אין גן ציבורי. השטח שעליו יקום בית הכנסת | צילום: באדיבות תושבים

על אף שהביעו התנגדות תקיפה להקמתו של מבנה שישמש כבית כנסת במרכז שכונתם, דחתה הוועדה המקומית של עיריית רחובות את טיעוניהם של חלק מאנשי שכונת שעריים ‑ דבר המאכזב אותם מאוד.

בימים אלה ממש ניתן היתר הבנייה לפרויקט, והעבודות בשטח אמורות להתחיל במהלך השבועות הקרובים, למורת רוחם של רבים מתושבי האיזור.

בית הכנסת ייבנה על קרקע ברחוב משה רבנו במרכז השכונה הוותיקה, על שטח כולל של למעלה מ־1,100 מ"ר. על פי ההיתר, 638 מ"ר מוגדרים כ'שטח עיקרי', שהוא למעשה מבנה בית הכנסת, ועוד 520 מ"ר מוגדרים כשטחי שירות.

מההיתר שניתן למי שעל פי הבקשה הם מגישי התוכנית ‑ נציגי עמותת 'עץ חיים', ניתן ללמוד כי מבנה בית הכנסת יכלול בית תפילה ומרכז רוחני הכולל שתי קומות, ועוד קומת מרתף, שני אולמות וספרייה.

מאבקם של חלק מתושבי השכונה החל לפני למעלה משלוש שנים, אז פרסמה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את הבקשה שהוגשה לוועדה לבניית מתחם בית הכנסת. על מנת לארגן את התושבים ולהגיש התנגדות מסודרת, הקימו כמה מתושבי השכונה ועד פעולה שחבר למספר יועצים משפטיים.

לדיון שעסק בהתנגדות התושבים, שיוצגו על ידי ויולט בת חן ויגאל אשרי, הגיעו תושבים רבים. טענתם המרכזית היתה כי בשכונה מספר בתי כנסת שאינם בתפוסה מלאה, כך שאין צורך אמיתי בבית כנסת נוסף.

עוד טענו התושבים, כי בשכונה אין כל גן ציבורי לילדים או גינה מטופחת לטובת תושבי השכונה, אולם חברי הוועדה החליטו כאמור שלא לקבל את עמדת התושבים. השבוע, עם הכנת השטח לעבודות התשתית, הבינו תושבי השכונה כי מאבקם היה לשווא.

"למרות ההתנגדויות שלנו שהוגשו לטובת תושבי השכונה במטרה לשמור עליה, הכוחות החזקים מאיתנו הכריעו אחרת", אומרים תושבים בשכונה. "חבל מאוד שבסופו של דבר לא התייחסו אלינו בשום צורה, מה שגורם לכך שהמבנה הציבורי לכאורה, ישרת ציבור ספציפי מאוד".