כבר מספר שנים שתושבים ומבקרים בפארק המדע מתלוננים על קבלת דוחות באיזור חניית החול ברחוב ענטין. לטענתם השילוט במקום אינו ברור

השבוע השיג אחד ממקבלי הדוחות את נתוני העירייה בנושא חלוקת דוחות במקום, אך הוא התפלא לגלות שהעירייה טוענת כי בחניית החול כבר לא נותנים דוחות, וכל הדוחות ניתנים לטענתו בכמה מטרים שבהם לא ברור אם מותר או אסור לחנות.

פי עשרה יותר דוחות. רחוב ענטין | צילום: אביגיל קדם

"אני קיבלתי דוח חניה ברחוב ענטין במגרש החול בפארק התעשייה", מספר אמית, שהגיע לחנות לפני שנתיים בחניית החול וקיבל דוח על סך 250 שקלים. "מכיוון שהכביש לא היה מסומן בקו לבן רציף, נכנסתי מהכיוון השני ולא ראיתי את שלט איסור החניה. גם אם הייתי מגיע מהכיוון הנכון לא הייתי שם לב לשלט, מכיוון שכל הפארק מוסדר לפני סימון חניה על המדרכה, ואם אין סימון, משמעו שאפשר לחנות. אף אחד לא מסתכל למעלה לחפש שלט ב־30 מטרים היחידים מתוך עשרות ק"מ של סימוני מדרכה".

ואכן, קיים שילוט שאוסר על חניה לאורך הכביש, אך מהשילוט לא ברור היכן מסתיים איסור החניה, שכן ישנם שני תמרורים, ואחד מהם מסתיים לפני הכניסה לחניית החול, ולכן לא ברור האם מותר לחנות ב־30 המטרים הללו או לא, או האם השילוט בכלל מיועד לשטח החולי, שבו גם כן חונים אנשים.

"ביקשתי נתונים מעיריית רחובות לגבי מספר הדוחות ברחוב ענטין ונתונים ברחוב שממשיך אותורחוב ברגמן, והנתונים די מוכיחים שיש בעיה. המספרים גדולים פי עשרה ברחוב ענטין".

מהנתונים שקיבל אמית מהעירייה עולה כי מחולקים כחמישה דוחות ליום בסמוך לגדר ברחוב ענטין. "באיזור הכורכר כבר לא נותנים דוחות על פי העירייה, אך באיזור הגדר כל יום נותנים כחמישה דוחות, ומכאן נובע ההפרש באיזור היחידי שאין בו מדרכה", אמית טוען שאנשים אינם יודעים כי החניה אסורה, "כי במרבית המקומות באזורים עם סימון חניה, במקום שבו אין מדרכה, מותר לחנות. בנוסף, בתחילת החניה יש סימון מדרכה כחול־לבן שגוי ביחד עם התמרור, ומכאן הבעיה".

פארק המדע. מצוקת חנייה | צילום אביגיל קדם

אמית החליט שלא לוותר. את 250 השקלים של הקנס הוא כבר בזבז בבתי המשפט, אך הוא ממשיך להילחם מתוך עיקרון. "זה חוסר צדק ומחדל שנעשה מדי יום", הוא אומר. "מי שמגיע מלמטה ונכנס לחניית החול לא יכול לראות את התמרורים, אבל בבית המשפט יגידו לו שהוא חצה קו הפרדה ולכן ביצע עבירת תנועה. מי שיחנה לאורך הגדר מתוך נקודת הנחה שמותר, יקבל דוח".

בחודש ינואר 2018 תושב העיר שקיבל דוח על חניה במגרש החול הצמוד לגדר המדוברת הפסיד במאבקו בבית המשפט לאחר שביקש להגיש תביעה ייצוגית נגד העירייה על סך 7.8 מיליון שקל בשל התנהלותה במתחם החול. גם במקרה זה היו תלונות על שילוט שאינו ברור.

מהעירייה נמסר בתגובה: "מדובר במקום שבו נאסרה החניה לטובת המכוניות הנוסעות בדרך ולמען בטיחותן, בשל יציאה לא בטוחה ממקום החניה האסורעיריית רחובות הציבה במקום תמרור על איסור חניה במקום, וכן הציבה תמרור לבאים ממול כך שניתן לראותו היטב. בית משפט כבר אישר מספר פעמים  בעבר את חוקיות מתן הדוחות במקום".