האם עיריית רחובות אינה מנהלת מעקב אחר מספר הכלבים המחוסנים בעיר? כך עולה מתלונות תושבים המדווחים שבימים האחרונים קיבלו קנסות בגין 'אי חיסון כלבם נגד כלבת'. בחלק מהמקרים הקנסות התקבלו גם כאשר הכלב כבר איננו.

ומי שכבר אין לו כלב? | צילום המחשה: pixabay

בתקופה האחרונה החלה אכיפה ארצית רחבה של חיסוני הכלבת. זאת בשל העלייה במקרי הכלבת שדווחו בישראל בשנים האחרונות. לפי נתונים רשמיים בשנת 2014 התגלו בישראל 14 מקרים של כלבת, בשנת 2016 על המספר ל- 29 ובשנת 2017 חלה קפיצה ל-74 מקרים, רובם בצפון הארץ ובעמקים.

על פי חוק בעלי כלבים מחויבים לחסן את כלביהם אחת לשנה כתנאי לקבלת רישיון לאחזקת כלב. מי שלא מחסן מחויב בקנס של 1500 שקלים. כחלק מהאכיפה המוגברת קיבלו גם רבים מתושבי רחובות קנס בדואר בגין אי חיסון כלבים, אך נטען שלא תמיד בצדק.

"מישהו מהעירייה התקשר אלי ואמר שיש לי קנס", מספרת אתי כהן, תושבת העיר וספרית כלבים במקצועה. באותו זמן כלבתה גססה, ולדבריה נפטרה כעבור מספר ימים. "לא חיסנתי אותה כי ידעתי שהיא גוססת, ויש לה ימים ספורים לחיות, אז למה לחסן, ולמה מגיע לי קנס?", היא שואלת.

לטענתה הקנס שקיבלה לביתה הוצא ב-21 למאי 2019, למרות שכלבתה נפטרה כבר באוקטובר. "עברת עבירה מנהלית, אי חיסון כלבת, זה מה ששלחו לי", היא מספרת וטוענת לחוסר צדק. 

כהן אינה היחידה. לאחר שהעלתה את סיפור המקרה שלה לרשתות החברתיות, פנו אליה רבים ודיווחו על מקרים דומים. אחת מתושבות רחובות מדווחת שאביה קיבל קנס למרות שהכלבה נמצאת ברשותה כבר 8 שנים, והיא מחסנת אותה כחוק. תושבת אחרת מדווחת שקיבלה קנס למרות שמסרה את הכלב לאימוץ משפחה אחרת כבר לפני 5 שנים, והוא רשום על שמם. תושב נוסף מספר שקיבל קנס למרות שכלבו שנים רבות אינו בחיים.  

לדברי המתלוננים הם לא קיבלו התראות בטרם התבקשו לשלם את הקנס, וכעת הם נדרשים לערער, לבקש להשפט, ובחלק מהמקרים ככל הנראה ייאלצו להוכיח שאין להם בכלל כלב.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה:

"תושבים אשר כלבם אינו בנמצא, אינו בין החיים או שחוסן בדרך אחרת, יוכלו לפנות בבקשת ערעור לביטול הקנס במייל לאגף האכיפה והנושא יטופל בהקדם.

כחלק ממילוי תפקידה לשמירה על בריאות התושבים, העירייה פתחה במבצע מתוקשר ומפורסם היטב של אכיפה בנושא חיסון כלבים. ראשית נשלחה מעטפית תזכורת לחיסון הכלב/ה לכל מי שמופיע ברישומי העירייה שלא חיסן את כלבו. לפני מספר חודשים פורסמו ידיעות ומודעות בעיתונות המקומית ובאמצעי המדיה השונים בדבר הצורך בחיסונים, ועל כך שבכוונת העירייה להיכנס לתהליך אכיפה. לפני כשלושה חודשים נשלחה באמצעות המוקד העירוני הודעת SMS לכלל הרשומים בדבר עדכון המערכת על סטטוס הכלב/ים.

בכל אחד מהשלבים הנ"ל בחודשים האחרונים, ניתן היה לפנות לעירייה ולהודיע על הסטטוס המעודכן. לאחר מכן נשלחו הקנסות. כאמור ניתן לערער על הקנס בפניה לאגף האכיפה תוך ציון מס' הקנס והסיבה לביטולו. הערעורים יועברו לדיון והחלטת גורמי העירייה תימסר למערערים בחודש הקרוב".