לאחרונה ציינו בישראל את 'יום העלייה' ובבית החולים 'קפלן' ברחובות החליטו לאגד חלק קטן מעובדי הצוות, כל אחד מהם הגיע לישראל ממדינה אחרת. יחד הם בירכו, כל אחד בשפת האם שלו, ויצרו סרטון שקשה להישאר אליו אדישים.

העיקר שתהיו בריאים | צילום: אופיר לוי בית החולים "קפלן"

יום העלייה הוא חג לאומי אזרחי המצויין עפ"י חוק החל משנת 2016. ביחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי 'קפלן', המקום הלחוץ והנמרץ ביותר בבית החולים, חוגגים את יום העלייה כל השנה. כיוון שביחידה עובדים רופאים, אחיות וצוות פרא רפואי שעלו מעשר ארצות שונות ברחבי העולם: רוסיה, אתיופיה, רומניה, דנמרק, צרפת, בלרוס, אוזבקיסטן, ארגנטינה, ברזיל ואנגליה.

"מטופלים המאושפזים ביחידה, בפרט מבוגרים, יכולים לדבר עם אחד מאנשי הצוות בשפת האם שלהם", מספרת יעל פולישוק, אחות אחראית ביחידה לטיפול נמרץ כללי. "אפשרות זו נותנת למטופל תחושת ביטחון, ולנו המטפלים קבלת מידע להמשך טיפול והבנת המטופל ומשפחתו ומפחית חרדה. הדבר מקל מאוד על התקשורת עם המטופלים במהלך הטיפול וההצלחה בתהליך ההחלמה".

"מגיעים אלינו לאשפוז אנשים מבוגרים במצב קשה ומורכב מאוד שהעברית אינה שפת אם שלהם ועלולים להתקשות בהבנת השאלות שלנו", מוסיפה פולישוק. "אנחנו מיד מזמינים אחות או רופא או איש צוות פרא רפואי שדוברים את שפתם ומכירים את התרבות שלהם, והם מתקשרים ומרגישים בבית, ככל שניתן במקום כזה".

את היום החגיגי סיים הצוות הרפואי בברכת "בריאות שלמה":בולצ'יסט דרוביה (ברוסית), מלסטריץ נאצו (אמהרית), מולטסנה טאטה (ברומנית), הל הלברדט (בדנית),

צפו בסרטון שהכינו בבית החולים ותרגלו בעצמכם את הברכה:

(צילום: אופיר לוי, בית החולים 'קפלן')