למרות מזג האוויר החורפי הנחשים כבר מרגישים אביב. אחד מהם כבר התעורר משנת החורף וכמעט גבה את חייו של יונתן בן הארבע, שהוכש ברגלו הימנית.

יונתן וצוות ביה"ח 'קפלן'. ניצל בנס | צילום: דוברות ביה"ח 'קפלן'

לפני כשבוע הגיע יונתן לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי 'קפלן', בניהולו של ד"ר אורי בלה, לאחר שהוכש ברגלו הימנית ע"י נחש מסוג צפע ארצישראלי בחצר בית המשפחה במושב באיזור השפלה.

אמו של יונתן מספרת שהמקרה התרחש ביום שישי בשעות הצהריים. יונתן יצא לשחק בחצר הקדמית, "לפתע שמעתי אותו צועק 'נחש עקץ אותי', והוריד את הגרב ברגל ימין. מיד ראיתי את סימני ההכשה", היא מספרת. 

הילד הובהל לבית החולים, כשכבר בזמן הנסיעה החלו תסמיני הרעלה, "רגל נפוחה, חולשה כללית והקאות", מתארת האם, ומוסיפה: "במיון קיבל אותנו צוות מדהים ורגיש שזיהה את ההכשה והחל בתהליך מציל חיים בחדר הלם הכולל אנטי סרום. הם הרגיעו אותנו ונתנו לנו הרגשה שאנחנו בידיים בטוחות הן בחדר המיון והן בטיפול נמרץ".

ד"ר מיכאל צ'יגרינסקי, מומחה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ב'קפלן': "יונתן הגיע בהכרה מלאה עם רגל נפוחה מאוד וסימנים סיסטמיים של הכשה כגון הקאה, חולשה וכאבי בטן. הוא קיבל בזמן ובמקום טיפול רפואי הכולל זריקת אנטי סרום והועבר ליחידה לטיפול נמרץ כללי להמשך מעקב סימני נשימה ובדיקות קרישת דם. לשמחתנו, התפשטות הארס נעצרה, והוא התאושש יחסית מהר בזכות הטיפול המידי במיון".

לדבריו, ההשלכות של אי הגעה מהירה לבית החולים עלולות להיות מסכנות חיים, "לכן במקרה של חשד להכשה יש להפסיק כל פעילות ולהגיע מיד לחדר המיון הקרוב". עוד הוא מזהיר כי כעת מתחילה תקופה בעייתית מבחינת נחשים שמתחילים להתעורר משנת החורף והם מלאי ארס.


"אזור השפלה מאופיין בנחשים רבים, בפרט במקומות עם שטחים פתוחים כגון מושבים, קיבוצים ואזורים חקלאיים. יש להקפיד על ערנות רבה, לא לצאת בלילה לסביבה חשוכה עם קוצים, ובפרט במקומות בהם ישנם מקורות מים וקרירות בעונה זו", מסכם ד"ר צ'יגרינסקי. 

"דגלים אדומים" המרמזים שמדובר בהכשת נחש:

* שקיעה במצב ההכרה,
* תחושת מחנק הולכת וגוברת,
* תחושת בלבול,
* סימנים מחמירים באזור ההכשה, כגון: אודם, בצקת, שינוי בגוון.