עקירת שן היא לרוב אירוע שגרתי ללא סיכון המתבצע מדי יום. כך חשב גם מיכאל גרין (30) מרחובות שכמעט איבד את חייו בשל עקירה. גרין הגיע לטיפול אצל צוות היחידה לכירורגיית פה ולסת בבית חולים 'קפלן', בניהולו של ד"ר חגי מירון, לאחר שסבל מדימום מסיבי בעקבות העקירה, ושם מבקשים כעת להזהיר את הציבור.

מימין: גרין עם ד"ר מירון | צילום: באדיבות ביה"ח 'קפלן'

מיכאל גרין, סטודנט לתואר שלישי בהנדסת חשמל מרחובות, רק רצה לעקור שן בינה. "במהלך כל הטיפול ובמהלך ההשגחה שלאחר מכן, במשך 30 דקות, לא היה שום דימום חריג", מספר ד"ר חגי מירון. "כשעתיים לאחר הטיפול, בזמן שהמטופל היה בביתו, החל דימום חזק מאוד אל חלל הפה. הוא ניסה לעצור את הדימום בכוחות עצמו לפי הנחיות רופא השיניים, אך הדימום רק החמיר".

ד"ר מירון מציין כי מדובר בבחור בריא לחלוטין שעבר עקירת שן בינה אצל רופא שיניים מנוסה ומיומן במרפאה פרטית באיזור רחובות.

בהמשך פנה גרין בבהילות למיון ב'קפלן', שם הועבר לבדיקה ראשונית בידי ד"ר נועם ברטוב, רופא אף אוזן גרון, והוא הצליח לעצור את הדימום בעזרת ד"ר מירון.

להערכת הצוות הרפואי, איבד גרין כליטר דם. מדובר בכמות רצינית ביחס לאירועי דימום מחלל הפה.

ד"ר מירון מתאר את הפעולה מצילת החיים: "לאחר הגעתי אבחנו כי מקור הדימום הינו עורק דם פועם בסמוך לאתר העקירה, ולאחר טיפול מקומי קצר בחדר המיון הצלחנו להשתלט על הדימום וביצענו עצירת דימום עם חומר מקומי מעודד קרישה ותפירה הדוקה. בהמשך, לאחר הטיפול, גרין הושאר להשגחה במחלקת אשפוז ושוחרר לאחר יממה".

גרין תיאר את החוויה שעבר: "לאחר שעקרתי את השן היה קצת דימום וחיכיתי עוד חצי שעה אצל רופא השיניים ואז חזרתי הביתה. אחרי שעה וחצי התחיל דימום מאסיבי והרגשתי לאחר מכן חולשה והקאתי. הצוות הרפואי עצר את הדימום לחלוטין לשמחתי, ובדיעבד הבנתי שהם הצילו את חיי. אושפזתי למספר ימים להשגחה כי ההמוגלובין ירד בשל איבוד הדם. עכשיו אני בבית עם האישה והילדים".

גרין סיפר כי לא האמין שטיפול שיניים יגיע למצב של סכנת חיים. "רופא השיניים שעקר לי את השן הגיע ל'קפלן' לראות אותי ואמר שזו פעם ראשונה בקריירה שלו שזה קורה". 

בעקבות האירוע מזהירים בבית החולים: "אם דימום אחרי עקירה לא עוצר לאחר 20 דקות, יש להגיע בהקדם לחדר מיון פה ולסת".