שכונת היובל | צילום: שירות מיינט

תושבי שכונת היובל בעיר החלו לקבל השבוע מכתבים לביתם, לכאורה באופן אקראי, ובהם העירייה מציינת כי בקרוב ייבנה ברחוב החרצית 10 בית כנסת חדש. ההודעה המפתיעה הותירה רבים מתושבי השכונה כעוסים.

"ניסינו להבין מה הסיפור וגילינו שמקימים את זה על מגרש הכדורסל של השכונה", מספר פעיל בשכונה שמוסיף כי מגרש הכדורסל היה פעיל בעבר וילדים אף ביקשו מהעירייה שיפעילו במקום תאורה בערב. אולם במקום תאורה הוקמו על המגרש גני ילדים. כעת, כאמור, בשטח הנותר יוקם בית כנסת.

"רוב השכונה חילונית. יש אולי עשרה אחוז דתיים ומקימים בתי כנסת כאילו זו שכונה חרדית", אומר התושב שפועל לדבריו נגד הדתה. לדברי תושבים מקרה דומה אירע בעבר, כאשר בית הספר שז"ר הוכרז לכמה רגעים כבית ספר דתי-ממלכתי למרות שהיה ממלכתי. אחרי התנגדות התושבים המהלך בוטל. במקרה אחר, על הדשא מול בית הספר רצו להקים כולל אברכים. גם במקרה זה הנושא ירד מהפרק אחרי התנגדויות. "העירייה דורסת אותנו ואנחנו צריכים להיאבק על זכותנו להיות שכונה חילונית. סיפור בית הכנסת זה שיא השיאים".

כעת מאיים ועד הפעולה של השכונה לקחת את הנושא צעד אחד קדימה - לבית המשפט. "לא היה שילוט, אני גר פה, אני רואה הכול, לא תלו שום שלטים. לא קיבלנו מכתבים, רק בדיעבד באים ומודיעים לנו".

תגובת עיריית רחובות: "השטח במקום הוא שטח המיועד לבנייני ציבור, והמגרש שהיה במקום הועתק לפני שנים למקום אחר. תהליך ההקצאה הארוך פורסם כדין בעיתונות הארצית וגם בעיתונות המקומית, והזכות להתנגד ניתנה לתושבים כדין ובהתאם לחוק. הקהילה שעבורה יקום בית הכנסת חיה בשכונה ומתפללת מזה מספר שנים באופן זמני בבית הספר שז"ר בשכונה. אין מדובר בקהילה חדשה אלא בקהילה קיימת, שתעבור להתפלל במקום החדש".