'קבלו את 5 המבנים המכוערים והמוזרים של רחובות', היה אמור להיות פרויקט חד פעמי, אבל אחרי שהצגנו את הבית הצהוב, מבנה מוזר מול מגרש שעריים ובית ששימש כמתלה מודעות ברחוב הרצל, הגיעו תגובות הקהל. אתם מצאתם עוד חמישה מבנים שאפשר היה לוותר עליהם/לשפץ בדחיפות. אתם ביקשתם, אנחנו אספנו, ולפניכם '5 המוזרים והמכוערים - ההמשך'. תהיה טרילוגיה? 

   הקיוסק העצוב בפינת בן ציון פוגל וחנה אברך | צילום אביגיל קדם

הקיוסק העצוב 

בפינת הרחובות בן ציון פוגל וחנה אברך עומד מבנה מט ליפול. החלונות שבורים, המרפסת התפרקה והציליה מחוררת. התושבים באזור התלוננו בעבר על המבנה, שמלבד העובדה שהוא מכוער, הוא גם מסוכן. העירייה הודיעה שתגדר את המקום, אך נכון לשבוע זה הוא טרם גודר, וממשיך לקבל ולקבל את פניהם של ילדי בית ספר קציר ב'.

צמוד אליו נמצאים בשלבי בנייה מתקדמים ארבעה קוטג'ים, ולדברי בעליהם, זה לא הנוף שהם רוצים לראות מהחלון.

בדיקה אצל וותיקי העיר מגלה שפעם המבנה היה מקום שמח. מעוזם של כל ילדי בתי הספר באזור. "הוא מכר אז הכל", מספר תושב האזור. "ממסטיק ועד סנדוויץ, והילדים חגגו שם. בשנים האחרונות הקיוסק נסגר והמבנה החל להתפרק". האם הקיוסק ישוקם? ייהרס? כרגע הוא ניצב וממתין. 

פעם בית בד היום בית גרפיטי

קשה לפספס את המבנה הישן והמסורג בפינת דרך שמשון צור ודרך דוד נוטמן. מדובר על מבנה עתיק שנמצא שם כנראה מאז שהעיר קיימת, ואולי עוד קודם. יודעי דבר מספרים שהמבנה שימש בעבר כבית בד עתיק ויש לו ערך היסטורי ארכיאולוגי. את השכונות בנו סביבו, ובמקום לתחזק, לשמר או להרוס, הפך המבנה הזה לשלט פרסום גרפיטי. חבל. 

 בית בד עתיק שהפך למעוז הגרפיטי | צילום אביגיל קדם

נטושים מאחורי השוק

הם שוכנים בחנייה האחורית של מדרחוב השוק העירוני. שני מבנים עתיקים ומפורקים, שחלונותיהם סגורים בדיקטים וסורגים, ולא ניתן להיכנס לתוכם. אנשי השוק מספרים שכך היה המצב מאז ומעולם. "אני לא זוכר מתי בכלל הם היו בשימוש, אולי לפני כמה עשורים, או יותר, חבל, היו בניינים יפים לפי איך שזה נראה, ואם היו שומרים עליהם אולי היו יכולים לשמש היום כחנויות", אומר אחד מוותיקי השוק, ואנחנו מצטרפים אליו בתקווה שהמקום ישומר.

 הבית ליד השוק | צילום אביגיל קדם

משהו טוב קורה בפנים (אבל בחוץ...)

אזור הספרייה העירונית עובר בשנים האחרונות פיתוח מאסיבי. הספרייה שופצה וכך גם בית האמנים שלצדה. בניין חדש ויוקרתי למראה נבנה צמוד, אך ליד כל אלה קשה עוד יותר להתעלם מהמבנה הגדול והאפור ברחוב, כמו גוש בטון מיושן שנמצא ממש מול הספרייה.

המבנה משמש כמשחקייה ופועלים בו מספר עסקים. בין היתר פועלת בקומת המרתף מעין 'חנות צדק' שבה אנשים יכולים לרכוש פעמיים בשבוע ריהוט מוזל במיוחד וכלי בית. מה שמעיד על כך שאסור להסתכל בקנקן אלא במה שיש בו. אבל גם בקנקנים צריך לטפל מדי פעם כדי שלא ישברו.

 גוש בטון ליד הספרייה | צילום אביגיל קדם

הבתים הנטושים של שבזי

שני בתים נטושים ומתפוררים למראה עומדים תקופה ארוכה ברחוב שלום שבזי בשכונת שעריים. עובדה שמכעיסה את השכנים. "לא יכול להיות שלא רואים את זה, זה נמצא על הכביש וכולם עוברים ורואים, אז למה לא לפרק אותם?" הפנה שאלה ל'מיינט רחובות' תושב האזור, שהמבנים עוררו את זעמו. "בכל העיר בונים בניינים חדשים ושכונות, בואו תטפלו גם בבעיות בשכונות הישנות, בושה שיש כאלה מבנים, הוא אומר, ואנחנו מצטרפים לפנייה. 

הבניינים הנטושים של שבזי | צילום אביגיל קדם