לידה הוא תהליך מלחיץ ומרגש לכל הדעות, גם עבור אימהות מנוסות, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בלידה ראשונה. כדי להקל על החרדה ולאפשר לידה חלקה ככל הניתן, בבית החולים "קפלן" ברחובות יזמו שירות חדש של ייעוץ לפני הלידה.

מדובר בפגישה אישית ללא עלות כספית בין מיילדת מנוסה ובין אישה הרה לדון בנושאים הקשורים בתקופת ההיריון, תהליך הלידה, הטיפול בתינוק והאשפוז לאחר הלידה. הפגישה נועדה להפחית חרדות מהלידה ולבצע תיאום ציפיות בעניין.

סיגל חן, אחות אחראית חדר לידה במרכז הרפואי "קפלן", בעלת ניסיון של 19 שנים כמיילדת בכירה והייתה אחראית על אלפי לידות. היא מסבירה כי הפגישה מיועדת לנשים בהריונן הראשון וגם לנשים בלידות חוזרות, אשר חווית הלידה שלהן בעבר הייתה שונה מכפי שהם ציפו. "בפגישה הן יכולות לעבד את תהליך הלידה הקודמת ולהבין מה לשנות כדי שהפעם החוויה תהיה מתקנת", היא אומרת.

צוות המיילדות המנוסה | צילום: באדיבות בית החולים "קפלן"

"במהלך הפגישה יהיה מענה מקצועי ומלא על שאלות כגון מתי להגיע לחדר לידה, מה חשוב להביא, מי המלווים בחדר לידה, תנוחות אפשריות, דרכים לשיכוך כאבים, הלידה מנקודת מבטו של בן/בת הזוג, הנקה, השהות עם התינוק לאחר הלידה ועוד".

האישה ההרה תצא מהפגישה עם תכנית לידה המתאימה בדיוק בשבילה ותכלול את העדפותיה ללידה האופטימלית מבחינתה ואת בקשותיה לגבי השהות עם התינוק והטיפול בו.

"תכנית לידה שנכתבת מראש ברוגע תוך שימת לב לפרטים תחסוך מהאישה את הדאגה שמא תגיע לחדר לידה מלווה בצירים כואבים ולא תזכור לבקש מהצוות את כל אותם דברים שחשבה עליהם לפני. את תכנית הלידה היא תמסור לצוות בהגיעה לחדר הלידה וכך תוכל לוודא שהצוות ידע את העדפותיה ללידה וישתדל לפעול על פיהם תוך כדי שמירה על בטחונה ובטחון היילוד", מפרטת סיגל.