ילד חולה. אילוסטרציה: שאטרסטוק

לתשומת לב ההורים, יחד עם הצלצול הראשון הגיעו גם הוירוסים. גל המקרים שהגיעו בימים האחרונים לחדר מיון הילדים ב'קפלן' מלמד על עלייה משמעותית ביחס לחודשי הקיץ.

"ברגע שילדים מתחילים לפגוש אחד את השני במסגרות מתחיל גל תחלואה שאנחנו רואים בכל שנה", מסביר ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים במרכז הרפואי 'קפלן'.

על פי נתוני משרד הבריאות משנת 2017 עולה כי חדר המיון של המרכז הרפואי 'קפלן' הוא בין בתי החולים העמוסים בארץ, אם לא העמוס ביותר בתקופה של שיא התחלואה: חודשים ספטמבר עד פברואר. בשנת 2017 למשל בשיא העונה הייתה במיון תפוסה של 223%. עונת המחלות, אם תהיתם, מתחילה בספטמבר עם פתיחת שנת הלימודים.

עוד עולה מהנתונים כי בימי ראשון ישנה עלייה משמעותית של פניות למיון עם ילדים, וכי יותר מחצי מהפניות עם ילדים למיון מתקיימות בשעות הערב.

ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים ב'קפלן' | צילום: ביה"ח 'קפלן'

"זה לא חריג השנה ואף נמוך משנים קודמות", מבהיר ד"ר בלה. "יש עלייה של ילדים שמגיעים עם מחלת חום כאבי ראש והקאות. אנחנו לא מדברים על שפעות, הזמן הקלאסי שבו מתחילים לראות את השפעת הוא באזור סוכות, ואז העלייה במספרים מתחילה לזחול כלפי מעלה".

ומה בכל זאת אפשר לעשות עכשיו כדי לצמצם תחלואה אצל הילדים?

"אפשר להקטין הדבקה על ידי שטיפת ידיים וחיטוי עם אלכוהול. אי אפשר להגיד לאנשים לא להיות עם אנשים נוספים אבל שטיפת ידיים תקטין את ההדבקה. כמו כן, לא לשלוח ילדים חולים למסגרות הלימוד".