אם תיאלצו היום (שלישי) להיעזר בשירותי החירום, ולעזרתכם יגיעו בני משפחת רבל, אין זה משום שהיום יום המשפחה. עבור האב ובנו מדובר בשגרת חיים של הצלת חיים. ניר רבל (26) היה חובש צבאי. משם נולדה אהבתו לתחום ההצלה. חשיבות הנושא התעצמה כאשר אביו, אלי, עבר אירוע לב. בעקבות האירוע המטלטל החליטו השניים לצאת יחד לקורס ב'איחוד הצלה'.

אלי וניר רבל. מצילים חיים יחד | צילום: דוברות איחוד הצלה

"החלטנו ללכת לעשות את הקורס האזרחי ביחד כחוויה אבא ובן לכל דבר, ושם חטפתי את השריטה של ההצלה", מספר הבן.

למרות הקושי והחוויות הלא פשוטות שעברו מאז החלה ההתנדבות, השניים מספרים על תחושת סיפוק גדולה. "אי אפשר להסביר עד כמה זה עושה טוב", אומר ניר. "לא רק מבחינה נפשית ומנטלית שאתה יכול לעזור, אלא מהבחינה הזו שאתה יכול לבוא עם מוכנות והרגשת יכולת. יש לך קצת יותר בעולם, יש לך אופציה לבוא ולעשות משהו, ולתמוך בחברה".

האב ובנו לא רק עברו יחד את הקורס אלא גם גרים ועובדים אחד ליד השני,  כך שלאירועי ההצלה הם מוזעקים לרוב יחד. "60-70 אחוזים מהמקרים שאליהם אנחנו מגיעים, אלה אנשים שאנחנו מכירים מהקהילה בדרך כזו או אחרת", מספר אלי.

זה לא מקשה על הטיפול?

"להיפך, עצם העובדה שהם רואים פרצוף מוכר מאוד עוזר להם להירגע ולהרגיש שהסיטואציה בידיים טובות".

אילוסטרציה |ארכיון איחוד הצלה

ההתנדבות המשפחתית שינתה גם את אורח חייהם. "אתה חי את זה כל הזמן, אתה גם הולך לישון עם זה, זה מאוד מחזק את הקשר, אבל כל המשפחה גם משותפת. 24/7 מכשיר קשר דלוק בבית", מסביר אלי, ובנו מוסיף שבשל העובדה שבמזכרת בתיה לא קיימת נקודת הזנקה, לאמבולנס לוקח לפעמים יותר זמן להגיע אליהם, ולכן פעילותם בישוב לעיתים קריטית.

"כאן החשיבות שלנו בתור כוננים בקהילה", הם מסבירים ומדגישים: "לתת מענה מיידי לפעמים תוך פחות משתי דקות. העבודה שלנו היא עבודה מול הקהילה ברמה האישית, אנחנו לא ארגון שיושב בכל מיני מקומות מסודרים, מי שקרוב ונמצא בא".  

איך זה להתנדב יחד?

"אני מאוד מאמין שאין שום קשר שהוא אותו דבר בין אנשים, אבל יכול לומר שבין אם זה אב ובן, אח ואחות, אמא ובת, שני חברים, עבודה משותפת רק יכולה לחזק", אומר ניר. אביו מקשיב, מחייך ומסכם: "אוסיף רק שאני גאה בבן שלי. לא רק כי הוא הבן שלי אלא כי הוא שותף שלי בהצלת חיים".