הסוגיה הבוערת ביותר בתחום המסחר ברחובות היא ללא ספק השוק החדש שעומד ריק במרכז העיר כבר שלוש שנים, זאת משום שלאחר בנייתו התגלעו מחלוקות בין העירייה ובין הסוחרים הפועלים בו.

"בראש סדר העדיפויות העירוני". מרקוביץ' בשוק | צילום: אבי מועלם

לאחרונה הוקמה בעירייה ועדה מיוחדת לפתרון סוגיית השוק, ובשבוע שעבר היא התכנסה לראשונה. סגן ראש העירייה יניב מרקוביץ' מונה כחבר הוועדה שמוביל אותה, והשבוע הוא אומר לראשונה: "כדי לפתור את הבעיה צריך שני דבריםנכונות וחשיבה מחוץ לקופסה, ואת שניהם יש".

השוק העירוני החדש הוקם לפני מספר שנים בעלות של 50 מיליון שקל. חלקו הראשון נבנה על החניה הישנה של השוק הישן, ותחתיו נבנה חניון תת־קרקעי גדול.

לחלק ב' של הפרויקט כרגע לא ניתן להמשיך, וזאת מאחר שבסיום בניית השוק החדש התגלעו מחלוקות בין העירייה לסוחרים באשר לגודל הדוכנים והעלויות שלהם.

הסוחרים טוענים מחד שהוצעו להם דוכנים קטנים יותר בעלות גבוהה פי כמה מהסכום שאותו הם משלמים כיום, והעירייה מנגד טוענת שהציעה הצעות הוגנות והתגמשה מול הסוחרים, אך הם מסרבים בכל תוקף, וכך הדברים עומדים כבר מספר שנים כאשר השוק החדש ניצב ריק ולצדו פועל בקושי רב השוק הישן.

"לבוא לקראת הסוחרים"

"אי־אפשר להשאיר את הפצע הזה יותר", אמר השבוע מרקוביץ'. "אי־אפשר להתעלם מזה שרחובות התפתחה בשנים האחרונות בצורה אדירה בכל מה שקשור לשכונות ההיקפיות אך המרכז הישן והוותיק פשוט נראה מוזנח. זה לא מכבד אותנו וזה לא מכבד את המסר שראש העירייה רוצה להעביר לתושבים, שרחובות היא בירת השפלה".

סוגיית השוק היא ככל הנראה הסוגיה הקשה ביותר שאיתה התמודדה העירייה בשנים האחרונות, איך זה קרה?

"מאז שראש העירייה נכנס לתפקיד הוא עשה מהפכה במבני ציבור, היכל תרבות, רחוב יעקב, מערכת שימור שאין בשום עיר שכנה, מתנ"סים חדשים, מועדונים, מעונות יום, בית התרבות, הספרייה העירונית שהיתה במשך שנים עלובה ושופצה מהיסוד, מוזיאון מורשת יהדות תימן. אז בתוך הסטטיסטיקה, כשעושיםלפעמים יש פספוס.

יכול להיות שכאן היתה טעות. אני חושב שזו באמת תוצאה של איזשהו חוסר הבנה או חוסר ירידה לפרטים. בתוך כל כך הרבה פרויקטים בהיקפים של מאות מיליונים קורות טעויות, והחוכמה היא לא לשבת עכשיו ולומר איך קרה ומה קרה, אלא מה עושים".

עד כמה היית מעורב בכל מה שקרה עוד לפני שהתגלתה הבעיה הגדולה?

"כשהתחילו העבודות להקמת השוק שאלתי אם יש תיאום עם הסוחרים והתשובה היתה שכן. הפרויקט יצא לדרך, והעיר הזו חייבת שוק חדש. אני אומר שההצעה האחרונה של ראש העירייה היתה באמת מרחיקת לכת מבחינת מה שהעירייה היתה מוכנה לתת. בסופו של דבר לראש העירייה יש נכונות לפתור את העניין הזה וגם לבוא לקראת הסוחרים.

שוק עירוני רחובות |צילום אבי מועלם

בואו לא נשכח שבסוף השוק נועד לשרת את התושבים. מכל מה שקורה כאן, מי שמתחזק זה שווקים אחרים. התושבים מפסידים וכולם מפסידים. זה לא עניין של משחק מי יוותר למי, זה לא עניין שהסוחרים לא רוצים להתפשר ולא רוצים לוותר, השוק לא יכול להישאר ככה, נקודה".

יש דד ליין לוועדה, תאריך שאחריו פותרים את הבעיה ויהי מה, גם ללא הסכמה של הסוחרים?

"אני לא רוצה להגיד דד ליין ואני אומר למה. אנחנו נמצאים במסלול של הידברות, אנחנו לא מדברים במסלול של מלחמה או כיפופי ידיים, או מסלול של איזה שהוא צו או גיליוטינה שעומדת מעל הראש של מישהו. אנחנו רוצים לפתור את זה בתיאום עם הסוחרים".

מרקוביץ' מסביר לראשונה את מה שיכול לשפוך אור על הסיבה לכך שהמשא ומתן מול הסוחרים נתקע: "גם בתהליך ההידברות עם הסוחרים היו טעויותלא דיברו בקול אחד, התמונה הרחבה לא היתה מספיק ברורהמה הולך לקרות. ידוע הרי שבשוק החדש אין במצב הנוכחי שלו כרגע מספיק מקום להכיל את כל הסוחרים שאמורים להתפנות מהשוק הישן. הרי אני מזכיר שבחלק הישן אמור להיבנות שלב ב' של השוק, אז מה קורה בשלב הביניים? מה הפתרונות שאנחנו מציעים? מה יעשו אותם סוחרים?".

מרקוביץ' מסביר כי כעת בנויה רק תוכנית א', והמבנה שלה יכול להכיל רק חלק מהסוחרים וזאת עד שהמבנה של חלק ב' ייבנה ובו ישוכנו שאר הסוחרים.

מקומות חנייה חדשים יביאו לשוק קונים נוספים | צילום: אבי מועלם

"כולם מבינים שזה הליך שייקח זמן, הרי לא בונים חניון־תת קרקעי ברגע ומעליו בניין. אז מה קורה בתקופת הביניים? מי זוכה להיות בשוק ומי לא? ולפי מה הוא זוכה? הרושם שלי שנוצר גם משיחות שקיימתי עם חלק מהסוחרים, וגם ממה שהבנתי על ההתנהלות סביב השוק, זה שלא הוצגה תוכנית מלאה, לא הוצגו כל הפתרונות בדרך, יש פערי אינפורמציה ופתאום עולות הרבה מאוד שאלות".

אז איך הוועדה מתכוונת לפתור את זה?

"דבר ראשון זה באמת להציג את הסיפור המלא, לאסוף כרגע את כל הבעיות. לנו כעירייה אסור לדבר יותר בכמה קולות. אנחנו צריכים להיות קול אחד, חד וברור שגם יודע מה אפשר ומה אי־אפשר לעשות. זאת אומרת שאם אנחנו יודעים שלצורך ההכשרה של השוק החדש חייבים להרוס את השוק הישן כדי ליצור כניסה ויציאה לחניון ודרכי גישה נוחות, כל הפתרונות שאמרו להשאיר את הישן או רק לשפץ את הישן הם לא רלוונטיים, כי אם יהיה שוק בלי מקומות חניהלא יהיה.

לכן, השלב הראשון בוועדה הוא לא בהתנהלות או משא ומתן עם הסוחרים. כל חבר בוועדה יכיר את המצב הפיזי במקום והבעיות, יידע מה החלופות שאפשר להציע, שכמובן יהיו בתיאום מלא עם ראש העירייה, ואז ננהל שיח עם הסוחרים שיהיה קצר וענייני, אבל ייתן פתרון כולל".

תוך שנה יש פתרון?

"אני בטוח. אני יודע שאם אנחנו ניקח את זה, כל הצדדים ביחד ובתיאום ושיתוף, הצדדים יבינו שאין טעם עכשיו להתבצר בעמדות. אנחנו בסוף לא מנהלים עסק פרטי, אנחנו מנהלים עיר והשוק הוא עירוני. אני מאמין שבהידברות נכונה ושרטוט של מעטפת מלאה של הכלמהיום שיצאתם מהשוק הישן ועד שקיבלתם את מקום מושבכם כמקום קבע, אם אנחנו נדע לספר את כל הסיפור הזה ברצף, בעיניי רמת ההתנגדות תרד בחצי.

העובדה היא שיש היום יותר מדי סימני שאלה מרחפים באוויר, חלקם כי לא הוצגה התמונה עד הסוף, חלקם נובעים סתם מפערי מידע כי מתנהל ערוץ הידברות כזה וערוץ כזה, ושברי מידע, ושברי משא ומתן, וכל אחד מנהל משא ומתן מטעם עצמו וכל אחד מושך את זה גם למקום אחר מבחינת התוצאה או ההבנה".

יניב מרקוביץ | צילום יח"צ

מרקוביץ' מסכם באומרו כי לאחר שהוועדה תלמד את הבעיות ותגבש רעיונות לפתרונות הם יכנסו את הסוחרים. "יחד אנחנו רוצים למצוא את הפתרון שהוא הנכון ביותר. יש לי לוחות זמנים ואומרים שאני קצת אופטימי, אבל אני מבחינתי הייתי רוצה שעד נקודת הזמן של אחרי פסח, נגבש איזשהו פתרון שמיד נוכל להתחיל ליישם אותו הלכה למעשה. אני מבטיח דבר אחדלי יש הרבה מאוד רעיונות יצירתיים שאני מתכוון לבוא איתם לוועדה ולבקש מהחברים את האופציה לקבל את האישור, וגם דיברתי על חלקם עם ראש העירייה. אני חושב שמה שנדרש כאן זה נכונות וחשיבה מחוץ לקופסה.

נכונות קיימת מצד ראש העירייה במאה אחוז. מצד העירייה כרגע שני האלמנטים האלה קיימים ויותר מזה שהם קיימים, הנושא של פתרון קבע לשוק נמצא בראש סדר העדיפויות העירוני, נקודה. ואם מהצד השני תהיה אותה הבנה ואותה התייחסות ואותה הסתכלות, אין סיבה שבשנת 2019 לא תהיה הבשורה וכולנו נבוא לשוק ונשתה כוס מיץ".