיזור, הממוקמת ברחוב גורדון. הגינה נסגרה בשל תלונות שכנים שטענו למפגע רעש וריח. 

הכניסה לכלבים אסורה | צילום: איתי ארבל

גינת הכלבים הוקמה לפני כחמש שנים ומשמשת את כלבי הסביבה כמקום מפגש, עשיית צרכים ופריקת מרץ. ישנם 65 חברים פעילים בקבוצת ווטסאפ שהגינה משמשת עבורם גם כמקום חברתי (של בעלי כלבים וכלביהם).

בשל העובדה שהגינה קרובה מאוד לבתי מגורים, טענו השכנים למפגעי רעש וריח. הם החתימו עצומה עליה 100 חתימות, ופנו לעירייה בדרישה לסגור את הגינה.

כתוצאה מכך נסגרה הגינה לפני מספר חודשים, ובעלי הכלבים גילו ללא התראה מוקדמת, לדבריהם, שהשער נעול. הם פתחו במחאה נגדית, והחתימו 200 איש על עצומה הקוראת לפתוח שוב את הגינה.

המחאה הולידה מפגש של שני הצדדים עם נציגי העירייה. בפגישה הועלו אלטרנטיביות למיקום אחר לגינה, והוצע להשאיר את הגינה פתוחה לשעתיים בלבד מדי יום.

גינת הכלבים הריקה | צילום: איתי ארבל

מאחר וגם ההצעה הזו לא יצאה לפועל, שער הגינה נותר נעול ולא הוקמה נכון לעכשיו גינה חלופית, מצאו בעלי הכלבים גינה אחרת לשחרר בה את כלביהם. "מצאנו את גינת היקב, שיש בה שער שאפשר לנעול אותו, זה לא פתרון אידיאלי כי הרצפה היא מאבן, אבל שם היינו משחררים את הכלבים שירוצו, כשאחד מבעלי הכלבים עומד ושומר", מספר איתי ארבל, אחד מבעלי הכלבים.

גם הפתרון הזמני הזה לא צלח. "השבוע, בזמן שהיינו שם הגיעו שני פקחים ואמרו שאם נשחרר שוב את הכלבים נקבל קנס של 500 שקל", מוסיף ארבל. 

גן היקב. לא פתרון אידיאלי | צילום: איתי ארבל

לדבריו, מאז שנראו שם לראשונה, הוקצו פקחים שישבו בגינה וישגיחו שהכלבים לא ישוחררו. "בתחושה האישית שלנו זה כאילו העירייה ממש, במקום למצוא פתרון ולפתוח את השער לשעתיים, מקצה פקחים שישבו שעות בגינה ויאיימו על בעלי כלבים בדוחות", הוא כועס. 

כעת מתארגנים בעלי הכלבים, ואוספים כספים לצורך הגשת בקשה לעתירה מנהלית נגד העירייה. "כל מה שאנחנו רוצים זה שעד שיהיה פתרון קבע חלופי, שיפתחו את הגינה לכמה שעות בכל יום", הם מסכמים 

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "על עיריית רחובות מוטלת החובה לאזן בין  צרכי בעלי הכלבים באזור לבין איכות החיים של תושבי האזור והחשש ממטרדי רעש וריח, והיא מחפשת פתרונות מתאימים".