את משפחת שניידר ממזכרת בתיה אפשר כבר להגדיר כמשפחה מצילת חיים. שלוש שנים לאחר שליווה את אחיו, ברק, לתרומת מח עצם להצלת אישה חולה בלוקמיה, חזר אופק (25) לבית החולים. כעת הגיע כתורם, וברק (22) הגיע ללוות אותו ולתמוך בו. ד"ר ברכה זיסר, מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של 'עזר מציון': "כל תורם מרגש אותי, כאן התרגשתי כפליים".

ברק ואופק שניידר | צילום: עזר מציון

אופק וברק הצטרפו למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של 'עזר מציון' במהלך גיוסם לצבא. לפני שלוש שנים נמצא ברק, ששירת אז במפקדת זרוע היבשה, מתאים לתרום מח עצם. "מאוד שמחתי לשמוע שאני יכול להציל חיים", הוא מספר. "מיד אמרתי כן. לא היה ספק".

ברק, כיום חייל משוחרר שלומד קידום אתרים ושיווק דיגיטלי, הגיע לבית החולים לילדים 'שניידר', שם בוצע הליך התרומה, שנמשך מספר שעות. הוא הגיע לבית החולים עם אחיו הבכור, אופק. "הוא היה איתי, והעברנו יחד את הזמן", הוא מספר. "זאת זכות אמתית להציל עוד אדם, להציל עוד נפש".

האישה שקיבלה את תרומת מח העצם של ברק הבריאה, אך השניים עוד לא נפגשו. "סיפרו לי שזו אישה מבוגרת, חולת לוקמיה. אני יודע שהתרומה שלי עזרה לה ושהיא בחיים. מאוד אשמח לפגוש אותה", הוא אומר. 

השבוע חזרנו שני האחים לבית החולים, הפעם, אופק, סטודנט להנדסה מכנית, הגיע כתורם לאחר שנמצא מתאים להצלת חייו של אדם חולה. "הייתי מופתע, זה לא טלפון שמקבלים כל יום", הוא נזכר בשיחה מ'עזר מציון'. "למעשה, גם אני וגם אחי האמצעי, פלג, נמצאנו מתאימים לתרום לאותו חולה, אבל אני רציתי יותר לתרום. הייתי יותר נחוש, אז החלטנו שאני אגיע". יתכן ובפעם הבאה יגיע תורו. 

ברק, שהגיע לבית החולים, הפעם כמלווה, מוסיף: " הרגשנו תחושת שמחה ואושר שקיבלנו את המתנה הזאת פעם נוספת, את הזכות להציל חיים".

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון הוקם לפני עשרים שנה, ויש בו 943,861 תורמים פוטנציאליים, שבזכותם בוצעו 2,936 השתלות מצילות חיים. "כל תרומה כזו היא מרגשת, וזכות גדולה הייתה לאחים ברק ואופק להיות שותפים בהצלת חיי אדם", אומרת מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר.