ביום שישי האחרון הגיעו מאות מנשות הכותל לתפילת ראש חודש אדר ב' ברחבת הכותל המערבי. בשל תקרית אלימה עם אלפי מתפללים אורתודוכסיים, הן נאלצו לעזוב את המקום. הרב מייקי גולדשטיין, מרחובות, היה ביניהן ומספר על האלימות וההשפלה שחווה.

הרב גולדשטיין | צילום: קובי קוואנקס

"כבר כשהתקרבנו ברכב, ראינו אוטובוסים של בנות סמינרים שיורדות ליד שער יפו", מספר הרב גולדשטיין, רב הקהילה המסורתית ברחובות ונשיא כנסת הרבנים בישראל של התנועה המסורתית. "הביאו אלפי בנות, לדעתי כדי שלא יהיה מקום לנשות הכותל, וכדי לגרום שלא יוכלו להגיע לעזרת הנשים. בנוסף היו המון בנים צעירים מגיל 10 עד 25", הוא מוסיף.

בתחילת העימות עמד גולדשטיין עם קבוצת גברים שתומכים בנשות הכותל באזור הציבורי, ביניהם אישים מוכרים כמו מנכ"ל התנועה המסורתית יזהר הס. כשזוהו ע"י מתפללים חרדיים, החל ויכוח.

"הם התחילו להציק", אומר גולדשטיין, ומסביר: "להתווכח זה דבר אחד, אבל עומדים מולי כמה בחורי ישיבה וכמה ילדים שבועטים בי דרך המבוגרים, זה משפיל. ילדים צעירים משפילים אנשים מבוגרים. היו בינינו בני שישים ושבעים. מדברים כל כך לא יפה. צועקים עלינו 'גויים', וקוראים שנסתלק מישראל כי 'אין יהדות אחרת' מהם. מה שהתחיל בהצקות מילוליות הפך להצקות פיזיות. ניסו להוריד למישהו את התפילין ולהוריד את הטלית, ילד קפץ ולקח את הכיפה וזרק אותה".

גולדשטיין מספר שבזמן שניסו להדוף את הדחיפות והורדת הטליתות, התדרדר העימות לאלימות: "ניסו להוריד טליתות ודחפו ובאיזה שהוא שלב פשוט הפילו אותי, ומישהו ירק עליי".

עימותים בין נשות הכותל לחרדים. צילום: לירן תמרי

איפה הייתה המשטרה?

"המשטרה ידעה שהולכת להיות בעיה והיו בכוננות, אבל התפילה התחילה בשבע ולא ראיתי שוטר עד שמונה. הבנתי שיש שוטרות שנכנסו לעזרת הנשים אבל השוטרים אמרו להן ללכת מפה. הם אמורים להגן עלינו! אנחנו היינו אלה שעמדו ולא התחילו ויכוחים או הצקנו לאיש. לצערי מקדשים את הדבר שלא צריך לקדש, הקדושה היא שאנשים באים להתפלל לא המקום עצמו, וברגע שמתנהגים ככה, הקדושה נעלמת. אז הם בעצמם מחללים את המקום".

הרב גולדשטיין מגיע לאזור הכותל לעיתים קרובות, ומלווה משפחות לאזור שנקרא כיום "הכותל המשפחתי". מקום שהוא למעשה אזור ארכיאולוגי בסוף הכותל. "כל תשמישי הקדושה וספרי התורה והכיסויים הם של התנועה המסורתית. עכשיו יש שם גם שמירה, אבל כל תפעול המקום הוא עלינו, ואנחנו רוצים סך הכול להיות כמו הכותל המרכזי", הוא מסביר.

תחזור לכותל אחרי מה שקרה?

"אלך לשם רק כדי לתמוך בנשות הכותל, אבל קשה לי להתחבר למקום שבו דוחקים אותי. למה אם אני הולך לבד זה בסדר, אבל כשאני מלווה את נשות הכותל קוראים לי רפורמי וגוי? אני ממש לא מרגיש מוגן שם, אבל לא מפחד כי צריך לתמוך ולהראות שזה לא רק שלהם".

הרב מסביר שדחה ניסיון לערוך תפילה מעורבת, "זה מסוכן מדי", ומסכם בפנייה לציבור האורתודוכסי: "אתם לא חייבים להסכים איתי. אני לא חושב שרק לי יש את הדרך הנכונה לקב"ה. אני מבין שיש דרכים שונות, לא להסכים זה בסדר גמור, אבל מוויכוח להגיע לאלימות מילולית ופיזית, אין לזה לא הצדקה יהודית וגם לא הצדקה מוסרית או אזרחית".