סביב שולחנות עגולים התיישבו השבוע כ-200 תושבים וחברי מועצת עיריית רחובות. המטרה: לחשוב סביבה, ואיך משפרים את חזות העיר רחובות. מדובר בכנס ראשון מסוגו שהתקיים בעיר.

מנכ"ל העיריה, דורון מילברג בכנס "חושבים סביבה" | צילום: דוברות עיריית רחובות


את היוזמה הוביל סגן ראש העירייה ומחזיק תיק חזות העיר, יניב מרקוביץ', בתמיכת ראש העירייה, רחמים מלול, ובהשתתפות מנכ"ל העיריה, דורון מילברג, חברי מועצה, יו"ר ועד העובדים, רמי מדהלה, מ"מ מנהל אגף חזות העיר, ערן יחיא וצוות העובדים. הכנס התקיים במרכז קהילתי חוויות שוויץ המדע.

ראש העירייה פתח את הכנס בדברי תודה לתושבים על ההיענות והנכונות לקחת חלק בתהליכי קבלת ההחלטות, וציין כי: "ביחד אנחנו פותחים תקופה חדשה". מלול הוסיף שכחלק ממגמה מכוונת החליט למנות סגן בשכר, עו"ד יניב מרקוביץ', שיהיה אמון על תחום חזות העיר, ובהתאם לכך גם שונה שם אגף שפ"ע לאגף לחזות העיר.

לדברי מלול נדרשים שני מרכיבים לטיפוח חזות העיר: משאבים ושיתוף פעולה של התושבים: "השנה חרגנו מהתקציב הרגיל והוספנו כל שנדרש על מנת להביא לשיפור, רכשנו כלים חדשים הוספנו עובדים . אין ספק שחזות עיר תלויה גם בתושבים. אני מקווה שאתם תעזרו לנו להגיע לתובנות".

מחזיק תיק חזות העיר, יניב מרקוביץ' | צילום: דוברות עיריית רחובות

מרקוביץ', חשף בפני הנוכחים את פעילות האגף לחזות העיר, ואת התוכניות לעתיד. ביניהן: עיר חכמה בתחום חזות העיר, מוטמנים חדשים ותוספת צ'יפ חכם, הקמת מערך חינוך והסברה (נאמני ניקיון), תיגבור שעות ניקיון והוספת עמדות פינוי, טיפול במפגעי חזות העיר, פתרונות למיגור צואת הכלבים במרחב הציבורי, עידוד הקמת מתקנים להשבת אנרגיה, הקמת מתחמי מחזור עירוניים והחזרת המדרכות להולכי הרגל, החלפת ותיגבור מתקני מחזור, הגברת אכיפה ועד ליצירת שביל אפניים כאמצעי תחבורה, שינוי מערך הפסולת ועוד.

מנכ"ל העיריה, דורון מילברג, הוסיף ואמר כי: "תפיסת העולם שלנו היא שאנו משרתים את הציבור וחלק מכך הוא מענה חינוכי ותודעתי- העלאת המודעות הציבורית לחשיבות השמירה על ניקיון העיר, זאת לצד פיקוח מוגבר מצד העיריה". 

מטרת הכנס הוגדרה מראש כחשיבה משותפת ויצירת בנק רעיונות בתחומי ניקיון, סביבה וחזות העיר, על מנת להעשיר את הפרוייקטים העירוניים, לתעדף אותם בשיתוף הציבור, ולבנות בסיס לתכנית אב לחזות העיר לחמש השנים הקרובות.

שולחנות עגולים בכנס 'חושבים סביבה' | צילום: דוברות עיריית רחובות

הכנס התקיים סביב שולחנות עגולים, שבכל אחד מהם נידון נושא שונה: חינוך והסברה סביבתית, יוזמות סביבתיות וחדשנות, אלמנטים סביבתיים במרחב הציבורי, מיחזור והשבת אנרגיה בעיר והצעות ייעול ושיפור מערך חזות העיר. בשלב הבא יגובש דו"ח רעיונות ויוזמות התושבים, שיסייע בהכנת תכניות העבודה של אגף חזות העיר לשנים הקרובות.

בכנס נכחו גם פעילים ונציגי השכונות. יו"ר ועד שכונת המדע, אלי בן ברון, שייצג את ועדי התושבים, אמר כי: "הכנס הוא רעיון מבורך, עלינו לשבת סביב שולחנות עגולים גם כנציגי השכונות ולהציף את הנושאים שעולים מהשטח בפני הנהלת העירייה. בדרך זו של שיתוף פעולה נצעיד את העיר קדימה".