באחד מימי חג החנוכה עבר האמן אמיליו מוגילנר ליד החנוכייה שבנה בגן המייסדים ברחובות ונחרד לגלות כי היא מוזנחת ומהווה סכנה לציבור: "צריך או לשפץ אותה או להסיר אותה מהמקום", התריע. "היא תיפול על מישהו".

החנוכייה, הנחשבת לדברי מוגילנר לגדולה בישראל, עוצבה ונבנתה על ידו לאחר שהוזמנה על ידי תושב העיר אפרים קפרא. היא נקראת 'חנוכיית הגאולה והשלום' ומשמשת להדלקת נר שמיני של חנוכה בכל שנה באירוע חגיגי, אך לטענת האמן, במצבה הנוכחי היא מסכנת את הציבור.

"להשקיע או להוריד". החנוכייה | צילום פרטי

"עברתי דרך החנוכייה, ופתאום אני קולט שכולה שרופה. כל הקנים קרסו פנימה, נפל קן מברזל כבד, איפה שהיו כל החוגגים. זה היה יכול להרוג אנשים", אומר מוגילנר. "הזמינו ממני חנוכייה, אבל היום היא כבר בלתי ניתנת להדלקה באמצעות חשמל. כולה נשרפה מבפנים, היא נסדקה כבר באמצע והיא עלולה ליפול ולהרוג אנשים בסוף, מפני שבמשך השנים נכנסו אליה מי גשם ואף אחד לא טיפל בזה".
לדברי מוגילנר, הוא ביקש מהעירייה להביא מנוף ואף הכין תוכנית מסודרת לשיפוץ והפיכת החנוכייה ליצירת אמנות ייחודית, כולל בריכה עם מזרקה של מים ופסיפס.

"לא היה עם מי לדבר", הוא טוען. "זאת אומרת שהיום יש פסל מוזנח. הוא נראה כאילו כמו חנוכייה, אבל זהו. צריך או להוריד אותו או להשקיע בו ולהפוך אותו ליצירת אמנות רצינית".

עוד הוא טוען, כי ככל הנראה קיים ויכוח בנושא החנוכייה והבעלות עליה, אך הוא כאמן שבנה אותה חש צורך להתריע על הסכנה.
"איפה האחריות של העירייה? זה המרכז של רחובות וברגע שישקיעו בעירייה זה יהיה סמל, וחבל ‑ במקום סמל זה הפך לחידלון. אני מציע לעירייה להתעשת ולהשקיע או להוריד אותה. זה או זה או זה, אני מעדיף שיורידו אותה, מעדיף לאבד אותה ורק לא לראות את הנזק שזה יכול לגרום".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "הפניה התקבלה בעירייה והיא נמצאת בטיפול אגף גנים, ואגף פיקוח על הבנייה ומבנים מסוכנים, אשר בודקים את החנוכיה, לרבות חוות דעת קונסטרוקטור. בהתאם לכך, העירייה תטפל בתחזוק החנוכיה".