צילום: שחר הרשקוביץ

תחת כיפת השמיים: תושבי רחובות מוחים כבר למעלה מחודש על סגירת 'קולנוע חן' המיתולוגי. כעת, בית הקפה הצמוד לקולנוע יתחיל להקרין סרטים ויהווה סינמטק תחת כיפת השמיים על גג המבנה, ממש כמו שהיה בית הקולנוע לפני 50 שנה.

בתחילת רחוב ש.בן ציון ברחובות ממוקם 'קולנוע חן' כבר למעלה משבעים שנה. הקולנוע, שראשיתו בשנות ה-40 של המאה הקודמת, הוקם על ידי 'חברת בתי קולנוע רחובות' שרכשה את המגרש ששימש עד אותה העת כנגרייה של קיבוץ גבעת ברנר.

תחילה היה הקולנוע ללא גג, לכן גם נקרא 'חן קייצי' כיוון שניתן היה להפעיל אותו רק בעונת הקיץ. בשנות ה-50 נבנה הגג, וכך התאפשר להקרין סרטים כל השנה. לפני חודש וחצי פורסם כי בית הקולנוע עומד להיסגר, ואכן לאחר שבוע דלתותיו נסגרו בפעם האחרונה, כל זאת בשל חוסר רווחיות. תושבי העיר שאוהבים את בית הקולנוע סירבו לקבל את הגזרה ללא מאבק, הם פתחו במחאה שכוללת מפגשים אחת לשבוע ליד בית הקולנוע, על דף מחאה חתמו כבר אלפים וכעת משהו חדש עומד לקרות על גג בית הקפה הצמוד.

בית הקפה 'עלמה' שנמצא במתחם בית הקולנוע חן נפתח לפני שנה וחצי, לאחר שבעלי בית הקפה, שחר הרשקוביץ, גילה את הלוקיישן המיוחד בצמוד לבית הקולנוע. "המטרה לא הייתה לשמש כבית קפה של קולנוע אבל זה עוזר המון שיש לידנו משהו שמביא תנועה וחשיפה למקום. אנחנו מאמינים בבית הקפה שלנו בלי קשר לבית הקולנוע כי יש לנו גם ערך מוסף מעבר למוצר הטוב", אמר הרשקוביץ.

מאיפה הרעיון לפתוח סינמטק בתוך בית הקפה?
"אנחנו מאמינים שאנחנו חיים בעולם חוויתי כחלק מהקהילה. אנחנו עושים ערבי הרצאות של אורחים, זה התחיל לפני שלושה שבועות וזה ירוץ כל הקיץ. פנינו לאנשים שיושבים אצלנו בבית הקפה ויש להם עסקים והם עושים פגישות. ראינו שנוצר חיבור בין אורחים לאורחים אחרים, ממש חיבור בין שולחן לשולחן וזיהינו משהו מעניין. שאלנו אותם אם ירצו להעביר הרצאה על כל נושא והתגובה הייתה חיובית, אז פסיכולוגית עשתה לנו הרצאה על איך דברים שקרו לנו בילדות משפיעים עלינו כשאנחנו הורים, הייתה הרצאה למה דיאטות לא עובדות, על ביט קויין, אילוף כלבים ועוד המון נושאים, וזה בחינם, אפשר לבוא לשבת בבית הקפה ולשמוע הרצאה".

מרפסת קפה עלמה. צילום: שחר הרשקוביץ

הרשקוביץ סיפר שבית הקפה אינו שייך למחאת התושבים נגד סגירת בית הקולנוע, אך הוא שומע אותה מתוקף היותו קרוב פיזית לבית הקולנוע. "הם דיברו אתנו ואנחנו ערים לתנועה, ויש לזה השפעה, ואנחנו גם הבנו את הצורך", אמר הרשקוביץ. "באו ושאלו אותנו 'מה יהיה, איפה נראה סרטים?' וניסינו לחשוב מה אפשר לעשות כי יש הרבה בירוקרטיה ונושאים של זכויות יוצרים, אז אחרי שהשגנו את כל האישורים הבאנו מקרן שלושה מטרים על שלושה מטרים ופתחנו את המרפסת בקומה העליונה, עכשיו הקומה השנייה של בית הקפה יהיה סינמטק בחינם, תחת כיפת השמיים, ממש כמו לפני שבעים שנה". 

ביום ראשון הקרוב יפורסמו ערבי ההקרנה הראשונים שמסתמנים כי יהיו בימי חמישי ושישי. "כנראה יהיו גם עוד ימי הקרנה כי כרגע יש ביקוש מאוד גדול למרפסת בערבי ההקרנה", אמר הרשקוביץ.

איזה סרטים יוקרנו?
"ביקשנו מאנשים שיגידו איזה סרטים הם רוצים, יהיו סרטים מכל העולם כמו בסינמטק, יהיו סרטי נוסטלגיים, וטעימות של קולנוע מכל העולם, אני מקווה שנצליח להחזיר במעט את הנכס שאיבדנו, ושניתן חוויה של מפגש, נוסטלגיה ומשהו קהילתי עם קסם אחר".

הרשקוביץ הדגיש שאין צורך לרכוש כרטיסים, הסרטים מוקרנים חינם ליושבי בית הקפה, והוא מציע גם לעקוב אחרי דף הפייסבוק של 'עלמה רחובות' כדי לראות אילו סרטים יוקרנו ומתי.