צבי מל. סיפור לא ייאמן של ילד בן ארבע ששרד |צילום אביגיל קדם

מספר שנים שצבי מל, ניצול שואה מליטא, עובר בין בתי ספר, מכללות וחברות הייטק ומוכר את הספר שכתב על חייו "סיפורי השתיקה". מי שטרם קרא את ספרו יתקשה להאמין שלא מדובר בסיפור דמיוני. איך הצליח ילד בן ארבע, שנותר לבדו בעולם, לשרוד קור, רעב וחיות טרף. בישראל הוא הקים בית ומשפחה, אך מנצל כל הזדמנות כדי לספר את סיפורו, ולהבהיר: מה שיש לנו היום זה לא מובן מאליו. 

"אני זוכר את הפרעות. הייתי בן ארבע, זרקו אבנים על הבית שלנו", מספר השבוע צבי מל. כשנולד הזמנים היו טובים, והוא וארבעת אחיו היו חברים של השכנים הגויים, אך עד מהרה היחס השתנה. אמו, שעברה בילדותה את מלחמת העולם הראשונה, כבר ראתה את הסימנים המורים על כך שאסון קרב ובא.

לילה אחד הם יצאו מביתם, והחלו נודדים ברכבות, כמה שיותר רחוק מאזור המלחמה. אחד הרגעים המצמררים בספר מספר על אחת הנסיעות בדרך הקשה, ומתאר אישה עם תינוק בן כמה ימים, שהתייסרה כשלא יכלה להאכילו, ונאלצה לחנוק אותו במו ידיה.

צבי ומשפחתו נסעו בלי סוף. ימים וחודשים הם ברחו, ובאמצע הדרך גויס אביו לצבא הרוסי, ומאז לא ראו אותו יותר, אמו נאלצה להכניס אותם למוסדות. האחים מופרדים האחד מהשני וסובלים מכפור, רעב, מכות והתעללות מצד בוגרי המוסדות והצוות. צבי, ילד מרדן ונמרץ, מוצא עצמו בהרפתקאות רבות בכפרים סביב המוסד, תר אחר אוכל בחצרות ומכיר את האנשים המקומיים.

משפחת מל. הקים משפחה לתפארת |צילום אביגיל קדם

שנים רבות לא דיבר מל על השואה. בנו, גילי, מספר שיום אחד בתו שאלה אם סבא יכול להגיע לבית הספר שלה כדי לדבר על השואה. צבי הסכים לראשונה. בארוחה משפחתית, זמן קצר לאחר מכן, אמר שהוא שוקל לכתוב את הדברים כי לדבר עדיין קשה לו. "ברגע שהוא פתח את זה, לקחתי את זה על עצמי כפרויקט", מספר בנו. "העלנו זיכרונות ועשינו סדר כרונולוגי, יצרנו קשר עם עורכת, שעשתה את הפרויקט בהתנדבות, והיום אבא מוכר את הספר במכללות, אוניברסיטאות ובחברות הייטק שמזמינות אותו".

"היו אנשים שהיו במצבים גרועים ממני", אומר האב. "עברתי תקופות מאוד מאוד קשות בחיים, רעב, קור, סבל רב ובלי אף אחד". מאז שפורסם הספר, הוא מספר שהוא זוכה לאהבה רבה מצד הקוראים, והכסף ממכירתו, מסייע לו בחיי היום יום.

היום הוא נשוי למרים, אב לשלושה וסב לחמישה. לדבריו, הם משפחה מלוכדת שעוזרת אחד לשני ומבלה יחד חופשות וסופי שבוע. "אנשים צריכים להעריך", הוא אומר, ושולח מבט לתמונות הרבות שלו עם ילדיו, אשתו האהובה ונכדיו.

הספר, המתאר את קורותיו, הפך לפרויקט חייו. היום הוא מגיע לכל מקום אליו מזמינים אותו, מעמיד שולחן עם ספריו ומוכר אותם. "זה ספר שמיועד לכל מי שרוצה לשמוע את סיפורו הלא יאמן של ילד בן ארבע, ששרד כפור, חיות טרף ביערות הקפואים של רוסיה, רעב, בדידות, ובסוף ניצח את כל אלו והקים משפחה לתפארת", הוא מסכם. 

את הספר ניתן גם לרכוש באמצעות יצירת קשר בדף הפייסבוק: "הספר סיפורי השתיקה".