כל מי שמכר בית ברחובות בשנתים האחרונות כבר מכיר את "המס השקט", והיקר מאוד. אבל עכשיו יתקיים לראשונה דיון על אפשרות ביטולו.

תחילת הפרשה ב-2017. אז החלה העירייה לגבות היטלי שצ"פ (שטחים ציבוריים פתוחים) מכל תושב שביקש למכור נכס. כאשר מהות התשלום היא עבור פיתוח שביצעה העירייה בשטחים ציבוריים ברובע מגורי התושב (גינות, מדרכות וכדומה).

תבדקו שזה לא קורה לכם. רחובות ההולנדית | צילום: אבי מועלם

תושבים שביקשו למכור את נכסיהם, והגיעו לעירייה כדי לקבל טופס המעיד על כך שאין להם חוב עירוני, גילו שהם נדרשים לשלם את היטלי השצ"פ אם ברצונם למכור את דירתם. 

מדובר בהחלטה שעוררה כעס בקרב תושבים, ובישיבת מועצת העירייה הקרובה תועלה הצעה לסדר שהגיש יו"ר האופוזיציה, מתן דיל, הדורשת לבטל את ההיטלים על בנייה ישנה למגורים, ולגבות אותו רק עבור בנייה חדשה. דיל טוען שההיטל הנוכחי נעשה באופן לא חוקי. 

"ראש העיריה פעל בניגוד להצהרותיו במועצה והנחה את הגורמים המקצועיים לגבות מס על בנייה ישנה ולא כפי שסוכם במועצה שההיטל יגבה רק מבניה חדשה", טוען דיל בהצעתו.

הוא מודה שהחוק אמנם אושר בזמן כהונתו כחבר מועצה, והוא אף הצביע בעדו, אך מסייג ואומר: "מעולם לא הוסבר לנו, חברי מועצת העיר, שאישרו את חוק העזר הנ"ל, כי הוא יוטל על בנייה קיימת / ישנה של מגורים ולמעשה על כל תושבי רחובות. ההפך הוא הנכון! הוברר לנו שלא. נאמר לנו מפורשות שהמס יוטל אך ורק על בנייה חדשה".

מתן דיל. | צילום: אבי מועלם

דיל מגדיר את המס כ"מס השקט". כזה שאינו מחייב אמצעי גבייה מעשיים ושליחה של שומות לבעלי דירות. החוב, שמגיע לאלפי שקלים, מתגלה רק כשאדם מבקש למכור את דירתו. "חשוב שנבין, בפועל כל אחד מתושבי רחובות חייב לעירייה אלפי שקלים בלי שהוא מודע לכך בכלל", אומר דיל.

להצעתו של דיל, ובלי קשר ישיר אליה, קדם פסק דין שניתן בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בלוד. הפסיקה הגיעה לאחר תביעה שהגיש נגד העירייה מכון ויצמן, שגם הוא נדרש לשלם היטלי שצ"פ. פסיקת בית המשפט עשויה להיות כאובה לכיסם של תושבי רחובות.

בית המשפט קבע שגביית היטל ממכון ויצמן מהווה אפליה בין עסקים וגופים בעלי "כיס עמוק" לבין תושבי העיר. הוחלט שעל העירייה לקיים דיון מחדש בנושא היטלי השצ"פ ואם בכוונתה לגבות אותם, עליה לעשות זאת ללא אפליה. כלומר: כל תושבי העיר, ולא רק אלה שמוכרים את נכסיהם עשויים להפוך לבעלי חוב של אלפי שקלים לעירייה.

מכון ויצמן | צילום אבי מועלם

"בית המשפט קבע שעיריית רחובות לא תוכל להמשיך לנקוט בגישה של חיוב מפלה כלפי בעלי נכסים שונים. אנו סבורים שלא ניתן לחייב בניה קיימת, אלא רק בניה חדשה. אם אכן מותר לגבות על הקיים, לא ניתן לדחות את החיוב, ועל העיריה לחייב כיום את כל בעלי הנכסים בעיר, מיד וללא יוצא מן הכלל", מסביר עו"ד עדי מוסקוביץ.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "עיריית רחובות פועלת אך ורק על פי החוק. התשובה להצעה תינתן במסגרת ישיבה של מועצת העיר, כמקובל".