הדברה פושעת ואסון שנמנע. כך מגדירים במשרד לאיכות הסביבה אירוע חמור שהתרחש בגן ילדים באיזור. זאת לאחר שמדביר השאיר בגן קופסת מזון לתינוקות ובתוכה חומר הדברה נגד מכרסמים.

האריזה שהכילה רעל בפינת הבובות בגן| צילום: המשרד להגנת הסביבה

האירוע החמור התרחש במהלך דצמבר 2018. המדביר הביא עמו לגן ילדים באיזור רחובות, קופסת תחליף חלב לתינוקות שעליה מדבקה עם הכיתוב "רעל", והכילה מספר קוביות של חומר הדברה בשם "סולו בלוק", המיועד להדברה תברואית נגד מכרסמים על-ידי מדבירים מורשים. לאחר ביצוע העבודה, השאיר המדביר את האריזה בפינת התיאטרון שבגן, ליד הבובות.

למחרת היום, בשעות הבוקר, הבחינו מספר זאטוטים בקופסה, ושניים מהם אף הצליחו לפתוח אותה ונגעו בחומר ההדברה שהיה בתוך הקופסה. משהבחינה הגננת במתרחש, היא הרחיקה את הילדים מהחומר ומהקופסה, והם הופנו לבדיקה רפואית. למרבה המזל, התברר כי לא אירע נזק בריאותי לילדים ששיחקו בחומר.

עם קבלת דיווח על המקרה, נפתחה חקירה משותפת על ידי המשטרה הירוקה והמשטרה כנגד חברת ההדברה, והמדביר שביצע בפועל את ההדברה.

חומר ההדברה שנשאר בגן | צילום: המשרד להגנת הסביבה

במסגרת החקירה נחקרו הגורמים המעורבים באירוע ונלקחו דגימות של החומר על-ידי המשטרה הירוקה למעבדה. בימים אלה הועבר התיק לקראת הכנה להגשת כתב אישום לפרקליטות המדינה.

"לשמחתנו הרבה, האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך הוא עשוי היה להיגמר עם פגיעות חמורות", אומר יוסי בר, מנהל המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה, ומוסיף: "פעם נוספת אנחנו רואים את משנה הזהירות הנדרש בכל הקשור להדברה. אני קורא לציבור לעבוד רק עם מדבירים מורשים ולדווח לנו על מקרים חשודים, אך להיות ערניים גם כאשר ההדברה מבוצעת על ידי מדבירים מורשים. המשטרה הירוקה תמשיך בפיקוח ואכיפה הדוקים בכל מה שקשור להדברה ולסיכונים סביבתיים".