פתרון יצירתי לכאורה של עיריית רחובות, שנועד לעשות שימוש חוזר בפסולת בניין, מתברר כלא מוצלח, אם לשפוט לפי התושבים.

ברזלים בולטים בשטח | צילום: באדיבות תושבים

מדובר בפרויקט שנועד להתמודד בצורה זולה ויעילה עם פסולת הבניין המושלכת מזה שנים באיזור בית העלמין וכביש 40על פי היוזמה, במקום לשנע את הפסולת למטמנות, ייגרסו חומרי הבנייה בשטח, יפוזרו בו וישמשו כמצע קשיח ושבילי הליכה.

אלא שימים ספורים לאחר שהעירייה פיזרה במספר מקומות את החומר הגרוס, התברר כי ההליכה עליו עלולה להיות בעייתיתהסיבה: החומר לא נגרס מספיק, ומתוך המצע בולטים שאריות בטון וברזלים המסכנים את הולכי הרגל והמטיילים.

פעילי סביבה בעיר פנו לעירייה והתלוננו על המצב, ואחד מהם, יובל רוזנברג, כתב: "העירייה החליטה להוציא לפועל את התוכנית ההזויה שלה... התוצאה, הפלא ופלא, זבל נשאר זבל. השבילים מזוהמים בשאריות אשפה ומהווים מפגע סביבתי חדש".

רוזנברג ופעילים אחרים טוענים כי המהלך נועד מראש לכישלון, בעיקר משום שלדבריהם אנשי העירייה לא יכלו להבטיח כי מהאשפה יופרדו חומרים מסוכנים לסביבה ולטבע, כמו למשל לוחות אזבסטכעת דורשים הפעילים כי אנשי העירייה ידאגו להסיר בהקדם את המפגעים.

"עצוב מאוד שזה מה שקרה בסופו של דבר, ושכל הפסולת עברה מהערימות לערימות אחרות בשטח נרחב", אומר יואב ניומן, תושב העיר המבצע הליכות בשטח. "הדיונות וגבעות הכורכר הן פניני טבע ועכשיו זה נראה רע מאוד, וכמו בישראל, בוודאי יסירו הכל וזאת חלמאות לשמה".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "בשבילי ההליכה הונח מצע ממוחזר. הברזלים והבטון ככל הנראה הגיעו לשם בדרכים אחרות, כיוון שתוצרי תהליך הגריסה הם רק אבנים קטנות יותר ללא ברזלים. לאור הטענות, נבצע בדיקה במקום על מנת לטפל בכך".