בשנת 2016 הכריזו במרכז הרפואי 'קפלן' כי לראשונה בין בתי החולים של קופת חולים 'כללית' בישראל, תיבנה במרכז מלונית ליולדות. המלונית הייתה אמורה לספק חוויה נוחה ומפנקת לאחר הלידה, יחד עם בן הזוג של היולדת, ברמת אירוח של חמישה כוכבים, וכן גישה צמודה לצוות הרפואי לטובת כל בעיה שתתעורר.

בית החולים קפלן | צילום: אבי מועלם

במרכז הרפואי סיפרו כי המלונית, שתהיה בסגנון מלון בוטיק, תשתרע על שטח בן 400 מטר, ותכלול שמונה חדרי אירוח מרווחים עם מיטות כפולות ושירותים. ובנוסף, עמדת החתלה, חדר אוכל, פטיו לקבלת אורחים, חדרי רופא ואחות, תינוקייה עם כל הציוד הרפואי החדיש הנדרש לילוד ולאם ודלפק קבלה שיאויש 24 שעות ביממה. מאז נבנה הבניין נתלו שלטים שמכוונים אליו, אבל המלונית לא תיפתח בקרוב.

"לפני כשנה ניסינו לברר מה קורה עם זה, כי היינו לקראת תכנון היריון וזכרתי שעומדים לבנות", מספרת אביבית, תושבת האיזור. "בהתחלה אמרו לנו שאולי יפתחו לקראת ראש השנה, ואז אמרו בהסתייגות שכנראה שזה לא יקרה - ואם אנחנו מתכננים משהו על בטוח כדאי שנירשם למקום אחר שיש בו כבר מלונית פעילה". 

כיום נמצא במגמת ביקוש הביות המלא. כלומר, תינוקות שנשארים עם האם לאחר הלידה ברוב שעות היום והלילה. "אין בעיה לעשות ביות גם בחדר רגיל, אבל אם את נמצאת עם מישהי שלא נמצאת בביות מלא - זה כבר פחות נוח. יש פחות מקום וכמעט אין מקום לבעל, בטח שלא יהיה לו גם נוח", אומרת סיוון כהן, תושבת העיר.

"אני מוכנה לשלם ולקבל את הנוחות שלי. הרבה נשים מעדיפות את זה היום, כי כשהבעל איתך ויש לך חדר לבד שהמשפחה יכולה לבוא אליו, זה עולם אחר לגמרי מאשר כשאת נמצאת עם עוד נשים בחדר". 

"ברור לי שהם לא חייבים לנו שום דבר", מוסיפה אביבית, "אבל אם אמרתם, ובניתם, למה לא לפתוח?". 

מהמרכז הרפואי קפלן נמסר: "לאחרונה התקבלה החלטה שלא לפתוח מלונית בשטח בית החולים. בימים אלה מתגבשות אופציות אחרות לגבי יעוד המתחם ולכשתתקבל החלטה - נדווח על כך בהתאם".