הגשמים הרבים שפקדו את אזור רחובות בסוף השבוע האחרון היו הפתעה גדולה. הצפות נרשמו ברחבי העיר, בסביבתה ובצירים מרכזיים שנחסמו למשך שעות. כבכל שנה בהצפות, גם השוק העירוני הוצף, והסוחרים העידו שעל אף פניות רבות למוקד 106 של העירייה הם לא זכו למענה, ולכן לקחו יוזמה ונאלצו לפתור את בעיית ההצפה בעצמם.

"גילינו את ונציה". השוק העירוני מוצף, צילום: באדיבות הסוחרים

"כבר ביום חמישי עלה הרחוב על גדותיו. כרגיל, קריאות חוזרות ונשנות למוקד נותרו ללא מענה כמו כל דבר הקשור לשוק", סיפרו הסוחרים.

"ביום שישי הגענו לעבודה וגילינו את נהר ונציה. החנויות בצד של הפלאפל הוצפו והתמלאו מים, אינספור פניות למוקד נותרו ללא מענה, חלקם לא הצליחו לפתוח את העסקים.

"בסביבות השעה עשר בבוקר התנדב אחד מחברי הוועד בשם אברהם אדרי, ונכנס למים כדי לפתוח את הביוב וכך לאפשר למפלס המים לרדת. תושבים שהגיעו שבו על עקבותיהם, כולם ניזוקו, חלקם פחות ואחרים יותר".

תושבים שהגיעו למקום נרתעו וטענו בפני הסוחרים כי העירייה עושה זאת "בכוונה" כדי שיעברו מהשוק. אחד מהסוחרים אף אמר: "לא הגיעו כדי לשחרר את הביוב, אבל דאגו לשלוח פקחים בגשם זלעפות לשים דוחות על שמשת מכוניות שחנו ליד השוק בצד השני. בכל העיר לא חילקו דוחות. רק ליד השוק".

סוחר נוסף טען בלב הסערה כי יש לסגור את השוק ולעלות ללשכת ראש העירייה. "איפה האנושיות של אלה שיושבים שם למעלה?", הם זעקו. "לא מפריע להם. הם במזגנים עם משכורות ולא משפיע עליהם כלום. איפה חברי המועצה שלנו? נרדמתם?"

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "ברחובות נמדדה כמות המשקעים מהגדולות בישראל במערכת הגשם האחרונה. כשיורדת כמות משקעים גדולה בזמן כה קצר, עולה מפלס המים באופן זמני עד לסיום הניקוז. כך קרה ברשויות רבות בישראל וכך היה גם מחוץ למבנה השוק ברחובות. פניות בנוגע לשוק שהגיעו למוקד העירוני טופלו על ידו.

"בהתייחס לפנים השוק, נזכיר כי מצבו של המבנה הישן הוא אחת הסיבות שהעירייה בנתה מבנה חדיש ומרווח לרווחת הסוחרים והלקוחות תושבי העיר. לצערנו סוחרי השוק מסרבים לעבור אליו מסיבות שונות, על אף שהעירייה הורידה בצורה משמעותית את מחיר התשלום החודשי. אנו שבים וקוראים לסוחרים לחשוב על טובתם וטובת לקוחותיהם ולעבור למבנה החדש".