דוח חדש של משרד הבריאות שבחן את מדדי הבריאות בערים הגדולות בישראל, מציג נתונים מעניינים בכל הקשור לתוחלת החיים של התושבים על פי אזורים גיאוגרפיים.

לא מפסיקים לזוז. צילום המחשה: שאטרסטוק

בימים אלה מפתח המשרד תפיסה חדשה של בריאות עירונית במטרה לסייע לראשי ערים ולעובדי מערכת הבריאות לקדם את בריאות התושבים, והדוח הוא חלק מהתהליך.

על פי הנתונים, תושבי רחובות חיים 83.8 שנים כשהממוצע הארצי עומד על 82.5. תמותת התינוקות בעיר נמוכה משמעותית לעומת ערים אחרות, ועומדת על 2.1 מקרי מוות לכל 1,000 לידות חיות. הממוצע הארצי עומד על 3.2.

שיעור מקרי הסרטן לגברים נמוך מעט מהממוצע ועומד על 313 מקרים לכל 100 אלף איש, כשהממוצע הוא 330. בקרב הנשים הנתונים מעודדים פחות וגבוהים מעט מהממוצע הארצי – 328 לעומת 315.

הנתון המעניין ביותר בכל הקשור לרחובות מתייחס לנושא העישון. מתברר כי רק 17 אחוזים מתושבי העיר העידו שהם מעשנים כל יום, לפחות סיגריה אחת, סיגר, מקטרת או נרגילה. הממוצע הארצי עומד על 23 אחוזים. מדובר באחד מהנתונים הנמוכים ביותר מבין הערים שנבדקו, כשרק בבני ברק ובבית שמש מעשנים פחות – 15 אחוזים.

נתון מעניין נוסף שמתחבר בצורה כזו או אחרת לעניין העישון, הוא היקף הפעילות הגופנית של תושבי העיר. על פי דוח משרד הבריאות 47 אחוזים מתושבי רחובות דיווחו שהם מבצעים פעילות גופנית של עשר דקות ברציפות לפחות שלוש פעמים בשבוע בשלושת החודשים האחרונים. מדובר בנתון הגבוה ביותר, כשהממוצע הארצי עומד על 30 אחוזים.