במסגרת ברית ערים תאומות של רחובות והיידלברג בגרמניה, מקיימת קריית החינוך קציר קשרי ידידות וחילופי נוער עם בית ספר 'בונזן גימנסיום' בהיידלברג מזה כ- 35 שנים. מדי שנתיים מתארגנות משלחות של תלמידים משני בתי הספר: המשלחת מקציר מקיימת ביקור בהיידלברג, ומשלחת מהיידלברג מגיעה לביקור גומלין ברחובות.

תלמידי 'קציר' בביקור אצל התאומים | צילום עירית דוידוביץ
השנה יצאו לגרמניה עשרה תלמידות ותלמידים בוגרי שכבת י' ב"קציר" בליווי עירית דוידוביץ, מנהלת אשכול הפיס ותמר בן אוליאל, יועצת השכבה.

במשך עשרה ימים בילו שתי המשלחות יחדיו בסיורי הכרות עם אתרי העיר היפים, משחק ניווטים, ביקור בהצגה בטירת היידלברג, קבלת פנים חגיגית בבית העירייה, ביקור במוזיאון המדע במנהיים, סיור מודרך בגני שוונצינגן, נסיעה וסיור בעיר הקרובה שטרסבורג, פעילות אקסטרים וטיפוס חבלים ביער ובין היתר גם ארוחות משותפות, זמן חופשי אצל המשפחות המארחות, בילוי משותף במופע זיקוקים ומסיבת פרידה.

"הכנה למשלחת, כתבנו על עצמנו 'פרופיל' שבו סיפרנו על תחביבנו, משפחתנו, וכך גם עשו חברי המשלחת הגרמנים", מתארת הילה בן נון, אחת התלמידות במשלחת. "המורים קראו את הפרופילים ובעזרתם התאימו זוגות של ישראלי עם גרמני. קיבלנו את מספרי הטלפון שלהם והתחלנו לתקשר איתם בוואטסאפ. לאט לאט הכרנו אחד את השנייה. כשירדנו מהמטוס נסענו באוטובוס לפגוש את הגרמנים. לחוצים ממה שמצפה לנו ראינו אותם בפתח בית הספר, וכל אחד זיהה את חברו וכל הלחץ ירד".

אחד מרגעי השיא של הביקור היה טקס לזכר הקהילה היהודית בהיידלברג , בשרידי בית הכנסת היהודי ,שנהרס בליל הבדולח בנובמבר 1938. "ערכנו במקום טקס קצר בו הקראנו את השיר "לכל איש יש שם" באנגלית והשמענו את השיר "האחרון שנשאר" כחלק מחובתנו לזכור ולעולם לא לשכוח. בסוף הטקס הדלקנו נרות ושרנו בגאווה את "התקווה". כולם מאוד התרגשו וכמה מאיתנו, וגם מהם, בכו. זה היה הרגע בו הבנתי סופית, משהו באמת השתנה, הדור הגרמני היום הוא לא מי שהיה פעם", אומרת בן נון. 

המשלחות במוזיאון המדע | צילום עירית דוידוביץ

"עם התארגנות המשלחת הסברנו לתלמידים שהם מייצגים את עצמם, את בית ספרם, את העיר רחובות ואת מדינת ישראל", מסבירה דוידוביץ. "ביצענו הכנות ערכיות וסדנאות גיבוש לקראת הנסיעה וכל אחד מהתלמידים עבר קורס משלחות מקוון מטעם משרד החינוך". "אין ספק שחווית הביקור בהיידלברג הייתה חוויה מעצימה ומלמדת עבור התלמידים שלנו ותישמר בזכרונם זמן רב", מוסיפה בן אוליאל. 

"החוויה בגרמניה היתה מדהימה", אומר יובל גוזלן. "המפגש עם בני נוער מתרבות אחרת הבהיר לנו שאין קשר לתרבות. חוויות גיל ההתבגרות שלנו ושלהם דומות. בני נוער הם בני נוער בכל מקום בעולם". 

עכשיו ממתינים התלמידים לביקור הגומלין, "אנחנו מצפים לפגוש אותם שוב, ולהכיר להם את ארצנו היפה".