2018 מאחורינו וזה הזמן להסתכל קדימה ל-2019. התכנית הראשונה שעומדת על הפרק לקראת השנה החדשה היא האצטדיון עירוני. במסגרת התכנית יוקמו ליד פארק המדע מגרש כדורגל ומגרשי אימונים עבור קבוצות הכדורגל העירוניות.

אצטדיון רחובות | הדמייה: דוברות עיריית רחובות

האצטדיון  צפוי להיות חלק מפארק עירוני גדול. שטח הפארק יעמוד על 126 דונם, מתוכו יתפוס האצטדיון 40 דונם. הוא יכלול 5,000 מושבים, כמו גם חדרי הלבשה, חדרי שופטים, חדרי עיתונאים, וכן שטחי מסחר ומתחם חנייה. במסגרת התוכנית, המתחם יכלול גם שטח ציבורי פתוח הכולל שימור שביל טרזינות היסטורי, ששימש קרוניות להובלת פרי, הקמת גשר הולכי רגל מעל מסילת הרכבת, מתקני משחקים, שטחי גינון, נטיעות עצים ומרחבים טבעיים.

הפרויקט נמצא כרגע בשלב הכנת המכרזים, טרם עליה לקרקע, והוא יקום סמוך לפארק המדע. המכשול העיקרי בדרך להקמתו רגע היא התנגדות מצד השכנים בנס ציונה, הטוענים שמיקומו המתוכנן יצור עומסי תנועה ויפגע באיכות חייהם. 

פיתוח וחיזוק אזורי התעסוקה העירוניים

בניית פארק תמר ב' סמוך לפארק הקיים. התכנית נמצאת בשלבי אישור תכנית איחוד וחלוקה. הפיתוח יתחיל לאחר אישור התכנית.

תחנת רכבת חדשה בפארק הורוביץ

בפארק הורוביץ, שליד רחובות ההולנדית, צפויה לקום תחנת רכבת. המהלך צפוי עם הבשלת תכנית ההתחדשות העירונית בקריית משה, ולכן פועלים משרד התחבורה, משרד השיכון ועיריית רחובות להביא להקמת התחנה בהקדם האפשרי.

פארק המדע | צילום: דוברות עיריית רחובות

הקמת התחנה אמורה לשנות לטובה את מאזן החניות הבעייתי בפארק המדע, שם נמצאת כרגע תחנת הרכבת היחידה בעיר. "ברגע שתחנך תחנת הרכבת והחניה באזור זה תהיה גמישה ונוחה יותר, הלחץ הכבד מתחנת הרכבת השנייה בפארק המדע ירד", אומר אלון שריד, תושב העיר, שנלחם בבקרים למצוא חנייה ליד תחנת הרכבת.

שר התחבורה כ"ץ וראש העירייה מלול. הבטחה לתחנת רכבת | צילום: דוברות עיריית רחובות

לפני מספר חודשים ביקר ברחובות שר התחבורה ישראל כץ, אחד הנושאים בהם דן עם ראש העיר הוא נושא הקמת תחנת הרכבת המדוברת, תוך הבטחה לקדם את הנושא במהרה. בנוסף השנה ייצא אל הפועל פרויקט הכפלת המסילה בין רחובות ליבנה מה שיאפשר וישדרג את רמת השרות לרחובות והקמתה של תחנת רכבת שניה בעיר.

מרכז מסחרי ברחובות המדע

תושבי שכונת רחובות המדע והנשיא הראשון משוועים כבר תקופה ארוכה למרכז מסחרי. לאחרונה עלו הטרקטורים על השטח ובמהלך 2019 צפויים התושבים לראות את חלומם מתגשם.

רחובות המדע| צילום: שי אלבלינג

התחדשות עירונית בשכונת קריית משה

מדובר בפרויקט הדגל של משרד הבינוי ועיריית רחובות. התכנית הופקדה לפני מספר חודשים וצפויה לקבלת מתן תוקף בתחילת 2019. התכנית כוללת גם תוספת מאות אחוזי בנייה של תעסוקה ומסחר לאזור תעשייה "רכטמן". לאחר אישורה תצא התכנית לפועל. פיתוח המרחב הציבורי והתשתיות ייעשו על ידי חברת הל"ר, החברה לפיתוח רחובות.

התחדשות עירונית בקריית משה ברחובות | צילום הדמייה: עדן בר ממשרד בר לוי אדריכלים

עיר חכמה

העיר רחובות תהפוך השנה לעיר החכמה הראשונה בישראל. התקשורת בין מערכות ממוחשבות הנבנות על ידי אגפי העירייה, לבין אתרי העירייה השונים ומוסדות החינוך בעיר, מתבצעת כיום ברובה על גבי תשתית אל חוטית בגלים מילימטריים, מערכות הטלפוניה, מערכות החירום, וכעת בתי הספר והאגפים מתחברים למערכת.

עיר חכמה ברחובות | צילום: דוברות עיריית רחובות

במהלך 2019 יחוברו גני הילדים, פארקים ברחבי העיר ויותקנו חיישנים בתחומים שונים, למשל חיישנים על רמזורים, תחנות אוטובוס, פחי אשפה ועוד. הוספת השכבות הנוספות על גבי התשתית שנבנתה אשתקד תהפוך את רחובות לעיר המתקדמת ביותר בארץ מבחינה טכנולוגית.

תכנית לפיתוח מזרח העיר רחובות (ממזרח לרחוב מנחם בגין)

התוכנית מציעה תכנון מודרני ועכשווי לפיתוח מזרח העיר וחיבורו ללב העיר. יצירת מוקד תעסוקה הממשיך את אזורי התעסוקה בצפון העיר, תוספת של כ- 6000 יח"ד והפיכתו של העוקף המזרחי "מנחם בגין" לרחוב שוקק חיים.

בנוסף יוקם רובע מגורים מודרני בבניה מרקמית, המשלב בתוכו מוסדות ציבור, חינוך ותרבות, שטחים פתוחים לרווחת התושבים. יפותח ויחוזק הקשר בין השטחים הפתוחים ממזרח לרובע החדש וממזרח לעיר.

בדרום התכנית יוקם קמפוס עירוני המשלב מבני ציבור, תעסוקה, מגורים ושטחים פתוחים בעירוב שימושים. במסגרת תכנית זו, ישופר ויורחב המערך התחבורתי אל העיר וממנה על ידי חיבור ל- 431 וכביש 200 - הוספת עוקף מזרחי חדש ונתיבי תנועה חדשים לכיוון מזרח ומערב. התכנית צפויה לקדם האצה השנה, אך ככל הנראה היא לא תסתיים עד תום 2019.

התחדשות עירונית בקריית משה ברחובות | צילום הדמייה: עדן בר ממשרד בר לוי אדריכלים

תוכנית הורביץ

תוכנית להרחבת אזור התעסוקה הקיים על ידי הוספת זכויות בנייה במאות אחוזים, והפיכתו לרובע עסקים מודרני ואטרקטיבי עם חברות הייטק, ביוטכנולוגיה וכו'. חלק ממטרות התכנית היא הפיכת מרחב פארק הורביץ לאזור בילוי, גני אירועים, בתי קפה, ומרחב פנאי. גם התכנית הזו תתקדם במרץ השנה, אך ככל הנראה לא תסתיים עד תום 2019.

התחדשות עירונית ברחוב הרצל

תכנית להתחדשות הרחוב המרכזי והראשי של העיר בדגש של עירוב שימוש של מסחר, תעסוקה ומגורים, יצירת שפה עיצובית אחידה והפיכתו לרחוב המשמעותי ביותר בעיר. במסגרת זו תקודם בחודש הקרוב תחרות אדריכלית לפיתוח וחידוש גן המייסדים, ככיכר העירונית הראשית בעיר, המקשרת בין צירי התרבות, התעסוקה, והצירים ההיסטוריים בעיר.

רחוב הרצל ברחובות | צילום: אבי מועלם

תכנית לב העיר

במהלך 2019 תמומש התכנית רח 2000/טז 1, המאפשרת תוספת 600 יח"ד בלב העיר לבניה רוויה בצפיפות של 20 יח"ד לדונם.

עוד על הפרק

עבודה נמרצת על חגיגות ה- 130 לעיר (השנה חוגגת העיר 129 שנים להיווסדה).

חנוכת אולם ספורט חדש בבית הספר 'בגין'.

בית התרבות ברחובות | צילום: דוברות עיריית רחובות

אירוע העשור של פסטיבל הפסלים שצפוי להיות חגיגי ומרשים מתמיד.

הפעלת בית התרבות המשופץ, שחנוכתו הייתה השבוע (תחילת 2019).