צילום: shutterstock

חודשים ארוכים שתושבי כמה משכונותיה הצפון־מזרחיות של רחובות סובלים מריחות רעים הפוגעים באיכות חייהם. רק בשבת האחרונה סבלו תושבי רחובות ההולנדית, קרית משה והשכונות הסמוכות ממפגע ריח חמור שנגרם מדליפת אמוניה ממפעל ברחוב היצירה, ונקראו להסתגר בבתים. כדי להילחם בתופעת הריחות הקימו כמה מראשי שכונת רחובות המדע פורום לטיפול בתופעה.

הודות ללחץ שהפעילו תושבים, אותרו לאחרונה מוקדים אחדים של זיהום אוויר, רובם ככולם נבעו מדישון שדות שליד העיר, אך בשבוע שעבר אותר מפגע נוסף, זיהום של עשן שריפות, המגיע, כך לטענת התושבים, מהשטחים הפתוחים שליד רמלה ובאר יעקב.

בעירייה בדקו את השטחים מסביב לעיר לא הצליחו לאתר את מקור השריפות, ובדיקה מעמיקה יותר שביצעו התושבים העלתה אפשרות כי העשן מגיע מהשטחים הסמוכים לרמלה, מצפון לכביש 431.

בשבוע שעבר הודיעו אנשי העירייה לתושבים כי מקור העשן הוא אכן מאיזור זה, וכעת דורשים התושבים כי העירייה תפעל בנושא לאלתר.

"השטחים שבהם השריפות מוצתות הם די רחוקים מהעיר, בערך ארבעה קילומטרים, אבל שינוי כיוון הרוחות בעונה הזאת מביא את כל העשן הזה אלינו", אומר רונן מחלב, תושב רחובות. 

בדיקה שביצעו תושבי העיר העלתה כי מדובר כנראה בשריפה של פסולת בניין. "בעירייה צריכים לפנות לאנשי עיריית רמלה ולדאוג שמפגע הזה ייפסק", אומרים התושבים.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "עיריית רחובות פנתה לאיגוד ערים לאיכות הסביבה בבקשה דחופה לטיפול בנושא, בהתאם לסמכותו הבלעדית לטפל בנושאי איכות הסביבה באזור". 

מעיריית רמלה נמסר בתגובה: "העירייה, המשטרה והמשטרה הירוקה (המשרד להגנת הסביבה) מבצעים אכיפה למניעת השלכת פסולת בשטח הפתוח הסמוך לשכונת ג'ואריש. בחול המועד פסח אירעה במקום שריפה גדולה, וייתכן שמדובר בהצתה. העירייה ביצעה במקום עבודות כיבוי בסיוע כיבוי אש איילון. העבודות החלו כבר באותו לילה, ונמשכו עד שהשריפה כובתה. במשך כל השבוע בוצע מעקב יומיומי בשטח על ידי עובדי העירייה והשיטור העירוני, כדי להבטיח שלא קיימים יותר מטרדים. עד לסיום הכיבוי, הגיע ריח השריפה לבאר יעקב ולשכונת גני דן ברמלה וגרם למטרדי ריח. לא ידוע לנו על כך שהריח הגיע גם לרחובות. העירייה פועלת בנושא בשיתוף פעולה עם שאר גורמי האכיפה".