אין גן ציבורי. השטח שעליו יקום בית הכנסת | צילום: באדיבות תושבים

"יותר מדי מבני דת מהנדרש": הפורום החילוני ברחובות שלח השבוע מכתב לסיעות במועצת העיר שנחשבים לטענתם "לליברליים יותר". במכתב טענו כי כמעט מידי חודש מאשרת מועצת העיר הקצאות קרקעות לבתי כנסת ומבני דת. בין הדוגמאות שניתנו: הקצאת שטח לבית כנסת בשכונת שעריים, במקום שבו טענו התושבים שצריך לקום גן ציבורי. 

"באתר העירייה יש פירוט של 164 בתי כנסת ויש מספר גבוה יותר של בתי כנסת שאושרו. על פי הנוסחה שיש כיום, יש ברחובות 29 אלף מתפללים, כלומר ממוצע של 174 מתפללים לכל בית כנסת, בית כנסת קטן, שכונתי, מיועד ל-180 מתפללים, בינוני וגדול בהתאמה ל-180-360 מתפללים", כתבו במכתב.

על פי הפורום החילוני עיריית רחובות כבר היום מספקת היצע בתי כנסת מעבר לצרכי התושבים ומצויה מעל הרף הנדרש בין מספר בתי כנסת למתפללים, כל זאת כאשר תושבים מתלוננים שוב ושוב שעתודות הקרקע האחרונות מוקצות למבני דת בעוד שצרכי השכונות הם בעצם גני ילדים, פארקים, מועדוני נוער ועוד.

"הבעיה היא בתהליך עצמו, בשביל לבקש הקצאה לבית כנסת מספיק שיהיו חמישים חתימות, לא חשוב גודל השכונה או להוכיח מה הרכב השכונה, מספיק שיהיו חמישים חתימות", הסבירה פולינה פנקרטוב, פעילת הפורום החילוני ברחובות.

"יש הרבה תאי שטח שההקצאה שלהם יכולה להיות דת, חינוך, תרבות או כללי. אם אף אחד לא ביקש את תא השטח הזה מאשרים אותו לאדם אחר, בלי לבדוק מה הצרכים של השכונה. יכול מאוד להיות שאם ננתח את האוכלוסייה נגלה שיש חוסר בגני ילדים בעוד שנתיים כי נכנסו הרבה זוגות צעירים, אבל לא בודקים. מקצים כי ביקשו, ועוד שנתיים אתה מתעורר ואתה מגלה שאין איפה לבנות גני ילדים", אמרה פנקרטוב.

מה אתם בעצם רוצים שיקרה אחרת?
"הדרך שלנו להתמודד עם זה הוא לכל הפחות כשיש בקשות להקצאה לוודא שיש סקר צרכים עדכני של השכונה שלא ישן יותר משלוש שנים. הדרישה השנייה היא של רב שימושיות והקצאת שטח רב קומתי, לא יכול להיות ש-500 מטר מוקצים למבנה אחד".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: 

"עיריית רחובות מבצעת הקצאות למגוון של מטרות בעיר, חלק ניכר מהן לצורכי חינוך, וכן גם לספורט, רווחה, תרבות ועוד. תהליך ההקצאה מבוצע בשקיפות ועל פי נהלי משרד הפנים בכל הקשור בהקצאות קרקע ומבנים. בקשות ההקצאה מפורסמות בכלי התקשורת הארציים והמקומייםבטרם החלטה, הן נבחנות ע"י הועדה להקצאת קרקע ע"פ צרכי העיר וכן ע"פ הפרוגרמה והתבחינים שאושרו. נציין כי כאשר ניתן לעשות כן, העירייה פועלת לניצול מיטבי של המגרש, על ידי הקצאת גגות מבנים".