מפגש של נשות הפורום

נושא התחבורה הציבורית מטריד לא מעט אנשים, אבל עכשיו מתברר שמי שמושפעות ממנו בעיקר הן נשים. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 60 אחוז ממשתמשי התחבורה הציבורית הן נשים, אשר גם עושות נסיעות רבות, לא רק מהבית לעבודה אלא גם לאחר מכן לסידורים שונים.

"השימוש של נשים בתחבורה הציבורית הוא הרבה יותר גבוה מגברים", אומרת אביבה חלבי, יועצת ראש העיר למעמד האישה. זו הסיבה שיחד עם תושבת רחובות מלכה גיקזון ובליווי חברת מועצת העיר ד"ר מרה קנבל, יו"ר פורום לקידום מעמד האישה במועצת העיר, הוחלט לבחון שינוי יסודי בהתנהלות התחבורה הציבורית ברחובות, והתאמתה לצרכים של תושבות העיר.

באמצעות סקר אנונימי לבדיקת השימוש בתחבורה ציבורית על ידי נשים תושבות העיר, זוהו צרכיהן התחבורתיים הייחודים שלהן. בין הממצאים שעלו בסקר: רוב הרכבים הפרטיים נמצאים אצל הגברים העובדים, כאשר הנשים האימהות מוגבלות מאוד בניידות עם הילדים. כמו כן זוהתה מצוקת ניידות רבה בעיקר בקרב קשישות.

מהנתונים עולה כי 55 אחוז מהתושבות משתמשות בתחבורה ציבורית בקביעות, 45 אחוז מדי יום. רק 19 אחוז מהנשים בעיר נוהגות ברכב פרטי, 22 אחוז נוסעות ברכבת, 4 אחוז מעדיפות ללכת ברגל ורק אחוז אחד רוכבות על אופניים.

לאחר ניתוח ומיפוי הממצאים נפגש הפורום עם יועץ חיצוני של משרד התחבורה, וגובשו המלצות לשיפור התחבורה הציבורית העירונית והבינעירונית עבור תושבות העיר, אשר מיושמות בימים אלה ואמורות לשנות את איכות התחבורה הציבורית ברחובות עבור תושבות העיר, ובהתאמה לצרכים הייחודיים שלהן.

איפה נדרש שינוי גדול? מנתוני הסקר הרחובותי זוהו כמה מוקדים: הגברת התחבורה הציבורית בין כפר גבירול לקריית משה ולמרכז העיר, כך גם בין מרכז העיר לאזורי התעשייה בשעות שנשים עושות שימוש בתחבורה ציבורית ותחבורה ציבורית מסורבלת מאזור צפון העיר למרכזה.

"מישהי נתנה דוגמה שהיא גרה ברחוב ההגנה ואמרה שאם היא תבוא ברגל לפגישה בעירייה ייקח לה 20 דקות להגיע, אבל באוטובוס היא עשתה סיבוב של שעה ורבע", אומרת חלבי. "יש אזורים שהאוטובוסים לא מגיעים אליהם".

כמו כן, מצביעה חלבי על בעיית התחבורה הציבורית בשכונות החדשות, "יש שכונות חדשות שנבנות ששם אין תשתיות, הנחת הייסוד היא שאתה חייב כלי תחבורה פרטי ואין ספק שתחבורה ציבורית ברחובות הוא נושא שהוא צורך חשוב".

תוכנית 'פורום לקידום מעמד האישה ברחובות' פועלת בעיר החל משנת 2012, בהובלת היועצת לקידום מעמד האישה, אביבה חלבי, ובליווי מקצועי של מרכז אדווה. הפורום כולל ייצוג של כל מגוון התושבות – דתיות, חילוניות, חרדיות ועולות חדשות.