מזג האוויר החורפי ששרר בשבוע האחרון ברחבי הארץ, היכה בעוצמה רבה בעיר רחובות. יותר מ־230 מ"מ של גשם שוטף ירדו החל מיום חמישי ולאורך סוף השבוע וגרמו להצפות ולנזקים רבים.

על אף שמומחים מסבירים כי מדובר במערכת חורפית נדירה ובכמויות מים גדולות שירדו בתוך זמן קצר יחסית, כך שאין שום מערכת ניקוז שיכולה להן, טוענים תושבים כי מדי חורף ישנם מקומות מועדים לפורענות בעיר ועל העירייה לדאוג לטפל בתשתיות הבעייתיות כדי למנוע, לפחות חלקית, את ההצפות החוזרות והנשנות.

13 אנשים חולצו | צילום: אבי מועלם

נזק לסוחרי השוק

האירוע הדרמטי בעיר, שבישר על פתיחת המערכת החורפית הראשונה לחורף זה, היה הצפת גן הילדים ברחוב ה' באייר שבשכונת שעריים. כל הרחוב הוצף ועד מהרה חדרו המים גם אל מתחם הגנים שבו שהו כ־50 ילדים ושתי גננות. הגננות מיהרו להזעיק את כוחות החילוץ וההצלה והילדים פונו מהגן באמצעות סירות גומי.

בפינוי המורכב לקחו חלק גם מתנדבי 'איחוד הצלה', כוחות כיבוי אש שקיבלו תגבור מתחנת פתח תקווה וכן עובדי עירייה רבים מהמוקד העירוני, ניידת התיקונים, עובדי מחלקת גני הילדים ועובדי אגף התחזוקה.

גן ילדים מוצף בשכונת שעריים ברחובות | צילום: אבי מועלם

"כשהגענו בסביבות 10:20 חצי מהילדים כבר חולצו על ידי הגננות ונותרו 27 ילדים בגן השמאלי שצריך היה להוציא", משחזר מפקד היחידה האזורית לחילוצים מיוחדים של שירותי כיבוי אש, רב רשף דורון אלמשלי. "גובה המים מחוץ לגן היה מטר וחצי והמים החלו להיכנס לגן. ערכנו חמישה־שישה סבבים עם סירה והוצאנו את הילדים ושתי גננות, כשבכל הזמן הזה שוחחנו איתם כדי להרגיע והשתמשנו במלווה בקדמת הסירה ושניים לצדה".

האירוע בגן הילדים היה חריג בשכונה שכן ברחובות רבים בשעריים בוצעו בשנים האחרונות עבודות שדרוג של מערכות הביוב והתשתיות. הרחוב עצמו נמצא בימים אלה בעיצומן של עבודות תשתית. גם בקניון עופר התחוללה הצפה ופקקים ארוכים נגרמו בכניסה למקום אחרי שאנשים רבים ניסו לחמוק מהשלוליות ולשוב על עקבותיהם.

מקום נוסף שספג נזק הוא השוק העירוני. "כבר ביום חמישי עלה הרחוב על גדותיו", סיפרו סוחרים. "כרגיל, קריאות חוזרות ונשנות למוקד נותרו ללא מענה כמו כל דבר הקשור לשוק. ביום שישי הגענו לעבודה וגילינו נהר. החנויות בצד של הפלאפל הוצפו והתמלאו מים, אבל אינספור פניות למוקד נותרו ללא מענה וחלק מהסוחרים לא הצליחו לפתוח את העסקים שלהם".

השוק העירוני הוצף | צילום: פרטי

בשלב מסוים, כשהסוחרים הבינו שמענה חיצוני לא יבוא, התנדב אברהם אדרי, אחד מחברי הוועד של השוק, להיכנס למים כדי לפתוח את הניקוז הסתום, מה שהוביל לירידת מפלס המים.

"מהעירייה לא הגיעו כדי לשחרר את הביוב, אבל דאגו לשלוח פקחים בגשם זלעפות לשים דוחות על שמשות מכוניות שחנו ליד השוק בצד השני", אומר בכעס אחד הסוחרים. "בכל העיר לא חילקו דוחות. רק ליד השוק".

בעירייה דחו את הטענות ואמרו: "פניות בנוגע לשוק שהגיעו למוקד העירוני טופלו על ידו. בהתייחס לפנים השוק, נזכיר כי מצבו של המבנה הישן הוא אחת הסיבות שהעירייה בנתה מבנה חדיש ומרווח לרווחת הסוחרים והלקוחות תושבי העיר. לצערנו סוחרי השוק מסרבים לעבור אליו מסיבות שונות, על אף שהעירייה הורידה בצורה משמעותית את מחיר התשלום החודשי. אנו שבים וקוראים לסוחרים לחשוב על טובתם וטובת לקוחותיהם ולעבור למבנה החדש".

1,500 קריאות ביממה

לאורך כל יום חמישי נקראו שוב ושוב אנשי כוחות החילוץ לסייע לתושבים. במוקד העירוני דיווחו על למעלה מ־1,500 פניות תושבים ביממה אחת, אשר דיווחו על מפגעים שונים.

1500 קריאות | צילום: דוברות עיריית רחובות

לצורך הטיפול במפגעים גויסו עובדי ניידות התיקונים של המוקד, ניידות אגף הביטחון, השיטור והפיקוח העירוני, צוותי שפ״ע, צוותי תשתיות וצוותי תחזוקה. עובדים שונים וכונני מזג האוויר נשלחו לטפל במקרים שונים ברחבי העיר כמו פתיחת ניקוזים שנסתמו, הנחת מחסומים לתנועה במקומות שניזוקו, ניקוי קולטני ביוב, הרמת חפצים וענפים שנפלו על מכוניות באמצעות מנופים והסרת חפצים שהיו עלולים לעוף ולפגוע בעוברי אורח.

מתחנת לוחמי האש האזורית ברחובות דיווחו כי לאורך שעות הלילה ביום חמישי וכן בשישי בבוקר חולצו 13 בני אדם ברחבי העיר.

אגב, מי שבין היתר היו אמורים להגיש סיוע לתושבים הם השוטרים, אשר בעצמם מצאו עצמם מתמודדים עם אירועי הגשם החריג שגרמו להצפת התחנה. כתוצאה מכך נסגרה התחנה לקבלת קהל והפונים הופנו לנקודת המשטרה בקניותר בנס ציונה.

"מועדים לפורענות"

בעבר היו לא מעט מקומות בעיר שנחשבו מועדים להצפות כבדות, אך בעיריית רחובות פעלו בשנים האחרונות להסדרה ושיפוץ התשתיות בהם, מה שמנע הפעם הצפות. עם זאת, ישנם בעיר מספר מקומות עיקריים שבכל חורף סובלים משלוליות ענק שנקוות: מוקד ראשון נמצא בשכונת קריית משה. השכונה צפויה לעבור שדרוג משמעותי, אך נכון לעכשיו חלק ניכר מהתשתיות עדיין בעייתיות ועלולות לגרום גם בחורף זה להצפות.

מוקד שני הוא פינת הרחובות חזית הדרום וברזילי בשכונת מרמורק. מדובר בנקודה שתושביה חוו הצפות מספר פעמים בעבר.

ארבעה מוקדים נוספים נמצאים במרכז העיר: פינת הרחובות הרצל ובנימין, הרצל וטלר, צומת הרחובות דרך הים ורוז'נסקי ופינת הרחובות הרצל והנשיא הראשון. "בכל שנה הביוב עולה בדרך הים ורוז'נסקי. הכל מוצף וכמעט אי־אפשר לעבור עם הרכב, שלא לדבר על חציית הכביש", אומר תושב הרחוב. "אנחנו מחכים שהתיקונים יגיעו גם אלינו. נכון שקצת סובלים כמה חודשים מהשיפוץ, אבל אנחנו רואים היום שבמקומות שתיקנו את התשתית, נפתרה הבעיה, וזה יותר חשוב".

אירוע חריג?

בעיריית רחובות מסבירים כי בעיר נמדדה כמות המשקעים מהגדולות בישראל במערכת הגשם האחרונה. "כשיורדת כמות משקעים גדולה בזמן כה קצר, עולה מפלס המים באופן זמני עד לסיום הניקוז. כך קרה ברשויות רבות בישראל".

פעולות חילוץ הילדים מהגן המוצף | צילום: דוברות כב"ה רחובות

אז האם מדובר באירוע גשם חריג ונדיר או שאולי השקעה ותכנון נכון יותר של תשתיות אמורים לצמצם את ההצפות? לדברי חגי שושני, חובב מטארולוגיה, מזג האוויר הסוער שפקד בסוף השבוע שעבר את ישראל ואת איזור השפלה בפרט הוא אכן דבר נדיר למדי. "כמויות משקעים של בין 250 ל־300 מ"מ בפרק זמן של יממה הם משהו מדהים", אומר שושני, "ולכן אין פלא שנגרמו הצפות רבות באיזור העיר רחובות ויישובי הסביבה".

לדברי שושני, כמות המשקעים הגדולה, 277 מ"מ בתחנת המדידה בבית החולים קפלן ברחובות שם נרשם השיא, בשילוב העובדה כי באיזור צומת ביל"ו הסמוך לרחובות זורמים שלושה אפיקי נחלים: שורק, גמליאל ועקרון, הביאה להצפות האדירות.

 רב רשף דורון אלמשלי | צילום: שירותי כיבוי אש

"מפגש הנחלים התמלא בכמויות אדירה של מי גשמים והאדמה היבשה היחסית לא איפשרה חלחול מהיר מה שהביא לעלייה מהירה של גובה המים ולהצפה של השדות והכבישים באזור", מסביר שושני.

"למען האמת, בכל מקום בארץ ואפילו במקומות רבים בעולם, גם במדינות מפותחות מאוד, כמויות גדולות כאלה של משקעים בפרק זמן קצר היו גורמות להצפה. העומס על תשתיות הניקוז אדיר והן לא מספיקות ל'סלק' במהירות את המים כך שנוצר עומס אדיר ובעקבותיו הצפות. הראיה לכך שאין בעיה במערכות היא שאחרי היחלשות הגשמים הניקוז בוצע והושלם ללא התערבות חיצונית".

עלה על גדותיו

גם במועצה האזורית ברנר נתקלו בהצפה מאסיבית של נחל עקרון, שעלה על גדותיו וחסם את הכניסות ליישוב בית אלעזרי לאורך שעות ארוכות במהלך סוף השבוע.

 הצפה בנחל עקרון | צילום: מ.א. ברנר

בעקבות פניית ראש המועצה דורון שדלוב, פירקו עובדי חברת 'נתיבי ישראל' את החומה המפרידה בין שני הנתיבים בכביש 40 בצומת הכניסה ליישוב, דבר שאיפשר את ניקוז מי הנחל.

במקביל סייעה המועצה לתושבים שבתיהם הוצפושידלוב הציג לרשות הניקוז דרישה לפתור לאלתר את סוגיית הניקוז בנחל עקרון עוד בטרם תתרחש הצפה נוספת.

לדברי מפקד היחידה האזורית לחילוצים מיוחדים בשירותי כיבוי אש, רב רשף דורון אלמשלי, באירוע זה המצב היה מורכב בשל העובדה שהמים סחפו 15 כלי רכב ולא ניתן היה לאתר את אחד הבעלים. "נאלצתי לצלול ולשבור את השמשה כדי לוודא שאין אף אחד ברכב", מתאר רב רשף אלמשלי. "אני הרבה שנים בתחום ואפילו בהצפות שהיו ב־2013 לא היה כזה דבר".