הורים בשכונת רחובות ההולנדית קיבלו בשבוע האחרון הודעה מטרידה. במסר רשמי הוזהרו ההורים על חשד שעובדת מעון, המיועד לפעוטות בני פחות משלוש, נדבקה בחצבת. ההידבקות אושרה ע"י משרד הבריאות, אך הורים שניסו ליצור קשר עם סניף 'טיפת חלב' בעיר טוענים לחוסר זמינות. 

מחלת החצבת ממשיכה להתפשט | צילום המחשה: shutterstock

בהלת החצבת שנפוצה בישראל בשבועות האחרונים, החריפה ברחובות כאשר התברר שבעיר התגלו 17 מקרי חצבת חדשים. נתון נוסף שהתפרסם בשבוע האחרון מלמד ש-4% מכלל ילדי העיר אינם מחוסנים נגד המחלה, ויש הורים שבוחרים לא לחסן כלל, דבר המסכן את שאר האוכלוסיה. 

בשבוע האחרון התברר להורים, תושבי רחובות ההולנדית, שהמחלה קרובה אליהם במיוחד, כאשר נודע להם שעובדת צוות באחד הגנים נדבקה במחלה. ההורים נקראו לחסן את ילדיהם, והגן נסגר עד שכולם חוסנו. 

הקושי העיקרי, לטענת ההורים, היה חוסר הזמינות בטיפות החלב בעיר. "מרגיש כאילו חזרנו לימי הביניים", אומרת שרון אברהם, תושבת העיר, ומספרת על שהתרחש בגן:

"קיבלנו הודעה מהגן על חשש להידבקות בחצבת. בהודעה נאמר שלילדי הגן מומלץ להתחסן. התקשרתי לסניף טיפת חלב הקרובה כדי לשאול מה הפרוצדורה ומתי אפשר לחסן, אבל בטיפת חלב לא עונים בשום שעה של שעות הפעילות המוצהרות".

ההודעה על החשש להידבקות נשלחה לגנים נוספים, והורים רבים מדווחים על אותה בעיית זמינות בתחנות טיפת חלב.

צילום המחשה: shutterstock

"אי אפשר להשאיר הודעה. לא עונים. אז מה עושים? אני צריכה לבזבז יום עבודה נוסף כדי לקבל תשובה פשוטה לשאלה מתי לבוא לחסן?", שואלת אם אחרת. לדבריה, הוסבר לה שאם ברצונה לקבל תשובה עליה לשלוח פקס. 

"מי עובד עוד עם פקסים?", היא כועסת. "זו בדיחה? למה בערים אחרות מקבלים את השירות החשוב הזה בקופות החולים ורק אצלנו נראה שהשירות הרפואי הזה נתקע בשנות החמישים?".

בתקופה האחרונה סופג שירות 'טיפת חלב' ברחובות ביקורת רבה. בעיקר בשל ההחלטה לסגור את התחנה ברחוב אהרוני, בשל ליקויים במבנה. מטופלי התחנה פוזרו בעיר, ונראה שמדובר באחת הסיבות ליצירת עומס על שאר התחנות. 

טיפת חלב ברחוב אהרוני | צילום: אבי מועלם

מבדיקה שנערכה ע"י "מיינט רחובות" עולה שקופת החולים היחידה שמפעילה בעיר 'טיפת חלב', שלא דרך משרד הבריאות, היא קופת חולים כללית. מדובר על סניף יחיד בשכונת כפר גבירול.

כל שאר ילדי העיר, בטווח הגילאים שבין אפס לחמש, המהווים עפ"י נתוני הלמ"ס 10.7% מאוכלוסיית העיר, מקבלים את שירות 'טיפת חלב' בשישה סניפים בלבד בכל העיר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

"תחנות טיפת חלב בעיר רחובות ממשיכות לספק מענה שיגרתי לתושבי העיר בד בבד עם פניות אישיות להורים שטרם חיסנו את ילדיהם לבוא ולחסן את ילדיהם לפי תכנית החיסונים הנהוגה בישראל.

בשל מקרה תחלואה בחצבת של עובדת באחד המעונות בעיר, נשלחה הודעה וזימון לקבלת חיסון לנחשפים לאותה חולה באמצעות הארגון המפעיל את המעון כמקובל.

לצורך השלמת מידע וייעוץ בנושא החצבת, פורסם מספר טלפון זמין בלשכת הבריאות רחובות".