היום (שני) יתקיים ברחבי הארץ מבצע ההתרמה השנתי למען האגודה למלחמה בסרטן. לרגל המבצע פרסמו משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן את נתוני התחלואה בישראל. ממצאי הדוח פולחו לפי חלוקה ל-14 אזורים בישראל, ולפי סוגי סרטן שונים. באחד מהם, סרטן התוקף אך ורק גברים, רחובות בולטת. 

צילום המחשה: shutterstock

מהדוח עולה ש-25% ממקרי המוות בישראל נובעים ממחלות סרטן שונות. מודגש כי מדובר בנתונים תיאורטיים, ואין אפשרות להסיק מהם לגבי קשר ישיר בין זיהום סביבתי ולבין התחלואה בסרטן. התחלואה יכולה לנבוע משורת מקרים לגביהם אין בידי משרד הבריאות את הפרטים, כמו עישון, וגורמי סיכון גנטיים, אישיים ותעסוקתיים.

אם זאת, הנתונים מעידים על שיעורי תחלואה גבוהים בכל סוגי הסרטן באזור חיפה, ושיעורי תחלואה נמוכים באזור ירושלים. ברוב סוגי הסרטן רחובות ממוקמת על הממוצע הארצי. אך נתון אחד עשוי להדאיג את גברי האזור. 

עפ"י הדוח תחלואה גבוהה מהצפוי בסרטן הערמונית התגלתה ברחובות. עודף התחלואה נע בשיעור של בין 7%-24%. מאחר והערמונית היא איבר זכרי, מדובר על סוג סרטן התוקף אך ורק גברים.

הערמונית היא על בלוטה בגודל אגוז שעיקר תפקידה הוא ייצור נוזל הזרע. סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים, לרוב מגיל 50 ומעלה. סרטן הערמונית מתפתח באיטיות רבה מאוד, ולכן פעמים רבות, בעיקר בקרב קשישים, הוא אינו גורם לתסמינים, אך ישנם מקרים בהם המחלה מתפתחת במהירות ואף עלולה להתפשט לאיברים אחרים בגוף, בעיקר לעצמות.

גורמי הסיכון של סרטן הערמונית הם גיל, היסטוריה משפחתית, ותזונה. מדוע התחלואה גבוהה במיוחד באזור הרחובות? תשובה על כך אין בדוח.