צילום המחשה: shutterstock   

חוששים מהריסוס: תושבים בשכונת רחובות המדע, במיוחד אלה המתגוררים במזרחה, סמוך לכביש העוקף של רחובות, מוטרדים מפעולות הדברה המבוצעות לאחרונה בפרדס ליד השכונה.

מדובר בפרדס שנמצא במרחק של עשרות מטרים בלבד מבתי השכונה, וכמו מדי שנה בעונה זו, מבוצעות בו פעולות ריסוס הכוללות הדברה של מזיקים הפוגעים בפירות ההדר הצעירים וריסוסים למניעת מחלות העלולות לפגוע בעצים בשלב זה.

הריסוס בשטח מבוצע, על ידי טרקטורים שאליהם מחוברים מיכלים שבהם חומרי ההדברה, והריסוס הניתז לאוויר מתפזר לכל עבר.רוב החומר שבו נעשה שימוש מותז על העצים, אולם בימים שבהם יש רוח מזרחית, חלק מחומר ההדברה מתפזר לכל עבר וריחו מורגש לעתים.

"לא נעים לשבת בחצר ולהריח פתאום ריח חזק של חומר הדברה שמרגיש חריף מאוד ואפילו קצת צורב", אומר אייל פולירם, תושב השכונה. "בשבוע שעבר היו שני מקרים של ריסוס בפרדסים, וברגע ששמענו את הרעש של המפוח של מכונת הריסוס, מיד הכנסנו הביתה את הילדים וסגרנו את כל החלונות".

גם תושבים אחרים, שחלקם נוהגים לבצע הליכה בשביל ממזרח לשכונה, טוענים כי הריסוסים בפרדסים מטרידים אותם. "לא נעים ללכת ולהריח את הריח החזק הזה באוויר, שללא ספק מכיל חומרים שלא כדאי לנשום", אומרת תושבת השכונה.

לטענת תושבים בשכונה, על העירייה לבדוק עם בעל הפרדס מתי בכוונתו לרסס את השטח ולהודיע להם על כך מראש. "בדיוק כמו שמודיעים לפני הדברה נגד מזיקים בשכונה או כל פעולה אחרת שעלולה לסכן בני אדם", מסבירים תושבי השכונה, "ככה צריך לנהוג עם הריסוסים האלה".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "ככל הנראה מדובר בריסוס לא מתואם מחוץ לשטחה של רחובות. הנושא הינו בסמכות הטיפול של איגוד ערים לאיכות סביבה. חשוב כי תושבים שחשים בריח חריג, יפנו ללא דיחוי למוקד העירוני 106, על מנת שנדע על כך ונוכל לפנות בשמם לגורמים הרלוונטיים".