מסיבת פורים של בני נוער בגדרה הפכה לאירוע רב־נפגעים לאחר שנער שיכור ריסס את המקום בגז מדמיע דרך חלון השירותים. "הרווחה חייבת להתערב, יש פה בעיית אלכוהול קשה", אומרים ההורים.

צילום אילוסטרציה: גיל נחושתן

ביום שלישי האחרון (פורים) ארגנה קבוצת הורים מסיבת פורים לכיתות ח' במועדון ששכרו בגדרה.

"כל כמה זמן אנחנו מארגנים להם מסיבה כזו", אומרת אחת האמהות. "הילדים חילקו ביניהם מה להביא. אנחנו עושים את המסיבות במועדון ליד הספרייה, במקום ציבורי שלא מפריע לתושבים". 

55 ילדים בני 13.5‑14 הגיעו למסיבה, שהחלה בשעה 21:00"בשעה 22:00 קיבלתי טלפון", מספרת האם, "ראיתי שזו הבת שלי אבל על הקו לא היתה הבת שלי, אלא ילדה אחרת שצרחה: 'הבת שלך נפצעה, הבת שלך נפגעה, היה גז!'. היא אמרה לי לבוא מהר ותוך כמה דקות הייתי שם. חשבתי שהיה פיגוע, וזה נראה כמו פיגוע כשהגעתי. היו המון ניידות ואמבולנסים וילדים שרועים על הרצפה. מצאתי את הבת שלי והיא צרחה, ואז גם הסתבר לי מה קרה".

האם מספרת שבתה וחברתה במקרה היו בשירותים בזמן האירוע החמור. "היא וחברה שפכו על עצמן בטעות קולה אז הן הלכו לשירותים, ובשירותים יש חלון שפונה החוצה, ופתאום היא ראתה יד שמחזיקה מיכל, שהשפריצה לתוך השירותים. היא קיבלה פגיעה ישירה כי הוא התיז לה את זה ישר לפנים. היא נפגעה מזה ראשונה ואז זה התפשט".

יודעים מראש על "מסיבות אלכוהול" | צילום אילוסטרציה: קובי קואנקס

לדברי האם, לאחר שהגז התפשט במועדון השתררה במקום בהלה. "הם לא הבינו אם זה גז או שריפה, אבל הם מהר מאוד הוציאו את כולם מהחדר ואחד טיפל בשני. ילדים מדהימים, חייבים לומר את זה, כי הם טיפלו אחד בשני וזה לחלוטין ראוי לשבח, גם המשטרה ומד"א הגיעו מהר מאוד".

"כוויות ופריחה"

הנער שפיזר את הגז המדמיע נתפס במהרה על ידי אחד ההורים, שהבחין בו משליך את המיכל לפח קרוב. על פי עדויות הורים הוא נשאר לצפות בתוצאות מעשיו.

"הבת שלי הקיאה בגלל שהיא נפגעה ישירות. זה נכנס לכל פתח בפנים ויותר מאוחר בלילה גם כל העור החשוף שהגז נגע בו פיתח כוויות ופריחה קשה", מספרת האם.

חשבתם שדבר כזה יכול לקרות לכם במסיבה פרטית?

"מי מדמיין כזה דבר? זה הבית שלך, זאת החממה שלי, ולא תיארנו לעצמנו שדבר כזה יכול לקרות. עשינו סיורים אבל לא בדקנו כל אחד שעובר. אחרי הטיפול של מד"א נסענו למשטרת יבנה להגיש תלונה, הרבה הורים נסעו".

האם מספרת שהאירוע יצר טראומה אצל הילדים. לדבריה, חלקם התעלפו מחרדה בזמן האירוע עצמו והם מטופלים כעת על ידי המערך הפסיכולוגי של בית הספר.

"טראומה". המבנה שלידו התקיימה המסיבה | צילום: אביגיל קדם

"חשבנו שבזה שאנחנו עושים מסיבה פרטית, מביאים די.ג'יי ושוכרים אוכל ומקום, הם מוגנים, לא חשבנו שדבר כזה יכול לקרות, שמתקשרים ואומרים 'הילד נפגע'. זה מערער אותך כהורה, לראות את כל הילדים שוכבים ככה על הרצפה ואת כל הכאוס. אני סומכת רק על עצמי ועל בעלי, וחשבתי שבצורה כזו אני מגנה על הילדים. אני לא רוצה לשמור אותם בצמר גפן, ורוצה גם להכין אותם לחיים, אבל דבר כזה לא חשבתי שיכול לקרות. זה גורם לך לאבד את האמון באנשים.

ילדים הלכו לחגוג פורים ולא תיארנו לעצמנו שדבר כזה יכול לקרות. הילדים אומרים שהם מפחדים. אנחנו נעשה עוד מסיבות גם אם מפחדים. אנחנו עושים הפקת לקחים, אם זה מאבטח חמוש ואם זה אותנו שנהיה גם על החלון. לא ניתן לאף אחד להרוס לנו את החיים. נמשיך ליהנות בחגים, וזו התחושה שאנחנו מעבירים גם לילדים".

האם מספרת שישנה תחושה קשה בין ההורים לגבי תפקוד המועצה. "אף אחד מהמועצה אפילו לא בדק איתי מה שלום הבת שלי אחרי מה שקרה. יש פה נוער שהוא פצצה מתקתקת ועושים פה ונדליזם ביישוב, ואם אין טיפול מערכתי זה ימשיך. יש פה בעיית אלכוהול ואם לא יעשו טיפול מערכתי ולא יפתרו את הבעיה זה יקרה שוב. זה היה פורים לא שמח".

ממועצת גדרה נמסר בתגובה: "במועצת גדרה קיימת מחלקה העוסקת ומתכללת את נושא המניעה וההסברה של האלכוהול והאלימות בקרב בני נוער. מחלקה זו עובדת בשיתוף פעולה מלא עם המשרד לבטחון פנים, עם המשטרה ומחלקת הרווחה, ומקיימת דיאלוג על בסיס קבוע לצד ועדות טיפול וועדות שעוסקות בנושא של אכיפה וטיפול בעבריינות.

עובדה נוספת, נבדק ונמצא כי גדרה נמצאת בין המקומות האחרונים באלימות בקרב בני נוער וכי ישנה ירידה משמעותית בנוכחות של אלכוהול בסביבות ציבוריות בשנים האח רונות וזאת הודות למעורבות ההורים והמועצה בסיירות הורים ופעילויות הסברה. כמו כן, אנו דוחים את הטענה כי מדובר ב'תופעה'. באשר למקרים ספציפיים שמגיעים אלינו, הם מטופלים באופן פרטני ואישי על ידי הגורמים הרלוונטיים".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "עם קבלת התלונה במשטרה, נפתחה חקירה שעדיין מתנהלת בימים אלה ובמסגרתה עוכב ונחקר קטין החשוד במעשה. משטרת ישראל רואה בחומרה כל מעשה אלימות בקרב בני הנוער ותמשיך בחקירת המקרה במטרה להגיע לאמת".