בחודש יולי האחרון דניאל ביכלר חן הרגישה שנפל דבר. פסיקת בית המשפט בנושא שוויון תשלומי מזונות בים הורים גרושים שחולקים משמורת משותפת על ילדיהם, גרמה לה, יחד עם שתי חברות נוספות, לצאת ולהתאגד למען אימהות גרושות וחד הוריות.

דניאל, בת 30 ממזכרת בתיה, החליטה שהיא רוצה לקחת חלק בהליך החקיקה בנושא, ויחד עם ליטל לביאן ושירן פרץ היא הקימה את דף הפייסבוק "אמא ללא תנאים". היא מספרת: "בגלל שאנחנו מכירות את הנושא באופן אישי החלטנו לקחת חלק באופן בו החוק יהיה בנוי, כדי למנוע מצב של הטיות בית משפט".

בקצרה, החוק עליו מדובר הוא החוק לביטול חזקת הגיל הרך. חברת הכנסת שולי מועלם ביקשה להכניס לחוק (הקובע מי יהיה אחראי על הילדים לאחר גירושים) סעיף על פיו ההורה שהיה המגדל העיקרי של הילד לפני הגירושים, הוא זה שיקבל עליו משמרות לאחר הפרידה- ובחלק ניכר מהמקרים מדובר באמא.

ההפגנה המדוברת. "הצלחנו לעשות רעש" | צילום: פרטי

בתגובה, חבר הכנסת יואב קיש ביקש להכניס להצעת החוק סעיף של איתנות כלכלית- ההורה שמצבו הכלכלי טוב יותר הוא זה שיזכה לגדל את הילדים, יוזמה שדניאל וחברותיה לקבוצה יוצאות נגדה בתוקף.

"בהרבה מקרים נשים בארץ משתכרות פחות מגברים. במדינה שבה יוקר המחייה כה גבוה והמשכורות לא מספיק גבוהות, במהלך הנישואין אחד מבני הזוג חייב לעבוד שעות ארוכות, וכך יוצא שבן הזוג השני לעיתים קרובות מוותר על קריירה וצריך להישאר בבית ולדאוג לילדים. במקרה כזה, אחרי הגירושים ההורה האיתן, שיצא לעבוד, הוא זה שיקבל את הילדים?"

נושא נוסף שמסעיר את חברות הקבוצה הוא השיוויון בתשלום המזונות. כאמור, בית המשפט פסק כי במקרה בו משמורת ההורים על הילדים משותפת אז נטל המזונות יהיה שווה- אבל האימהות חוששות ממקרים של ניצול והונאה של בית המשפט.

"לצורך העניין, שמענו על מקרים של אבות שהיו לא מעורבים, ועכשיו כדי לצמצמם במזונות פתאום לוקחים חלק. אנחנו בעד שיסתכלו על כל מקרה לגופו, ויבחנו לעומק, יראו איך הדברים היו לפני הפרידה".

ביכלר מדגישה כי הדגש במאבק הוא על טובת הילדים. "כשמסתכלים על נטל המזונות צריך להסתכל על הכול, על הפערים במשכורות, במה היא עובדת ובמה הוא עובד, וכמה זמן הילדים נמצאים אצלו וכמה אצלה. כשמסתכלים על משמורת משותפת זה מאוד יפה אבל הרבה פעמים זה לא קורה".

דניאל ביכלר חן בכנסת | צילום: פרטי

כחלק ממאבקן, קבוצת אמא ללא תנאים יצאה להפגנות נרחבות בהן הנשים כשהנשים לבושות בלבוש מתוך הסדרה "סיפורה של שפחה", סדרה בינלאומית מצליחה העוסקת בזכויותיהן של נשים.

"זה עשה הד תקשורתי חזק, בזכות הלבוש השונה. התמונות מההפגנות הופצו ברשת וכך בעיניי הצלחנו למנוע מהחוק להתקדם. כעת הוא תקוע, אם לא היינו עושות את זה הוא היה עולה להצבעה שנייה ושלישית", אומרת דניאל.

חברות הקבוצה נאבקות גם כדי לשנות את חוק האפוטרופסות, (כדי לאפשר יותר חופש פעולה להורה יחידני, שלא יזדקק לאישורים שוטפים במקרה של הורה לא מעורב או כזה שגר בחו"ל) ומול ההוצאה לפועל שלא תמיד אוכפת את דרישת המזונות וכך הרבה אימהות צריכות לקחת הלוואות וקורסות מבחינה כלכלית.

כמו כן, הן נאבקות מול הביטוח הלאומי- שמקזז מקצבאות הנשים או מדמי המזונות במקרה שבו אישה יוצאת לעבוד, ובכך לדברי דניאל לא מאפשר לנשים להחזיק את הראש מעל המים ולכלכל את הילדים בכבוד.

"מדובר בנושאים מאוד רגישים, ובכולם יש לשים את הילד במרכז. צריך לבחון דברים בצורה רחבה, להסתכל לעומק על כל מקרה ואז לקבל את ההחלטה שתהיה הכי נכונה לשני הצדדים", מסכמת דניאל.