רונית אברהם וקרן שגיא | צילום דוברות עיריית רחובות

    

בטקס חגיגי קיבלו המורות אברהם רונית ושגיא קרן מבית ספר 'השיטה' ברחובות את פרס רקנאטי-קופ-רש"י למורים יזמים. הפרס ניתן על עשייתן בתחום פרוייקט "נגיש לא אדיש".

 "פרויקט נגיש לא אדיש החל לפעול לאחר פטירתו של תלמיד בית הספר איל מונק ז"ל, אשר סבל מניוון שרירים ולכן התנייד בקולנועית ברחבי בית הספר", מספרת גילי אלון, מנהלת בית הספר 'השיטה'. "איל התמודד בנוסף למחלתו עם בעיות נגישות ודבר זה עורר את תשומת הלב לבעיות הנגישות הקימות בבתי הספר, בשכונה ובעיר. לאחר פטירתו החליטו המורות, אברהם רונית ושגיא קרן, להפוך את נושא הנגישות למפעל חינוכי שישפיע על תלמידי בית הספר ועל הקהילה כולה".

"נגיש לא אדיש" היא יוזמה התנדבותית הבודקת את הנגישות לכיסאות גלגלים בסביבת בית הספר. יוזמה ערכית, חינוכית שמטרתה סימון דרכי גישה נגישות לאנשים המתניידים על כיסאות גלגלים.

במהלך הפעילות התלמידים נחשפים לאוכלוסייה "אחרת" בחברה אשר זקוקה להתאמה כדי לתפקד באופן מלא בחברה. היוזמה מובילה לעשייה ולשינוי תפיסתי אצל התלמידים וקהילת בית הספר כולה. היוזמה לוותה ע"י ניצן אלייקים ממכללת אורות.

בתהליך הלמידה התלמידים הופכים להיות ערניים לסביבה שלהם, מנסים להתנייד בעזרת כיסאות הגלגלים בעצמם ולבדוק את הנגישות בסביבת בית הספר. התלמידים שולחים את כל הנתונים שנאספו בשטח באפליקציה שפותחה במיוחד עבור היוזמה, ויוצרים מפה אשר מאגדת בתוכה מידע לגבי המקומות המגישים והבלתי נגישים. המידע מלווה בתמונות והסברים, ומהווה מעין מערכת ניווט למתניידים על כיסא גלגלים.